پرسش و پاسخ پزشکی

  • شروع کننده موضوع mina_968
  • تاریخ شروع
سَرKob

سَرKob

کاربر اخراج شده
کاربر اخراج شده
5/10/19
1,421
20,075
113
محوطه‌ی بازی
علت پوسته پوسته شده سر چیست و چطور برطرف می‌شود؟!
شوره سر در دو حالت می تواند رخ دهد . به دنبال خشکی زیاد پوست سر و یا همراه با چربی زیاد موهای سر که هر کدام در مان خاص خود را نیاز دارد .
شوره شدید سر می تواند ناشی از درماتیت سبوره و یا بعضی بیماریهای پوستی مانند پسوریازیس باشد .
درماتیت سبورئیک بیماری شایع و قابل کنترل پوستی است که با قرمزی و پوسته ریزی و خارش مشخص میشود.شایعترین محل این بیماری سر است ولی گاهی اطراف بینی,ابروها, پلک و پشت گوشها را درگیر میکند.
در این عارضه، التهاب و پوسته ریزی وجود دارد و ناحیه مبتلا ممکن است قرمز شود. به طور معمول در نواحی که سبوم یا چربی زیاد است، به وجود میآید مثل پوست سر، صورت و تنه. به همین علت در دوران نوزادی و پس از بلوغ که فعالیت غدد چربی صورت زیاد است، رخ میدهد. البته هیچ ارتباطی میان افزایش یا کاهش ترشح سبوم وجود ندارد و بیماران مبتلا به درماتیت سبوره ای، الزاما چربی بیشتری در صورت یا پوست سرخود ندارند.
عوامل بروز، متعددند و شامل وجود سبوم یا چربی، مخمر میکروسکوپی پیتروسپوروم اووال، فعالیت آنزیم هضم کننده چربی یعنی لیپاز، عملکرد دستگاه ایمنی، رطوبت محیط و استرس است. درماتیت سبوره ای در بیماران مبتلا به AIDS بیشتر است که شاید علت آن، ضعف دستگاه ایمنی و افزایش فعالیت گونه های بیماریزای مخمر پیتروسپوروم اووال است. به طور معمول هر عامل حساسیت زا مانند مخمر پیتروسپوروم اووال، میزان آنتی بادی IgE را زیاد میکند. افزایش این آنتی بادی با نشانه های حساسیت مانند قرمزی، التهاب و خارش همراه است. جالب است بدانید که درماتیت سبورهای در نواحی از صورت که حرارت زیاد است، بیشتر به وجود می آید. احتمال درماتیت سبوره ای در بیماران مبتلا به پارکینسون بیشتر است. گاهی علت آن نامشخص است و گاهی به علت داروهایی است که این بیماران استفاده میکنند. از آنجایی که بیماران مبتلا به بیماریهای دیگر مغز و اعصاب نیز به درماتیت سبوره دچار میشوند، پزشکان احتمال میدهند که افزایش فعالیت دستگاه سمپاتیک یا ترشح زیاد هورمون های مردانه (آندروژن) یا هورمون تحریک کننده تولید ملانین یا ملاتونین، از علتهای بروز درماتیت سبوره است. وقتی نوزاد یا شیرخواری به درماتیت سبوره مبتلاست، در ۷۳ درصد موارد، مخمر پتیروسپوروم اووال وجود دارد و به طور معمول این حالت به صورت ارثی به وجود می آید و افزایش احتمال بروز آلرژی در خانواده وجود دارد. وقتی بیمار مبتلا به درماتیت سبوره، فرد بزرگسال است، در بیشتر آنان در پوست سر و ناحیه صورت، میزان زیادی مخمر پتیروسپوروم اووال وجود دارد.
در عارضه شوره سر به طور ساده فقط پوسته ریزی پوست سر بدون التهاب اما به صورت منتشر مشاهده میشود. در درماتیت سبوره، قرمزی، پوسته ریزی و گاهی ترشحات وجود دارد. گاهی پوسته ریزی خفیف با پوسته های ظریف و خشک روی ابروها، مژه ها، چین میان لــ*ب و بینی و پشت گوش، موهای صورت آقایان (ریش و سبیل) و ناحیه جلوی جناغ سینه وجود دارد. چین های زیر پستانها، کشاله ران، باسن و ناف نیز ممکن است درگیر باشد. به طور معمول، شکل ضایعات به اینگونه است که پوسته های ضخیم کمی به هم چسبیده، زرد و چرب وجود دارند. گاهی به علت خارش و انتقال آلودگی و میکروب به ناحیه خراش پوست، ممکن است عفونت ثانویه به صورت فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو رخ دهد. گاهی اوقات التهاب لبه پلک به وجود می آید و قرمزی و پوسته ریزی لبه پلک و مژه ها مشاهده میشود و ممکن است قرمزی و التهاب چشمها نیز وجود داشته باشد. درماتیت سبوره در نوزادان به این شکل است که پوسته های بزرگ قرمز در پوست سر، ناحیهای که پوشک بسته میشود و ناحیهای از دست و پا که خم میشود مانند چین جلوی آرنج و پشت زانو به وجود می آید.
هیچ راهی برای پیشگیری یا درمان کامل این بیماری وجود ندارد ولی با درمان منظم بیماری قابل کنترل است. این بیماری قابل سرایت به دیگران نیست . برای کنترل شوره سر در جوانان رعایت موارد زیر مفید است:
_ هر روز سر خود را با شامپوهای معمولی بشویید.
_ در صورت عدم کنترل شوره سر از شامپوهای ضد قارچ مثل کتوکونازولketoconazol ,سلنیوم سولفایدselenium sulfide پیریتیون زینک Zinc pyrithione یا تارtar استفاده کنید.
_ این شامپو ها باید 10-5 دقیقه روی سر بماند سپس آبکشی کنید.
_ ابتدا یک روز در میان سر خود را با شامپو های طبی بشویید تا بیماری کنترل شود سپس هفته ای یکبار از این شامپو ها استفاده کنید.
 
