چرا اسب گاز میگیرد؟

  • شروع کننده موضوع Mid
  • تاریخ شروع
Mid

Mid

مدیر آزمایشی تیم ترجمه + مترجم زبان انگلیسی
مدیر آزمایشی
مترجم انجمن
16/9/19
2,174
18,569
113
14
Ahz
نشان دادن واکنش سریع و بدون فاصله
زمانی که اسب شما مرتکب کار نادرستی شد، مثلاً گاز گرفت، برای اثربخشی بیشتر باید بلافاصله او را تنبیه کنید تا به کار نادرست خود پی ببرد. اگر بعد از این که اسب به حالت عادی خود برگشت او را تنبیه و یا سرزنش کنید، تنبیه‌تان اثربخش نخواهد بود. چرا که در این صورت اسب نمی‌داند به خاطر کدام کارش تنبیه می‌شود. بنابراین هنگام تنبیه اسب باید واکنش سریع نشان داد تا او بداند به خاطر کدام کارش تنبیه می‌شود. برای مثال چنانچه از روی زبان بدن اسبتان متوجه شدید تصمیم دارد شما را گاز بگیرد سریع او را تنبیه کنید تا از گاز گرفتن صرف نظر کند.

نکات پایانی در مورد ترک عادت گاز گرفتن در اسب
برای ترک عادت گاز گرفتن در اسب‌ها باید به این نکات نیز توجه نمایید:

  • عادت گاز گرفتن در اسب‌ها را باید از زمان کودکی آن‌ها یعنی زمانی که در سنین پایین هستند ترک داد. برای ترک این عادت می‌توانید دهنه‌ی اسب را بکشید و یا به دهنه و پوزه ضربه بزنید. با این کار اسب شما به خاطر کار زشتش تنبیه می‌شود.
نکته مهم: چنانچه عادت بد گاز گرفتن در اسبها ترک نشود، دیگر نمی‌توان آن‌ها را جهت حمل و نقل استفاده کرد.
 
Mid

Mid

مدیر آزمایشی تیم ترجمه + مترجم زبان انگلیسی
مدیر آزمایشی
مترجم انجمن
16/9/19
2,174
18,569
113
14
Ahz
  • زمانی که اسب بدن خود را گاز گرفت، باید او را از لحاظ فیزیکی مهار کنید تا به حالت اولیه خودش برگردد.
  • زمانی که اسب بدن شما را هنگام دهنه کردن و یا سواری گاز گرفت، با انگشت شست و سبابه خود پوزه‌اش را بگیرید و برای چند لحظه آن را بپیچانید و بعد از او دور شوید. البته می‌توانید از راهکار دیگری هم استفاده کنید و آن این است که شما هم اسب خود را گاز بگیرید. برای این کار بهتر است گوش او را گاز بگیرید البته نه به صورتی که پوستش شکافته شود و خون بیاید. سیلی زدن، تنبیه کردن با صدای بلند و غریدن نیز راهکارهای دیگری برای تنبیه کردن اسب هنگام گاز گرفتن می‌باشند. فقط هنگام تنبیه کردن هرگز به اسب آسیب نزنید و او را به خشم نیاورید.
 
Mid

Mid

مدیر آزمایشی تیم ترجمه + مترجم زبان انگلیسی
مدیر آزمایشی
مترجم انجمن
16/9/19
2,174
18,569
113
14
Ahz
برخی از نکات مهم دیگر
  • زمانی که اسب آخور و یا اجسام مادی موجود در اصطبل را با دندان‌های خود محکم گاز می‌گیرد، بهترین راهکار برای ترک این عادت، پوشش دادن سطح اجسام مادی اصطبل با ماده‌ای بد بو اما بی‌ضرر است. البته چون اسب بر اثر بیکاری این کار را انجام می‌دهد در برخی مواقع بهتر است برای ترک این عادت در او، کسالت او را از طریق تمرین کافی کاهش دهید. نصب نرده‌های v شکل که مانع از حرکت اسب در اصطبل می‌شود، راهکار دیگری برای جلوگیری از گاز گرفتن اجسام داخل اصطبل است.
  • زمانی که اسب بعد از جفت گیری شروع به گاز گرفتن کرد، بهتر است برای جلوگیری از این کار، نریان را شست و شو دهید تا از طریق بتوانید عاملی که باعث تحریک آن‌ها می‌شود یعنی بوی مادیان را کاهش دهید.
نکته مهم: هر چند که با کمک تمامی مواردی که در بالا ذکر شد، می‌توانید عادت گاز گرفتن اسب را در او ترک دهید، اما از آنجایی که پیشگیری بهتر از درمان است ابتدا بهتر است نکات زیر را رعایت کنید و در صورتی که اسب شما گاز گرفت از راهکارهای بالا استفاده کنید:

  • اسب خود را از مکان‌ها و شرایطی که باعث می‌شود او این رفتار را از خود بروز دهد دور کنید.
  • اسب خود را تشویق کنید تا با اسب‌های دیگر روابط اجتماعی خوبی برقرار کند.
  • اسب خود را مرتب تمرین و ورزش دهید تا از این طریق از انباشته شدن انرژی او و سر رفتن حوصله‌اش بکاهید.