چند کلمه نقد اصولی | ویژه ناول کافه

بهار شایگان فرد

بهار شایگان فرد

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
منتقد انجمن
کاربر VIP انجمن
18/8/18
3,651
11,784
113
مشهد
_به نام خالق ستایش و نکوهش_

عرض سلام و درود خدمت کاربران محترم انجمن ناول کافه
توی این تاپیک، ما اصول نقد رو برای منتقدین تازه‌کار بیان می‌کنیم تا قدمی هر چند کوچک در راستای پیشرفتشون برداشته بشه.
همینطور که می‌دونید علم، دنیای پیچیده‌ای داره و کسی نمی‌تونه به انتهای اون برسه، چرا که هر چی جلوتر بری، باز هم مبحثی برای یادگیری و پیشرفت هست؛ خب باید بگم نقد هم همینطوره! اصلا نقد خودش یک علمه!
توجه کنید که محتویات این تاپیک، بی‌شک می‌تونه برای نویسندگان تازه‌کار هم مفید واقع بشه؛ چرا که برای آموزش نقد، از اول تا جایی که در توان هست، نیاز به بیان یک سری نکات برای نوشتن هست؛ پس با ما همراه باشید.

✓ این آموزش همگام با میزان اطلاعاتی است که من دارم؛ پس تضمینی مبنی بر تکمیل بودنش نیست.
✓ اگر ایرادی در محتوی، املا و نگارش متن دید اطلاع دهید.


با سپاس از توجه شما؛
مدیریت شورای نقد انجمن ناول کافه


 
آخرین ویرایش:
بهار شایگان فرد

بهار شایگان فرد

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
منتقد انجمن
کاربر VIP انجمن
18/8/18
3,651
11,784
113
مشهد
_به نام خالق ستایش و نکوهش_

اخلاق انتقادی


سلام؛ ایام به کام.
آقا تا حالا شنیدین می‌گن "اخلاق ورزشی" ؟!
حالا ما اینجا می‌گیم، اخلاق انتقادی! چرا؟! می‌گم بهتون!
هر کاری قبل از اینکه انجام بشه، یک اصول اخلاقی داره و نقد هم از این قاعده مستثنی نیست. ببینید، مثال می‌زنم؛ حتی آشپزی هم اصول اخلاقی خودش رو داره!
یک آشپز باید بهداشت فردی رو رعایت کنه، وسایلی که باهاشون کار می‌کنه تمیز باشن و مواد اولیه‌ای که پخت غذا با اونا انجام می‌شه رو سالم تهیه کنه؛ در غیر این صورت، نه تنها در آینده خودش و حرفه‌اش زیر سوال می‌ره، بلکه به آبروی رستورانی که توش مشغول به کاره و سایر کارکنانش هم زیر سوال می‌ره و علاوه بر اون به سلامت مشتری‌هایی که از اون غذا خوردن آسیب می‌رسه و اونا دیگه هرگز، هرگز و هرگز پاشون رو توی اون رستوران نمی‌گذارن!
نقد هم به همین شکله؛ اصول اخلاقی‌ داره که هر منتقدی باید رعایتشون کنه و عدم رعایت اونا، پیامدهای زیادی رو به همراه داره از جمله؛
① منتقد، و حرفه‌اش زیر سوال می‌ره! خودمونی بخوایم بگیم، می‌گن طرف هیچی از نقد حالیش نیست!
② آبروی اون تالار نقدی که ایشون رو پذیرفته، به فنا می‌ره!
③ حرفه‌ی سایر منتقدین اون سایت هم به کل می‌ره به باد! یعنی همه می‌گن سطح نقدای فلان سایت، پایینه و به درد نمی‌خوره!
④ اون نویسنده بیچاره‌ و فلک زده‌ای که زیر رگبار نقدهای غیر اخلاقیِ (!) اون منتقد رفته، ممکنه به طور کل از نوشتنش نا امید بشه و (اگه نویسنده تازه‌کار باشه) شاید برای همیشه نوشتن رو بزاره کنار! شما مسئول روحیه بر بار رفته اون نویسنده‌ای؟!
⑤ ممکنه اون نویسنده دیگه هرگز پاش رو توی اون سایت نگذاره، چون ناامید شده!

خب؛ این همه حرف زدیم به چی برسیم؟
بله... به اینکه اخلاقیات توی نقد خیلی خیلی مهمه!

بنابراین اولین مبحثی که توی تاپیک چند کلمه نقد اصولی بهش می‌پردازیم، اخلاقیاته!
 
آخرین ویرایش:
بهار شایگان فرد

بهار شایگان فرد

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
منتقد انجمن
کاربر VIP انجمن
18/8/18
3,651
11,784
113
مشهد
نویسنده را نشکنید!

