کمردرد در دوران بارداری

  • شروع کننده موضوع Mlik
  • تاریخ شروع
Mlik

Mlik

کاربر انجمن ناول کافه
عضو انجمن
27/4/19
621
1,106
77
19
جینگیل اباد
به گفته دکتر داريوش الياس‌پور، متخصص طب فيزيکي و توانبخشي حدود 50 تا 70 درصد خانم‌هاي باردار از کمردرد دوران بارداري رنج مي‌برند بنابراين خانم‌هايي که از قبل کمردرد داشته‌اند درد بيشتري را در اين دوران تحمل خواهند کرد. خوشبختانه کمردردهاي ناشي از بارداري تا 3 ماه بعد از زايمان از بين خواهند رفت.


آقاي دكتر! به خانم‌هايي كه مشكل ديسك كمر دارند به خصوص آنهايي که علايم گزگز پا و حس آب جوش ريختن روي ستون فقراتشان دارند، اجازه باردار شدن مي‌دهيد؟
معمولا وقتي فردي ديسك كمر دارد ابتدا بايد درمانش به يك وضعيت ثابت و مشخص برسد. به عبارت ديگر اگر کمردرد به حالت ثبات برسد و مطمئن شويم بيماري پيشرونده نيست و به مرحله مشخص و ثابتي رسيده است، فرد مي‌تواند باردار شود و مشكلي ندارد. علايم عصبي‌اي را هم كه ذكر كرديد گاهي حتي با بهبودي كامل نيز در فرد باقي مي‌مانند و حتما نشان‌دهنده ديسك و باقي ماندن آن در فرد نيست. به عنوان نمونه ممكن است كمردرد فردي كاملا بهبود يابد و ديسكش هم نسبتا به ثبات برسد اما باقيمانده‌اي از بي‌حسي ناشي از آسيبي كه خورده است داشته باشد. به همين دليل اين گروه از خانم‌ها مي‌توانند بعد از اينكه دوره درمان‌شان را كامل كردند، باردار شوند. در غير اين صورت بارداري را توصيه نمي‌كنيم.

معمولا قبل از باردار شدن اين گروه از خانم‌ها، چه توصيه‌هايي به آنها مي‌كنيد؟ به عنوان نمونه بايد ورزش يا كار خاصي انجام بدهند تا به آن ثبات برسند يا خير؟
توصيه‌هاي ما همان درمان ديسك است. درمان ديسك سير خاص خودش را دارد. اگر درمان طبي باشد روند خاص خودش را دارد و اگر هم درمانش جراحي باشد بايد حتما جراحي شود. اگر فرض كنيم كه فرد به جراحي نياز ندارد و فقط درمان طبي مي‌گيرد، معمولا با درمان دارويي، يك دوره استراحت اوليه و سپس پيروي از دستورالعمل شيوه‌هاي صحيح كاركردن، وضعيت‌هاي بدن و مراعاتي كه فرد بايد در فعاليت‌هاي خود داشته باشد مشکلش حل مي‌شود. ضمن اينكه بسته به شرايط بيمار انجام ورزش‌هايي به وي پيشنهاد مي‌شود. اين يك درمان كلي است و معمولا طي چند ماه بسياري از ديسك‌هايي كه نياز به جراحي ندارند با اين روش‌ها بهبود مي‌يابند. در اين صورت خانم مبتلا به ديسك مي‌تواند باردار شود. البته علت اينكه توصيه مي‌شود خانم‌ها قبل از طي همه اين مراحل و عدم بهبودي باردار نشوند، اين است كه ممكن است براي درمان ديسك نياز به جراحي باشد يا دارودرماني خاصي لازم باشد كه در صورت باردار بودن، نتوان اين اقدامات را انجام داد. آنچه در درمان ديسك از اهميت ويژه‌اي برخوردار است مراعات كردن و فشار نياوردن به كمر است كه يك خانم باردار هم مي‌تواند آنها را مراعات كند.

توصيه مي‌كنيد چند وقت بعد از اينكه خانم مبتلا به ديسك به ثبات رسيد، باردار شود؟
تفاوتي نمي‌كند. هر زمان كه بهبودي كامل به دست آورد و درد از بين رفت و به حدي رسيد كه چند هفته‌اي يا يكي دو ماهي به وضعيت خوبي رسيد، مي‌تواند باردار شود زيرا باردار شدن مشكلي براي ديسك ايجاد نمي‌كند، فقط تا حدودي در ماه‌هاي آخر، فشار ناشي از اضافه وزن مادر و جنين مي‌تواند روي ستون فقرات فشار وارد كند. همان‌طور كه اشاره كردم مشكلي كه وجود دارد اين است كه اگر بخواهيم كاردرماني خاصي انجام بدهيم در باردارها با مشكل مواجه خواهيم شد.

