•|نقد و بررسی فیلم‌های سینمایی ۹۸|•

  • شروع کننده موضوع MAHTAJ
  • تاریخ شروع
MAHTAJ

MAHTAJ

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
20/8/19
225
6,486
93
سرزمین رویاها

**متری شیش و نیم**

خلاصه داستان:
فیلم درباره ماموران اداره مبارزه با مواد مخدر است که به سختی به دنبال یافتن مواد فروشی مشهور به نام ناصر خاکباز ( نوید محمدزاده ) هستند. آن‌ها از طریق دستگیری خرده مواد فروشان در پی دستیابی یک سرنخی برای رسیدن به ناصر هستند، اما...

نقد و بررسی:
•فیلم جدید سعید روستایی شروعی غافلگیر کننده و پرهیجان دارد. سکانس تعقیب و گریز ابتدایی فیلم به اندازه کافی برای جلب توجه تماشاگر کافی به نظر می‌رسد و پس از آن سی‌دقیقه ابتدایی فیلم نیز با ضرب‌آهنگ مناسب و معرفی شخصیت‌ها، نوید بخش یک اثر سینمایی جذاب و تماشایی در ژانر سینمای اجتماعی را به مخاطب خود می‌دهد، اما این ویژگی‌های مثبت خیلی دوام نمی‌آورد و خیلی زود مشکلات یکی پس از دیگری از راه می‌رسند تا تمام ویژگی‌های مثبت فیلم را از میان ببرند.
پس از دستگیری ناصر، ضرباهنگ فیلم نیز دچار مشکلات عدیده شده و به نظر می‌رسد که سعید روستایی پرده میانی قصه خود را بی‌اهمیت‌تر از مقدمه در نظر گرفته است. در پرده میانی، ما، شاهد سکانس‌های طولانی و بی‌خاصیت حضور ناصر در بازداشتگاه هستیم که هر چند دقیقه یک‌بار به بهانه‌ای درب آن باز شده و یا ناصر در گوشه‌ای در حال مکالمه با افراد دیگری است که هیچ تاثیری بر روند داستان ندارند. در واقع هرآن‌چه که در پرده میانی قصه شاهد آن هستیم، در همان‌جا دفن شده و کار کردی برای ادامه‌ی قصه ندارد که این یک ضعف بزرگ و آشکار برای فیلم محسوب می‌شود.
فیلم هم‌چنین با شعارزدگی و سخنرانی‌های آکنده از شعار است که در یک‌سوم پایانی میزان آن به شدت افزایش می‌یابد. سخنرانی ناصر درباره خانواده و فقر و عواملی که او را به سوی فروش مواد مخدر شیشه سوق داده است، ارزش فیلمنامه را تا حد زیادی کاهش داده و به نوعی شبیه به مرثیه‌سرایی است. این که فیلم‌ساز می‌خواهد تا مخاطب به جهت زجه زدن‌های ناصر با او احساس هم‌دردی نماید، دم دستی‌ترین روش در فیلمسازی برای برانگیختن حس مخاطب است.

متاسفانه فیلم در همان یک‌سوم پایانی و زمانی که با شیب نسبتاً تندی در حال سقوط است، غائله را ختم نمی‌کند و اثر را به پایان نمی‌رساند، چرا که قصد دارد جزئیات آن‌چه که بر سر شخصیت‌های داستانش آمده را به تصویر بکشد و در این مسیر ضعف‌های دیگری را خلق می‌نماید که تغییر و تحول یک‌باره صمد ( پیمان معادی ) در سکانس آخر یکی از این موارد است. تغییری که در طول داستان هیچ پیش زمینه‌ای برای آن ارائه نمی‌شود و نمی‌دانیم که چگونه به یک‌باره صمد می‌بایست حس هم‌دردی کسب کرده باشد و آن آدم کم اعصاب همیشگی در طول فیلم نباشد؟ آیا فیلم هیچ نشانه‌ای از تغییر روحیات صمد به مخاطب ارائه می‌کند که در نهایت تصویر او را تغییر می دهد؟ پاسخ خیر است.

•با تمام ضعف‌هایی که « متری شیش و نیم » سعید روستایی داشته، باید به نکات مثبت فیلم نیز اشاره کرد که فیلمبرداری یکی از آن‌هاست. فیلمبرداری که در دقایقی از فیلم از محیط داخلی خارج شده و به سطح شهر می‌آید تا چندین سکانس جذاب از جمله جمع آوری معتادان و سازماندهی آنان را به تصویر بکشد. سکانس‌هایی که البته می‌توانست کارکرد بهتری جز فرم مستندوار داشته باشد. موسیقی نیز نقش پررنگی در داستان ایفا می‌کند و متناسب با سکانس‌های فیلم، قطعات گوش‌نوازی را می‌نوازد. تدوین فیلم نیز اگرچه می‌توانست وضعیت بهتری داشته باشد، اما روی هم رفته می‌توان از آن به عنوان نکته مثبت یاد کرد.

•در میان بازیگران، بهترین بازی متعلق به پیمان معادی در نقش مامور پلیس است که مخصوصاً در ابتدای فیلم به خوبی آن را به اجرا درآورده است. به راحتی می‌توان گفت که شخصیت صمد یکی از واقعی‌ترین پلیس هایی است که در سال‌های اخیر در سینمای ایران خلق شده. صمد شخصیت خاکستری است که نشانی از پلیس همواره مثبت و بی‌نقص و عاری از هرگونه اشتباه را ندارد و مانند تمام انسان‌های جامعه دچار خشم و اشتباه می‌شود و حتی در دقایقی از فیلم به دروغ متوسل می‌شود تا کار خود را راه بیندازد. معادی در نقش صمد بازی بسیار خوبی ارائه داده و چنان‌چه فیلمنامه یک‌دست می‌بود، می‌شد که از او به عنوان یکی از ماندگارترین پلیس‌های سینمای ایران نیز یاد کرد.

•نوید محمد زاده در نقش ناصر نیز بازی خوبی ارائه داده، اما چنان‌چه شخصیت پردازی ناصر می‌توانست بهتر باشد، محمد زاده فرصت بهتری برای خارج شدن از کالبد کلیشه‌ای سال‌های اخیرش به عنوان یک قربانی شرایط می‌داشت و می‌توانست بازی متفاوتی از خود ارائه نماید. ناصر در « متری شیش و نیم » یک مواد فروش بزرگ و ترسناک معرفی می‌شود، اما آن‌چه که فیلم از ناصر ارائه می‌دهد، شخصیتی متزلزل و کم مایه با رگه‌های احساسی بالاست که تعریف درستی از آن در فیلمنامه ارائه نمی‌شود و به همین جهت او گنگ باقی می‌ماند. هرچند که بازی نوید محمدزاده به‌هرحال شخصیت ناصر را سرپا نگه داشته می‌دارد.


••منبع: باشگاه خبرنگاران جوان••