با تصور یک ساختمان شروع می‌کنیم؛ ساکنین به قصد بازسازی و پیدا کردن مشکلات محل سکونتشون کار رو به مهندسی که سررشته داره می‌سپرن.
آیا مهندس این حق رو داره که خونه رو بکوبه و از نو بسازه؟! مسلماً نه تا قوتی که ساکنان این اجازه رو بهش ندادن! اون فرد برای بازسازی خونه اومده، نه تخریبش؛ بنابراین حق نداره کوچک‌ترین آسیبی وارد کنه!
نقد هم همینه؛ منتقد به هیچ وجه من الوجوه حق تخریب نویسنده و قلمش رو نداره؛ به هیچ وجه! در غیر اینصورت اون فرد منتقد نیست؛ تخریبچیه!
[ توصیف مکانت داغون بود؛ انقدر کم؟! توصیف ظاهرتم که فقط شخصیت اصلی رو بیان کرده بودی، اونم توی دو خط از فرق سر تا نوک پاش رو گفته بودی و تمام! توصیف حالتم که بحمد الله فقط زبون درازی دختره! حالا توصیفات به کنار، این چه شروعی بود؟ آویسا با صدای زنگ گوشیش بیدار شد، فهمید رفیقش به مای لاوش رسیده؛ وااای چقدر هیجان انگیز! هنوز نمی‌دونی این شروع دِمُده شده و... ]
این نمونه تمام عیار از یک تخریب واقعی بود! نقد درست بود، نکات بیان شده صحیح بودن، اما اینجوری؟ با این لحن؟!

این نویسنده که از همین مثال معلومه تازه کاره، بعد از خوندن چنین نقدی از خودش ناامید نمی‌شه؟ نمی‌گه من به درد نوشتن نمی‌خورم؟!
و حالا مثال دوم؛
[شروع، یکی از مهم‌ترین عناصر در جذب مخاطبه؛ شروع رمانتون صحنه‌ای بود که گندم (شخصیت اصلی داستان) با شوخی و خنده، به دست برادر بزرگ‌ترش بیدار شد و با تماس دوستش لیلی، فهمید به عشق قدیمیش رسیده. یکی از نکات مثبتی که توی شروع داشتید، این بود که توصیف مکان رو فراموش نکرده بودید؛ ولی پیشنهاد می‌کنم توصیف مکانتون رو بیشتر کنید تا مخاطب به خوبی بتونه محیط رو تصور کنه. شما از توصیف ظاهر غافل نشده بودید و چهره‌ی گندم رو به زیبایی توصیف کرده بودید؛ اما به نظرم بهتره بزارین شکل گندم، به عنوان شخصیت اصلی داستان، به مرور زمان و لابه‌لای متون لو بره تا توی ذهن مخاطب موندگار بشه. علاه بر اون، سعی کنید توی شروع اجزای چهره شخصیت‌های فرعی مثل اشکان (برادر گندم)، پدر و مادرش، و... رو بیان کنید تا کمی به تصور خواننده کمک کنه و...]

این نقد، همون قبلی بود! مسالب اولی رو بیان کرد اما تفاوت در لحن بود؛ کلمات با ملایمت بیشتری انتخاب شده بودن و تحقیر نویسنده توش جایی نداشت؛ مشکلات رمان با زبان نرم و در کمال ارامش بیان شده بودن که همین، متن رو تبدیل به نقد می‌کرد.
منتقدین عزیز؛ اگر نویسنده بدترین قلم ممکن رو هم داشته باشه، باز هم شما حق ندارید با تخریب‌هاتون اون رو از نوشتن دلزده کنید؛ هیچ وقت!منتقد تخریبگر نیست؛ آبادگر است!
نقد مخرب نیست؛ سازنده است!
 
آخرین ویرایش:

درباره انجمن ناول کافه

انجمن ناول کافه در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۱۳ با هدف ترویج کتابخوانی و کمک به افراد اهل قلم و خوش ذوق که شرایط بروز استعدادهای خود را تا کنون نداشته اند رسما فعالیت خود را آغاز کرده است. با توجه به علاقه مندی همه اقشار جامعه در هر محدوده سنی به تکنولوژی و موبایل و دوری جستن از کتاب کاغذی، امید داریم از طریق راه اندازی سایت و انجمن رسمی ناول کافه سرانه مطالعه رو در زمینه کتاب الکترونیک رونق ببخشیم. (تیـم مــدیریت)

کپی رایت

تمامی حقوق سایت و انجمن نزد ناول کافه محفوظ است.هرگونه کپی برداری از کتاب ها و رمان ها ، فایل های صوتی ، جلد کتاب ها و ... مجاز نمی باشد.همچنین نشر مجدد محتویات انجمن و سایت ناول کافه در رسانه ها ، اپلیکیشن ها و سایت های دیگر کاملا غیر مجاز بوده و تیم ناول کافه راضی به این کار نمی باشد.در صورت عدم رعایت قوانین، ناول کافه با فرد خاطی از طریق مراجع قانونی برخورد خواهد کرد.