مشكل شايع ديگري كه بسياري از خانم‌ها از آن رنج مي‌برند مساله گودي كمر است. آيا اين مساله مي‌تواند باعث اذيت شدن خانم باردار شود؟
گودي كمر آن‌طورها هم كه مردم فكر مي‌كنند، نيست. طبق بررسي كه داخل كشور در رابـ ـطه با گودي كمر و كمردرد انجام شده بود، مشاهده شد كه گودي كمر به خودي خود رابـ ـطه زيادي با كمردرد ندارد و اين‌طور نيست كه هر كسي گودي كمر داشت كمردرد داشته باشد. همه افراد مقداري قوس كمر دارند كه اين امر در خانم‌ها بيشتر از آقايان است اما يك رابـ ـطه خطي و صددرصدي با هم ندارند. در شرايط خاصي ممكن است فردي به دلايلي مانند چاقي يا بارداري قوس كمرش در حال زيادشدن باشد و به مفاصل پشتي مهره‌هايش فشار وارد شود. اما به?طور كلي باوري كه در ذهن مردم وجود دارد كه گودي كمر مساوي با كمردرد است باور غلطي است. خيلي از افراد ممكن است گودي كمر داشته و در عين حال كمردرد نيز داشته باشند. ورزش‌هايي وجود دارد كه انجام آنها مي‌تواند به فرد كمك كند تا از پيشرفت گودي كمرش جلوگيري كند.

اين امكان وجود دارد كه خانم‌هايي كه در دوران قاعدگي دچار كمردرد مي‌شده‌اند در دوران بارداري درد بيشتري داشته باشند؟
بله! زمينه‌هاي مختلفي در ايجاد درد كمر در بارداري تاثيرگذار است كه يكي از آنها دردهاي كمر در دوران قاعدگي است. به طور كلي چند علت براي كمردرد در دوران بارداري مطرح است. اين عوامل عبارتند از مسايل هورموني كه مي‌توانند فرد را مستعد دردهاي مفصل لگني كنند، تغيير وضعيت بيومكانيك كمر كه البته هنوز اجماع نظري روي آن نيست، دردهاي ناشي از وضعيت عروقي و تجمع خون در قسمت‌هايي از بدن به دليل وضعيت بارداري و... يكي از مسايلي كه بايد در كمردردهاي دوران بارداري به آن توجه كرد، درد مفاصل لگن است كه گاهي اوقات به پا مي‌زند و شبيه دردهاي ديسك مي‌شود.

استفاده از كمربندهاي مخصوص دوران بارداري را توصيه مي‌كنيد؟
در رابـ ـطه با استفاده از كمربندهاي مخصوص بارداري يافته‌هاي قاطعي وجود ندارد كه بتواند به كمردرد كمك كند و طبق بررسي‌هاي انجام شده خيلي نمي‌توان روي آن حساب كرد. كارهايي كه مي‌توان در اين زمينه انجام داد اول علت‌يابي كمردرد و سپس درمان آن است. ولي افرادي كه به دليل شرايط ناشي از بارداري دچار كمردردهاي مكانيكي مي‌شوند، مي‌توانند براي كاهش درد از آب‌درماني، ورزش در آب، ماساژ و گاهي از گرما بهره ببرند. البته به شرطي كه همه اينها با احتياط انجام شود. به عنوان نمونه براي استفاده از گرما بايد دقت خاصي انجام داد. به خصوص در سه ماهه اول بارداري نبايد از گرما در اطراف رحم استفاده كرد. به همين دليل توصيه مي‌كنيم خانم‌هاي باردار وارد سونا و جكوزي نشوند يا حمام خيلي گرم و طولاني‌مدت نگيرند.درست است كه مي‌گويند خانم‌هاي ورزشكار حين بارداري دچار كمردرد نمي‌شوند؟
نه، الزاما. خيلي‌ها ممكن است ورزش كنند اما حركات غلطي انجام دهند كه خود باعث تشديد كمردرد شود. اگر كسي ورزش مناسب انجام دهد و اصول صحيح حركات معمول زندگي را رعايت كند احتمال كمردرد كمتري دارد.


انجمن ناول کافه
 
  • Like
Reactions: Hosein

درباره انجمن ناول کافه

انجمن ناول کافه در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۱۳ با هدف ترویج کتابخوانی و کمک به افراد اهل قلم و خوش ذوق که شرایط بروز استعدادهای خود را تا کنون نداشته اند رسما فعالیت خود را آغاز کرده است. با توجه به علاقه مندی همه اقشار جامعه در هر محدوده سنی به تکنولوژی و موبایل و دوری جستن از کتاب کاغذی، امید داریم از طریق راه اندازی سایت و انجمن رسمی ناول کافه سرانه مطالعه رو در زمینه کتاب الکترونیک رونق ببخشیم. (تیـم مــدیریت)

کپی رایت

تمامی حقوق سایت و انجمن نزد ناول کافه محفوظ است.هرگونه کپی برداری از کتاب ها و رمان ها ، فایل های صوتی ، جلد کتاب ها و ... مجاز نمی باشد.همچنین نشر مجدد محتویات انجمن و سایت ناول کافه در رسانه ها ، اپلیکیشن ها و سایت های دیگر کاملا غیر مجاز بوده و تیم ناول کافه راضی به این کار نمی باشد.در صورت عدم رعایت قوانین، ناول کافه با فرد خاطی از طریق مراجع قانونی برخورد خواهد کرد.