سَرKob

سَرKob

کاربر اخراج شده
کاربر اخراج شده
5/10/19
1,421
20,075
113
محوطه‌ی بازی
سؤال: نوزاد من یک همانژیوم برجسته روی صورت دارد. بهترین راه درمان آن کدام است؟
قبول داریم که داشتن یک علامت مادرزادی روی صورت فرزند دلبند شما می‎تواند ناراحت کننده باشد و ناراحت‌کننده‌تر، رشد روزافزون آن است؛ که چنین هم هست و همانژیوماهای در اکثر موارد رشد می‌کنند. بد ماجرا هم این جاست که همانژیوم‌ها اغلب در جاهایی از بدن ایجاد می‌گردند که بسیاری از پدر و مادرها مجبور می‌شوند به دنبال درمان همانژیوم صورت با طب سنتی بگردند.
همانژیوم ضایعه‌ای نسبتاً شایع، متشکل از عروق خونی زیر پوست است که بین ۴ و ۱۰ درصد از نوزادان نژاد قفقازی و سه برابر بیشتر در دخترها به آن دچار می‌شوند. بسیاری از مردم ایران نژاد قفقازی دارند.
با این که بیشتر همانژیوم‌ها بدون درمان همانژیوم به روش سنتی از بین می‌روند، اما این روند تقریباً پس از یک سال رشد مداوم شروع شده و معمولاً ۵ تا ۱۰ سال طول خواهد کشید (که با ورود کودک به مدرسه دشوار خواهد شد). جای بد داستان این جاست که حتی بعد از ناپدید شدن کامل همانژیوم، باز هم جای آن به صورت یک تکه پوست شل و ول مثل بادکنکی که بادش خالی شده می‌ماند. به همین دلایل به طور روزافزونی پزشکان توصیه می‌کنند که همانژِیوم‌ها، مخصوصاً انواع بزرگ آن‌ها هر چه زودتر درمان شود.
طیفی از درمان ‌ها برای همانژیوم وجود دارد. استروئیدهای خوراکی، موضعی روی پوست، یا تزریقی به داخل همانژِیوم و داروهایی مثل اینترفرون امتحان شده‌اند که رشد آن را کند می‌نمایند. یک سری لیزدرمان ی هم برای از بین بردن همانژیوم وجود دارد.
اگر استروئید، داروها و لیزر جلوی رشد همانژیوم را نگرفت، یا رشد همانژیوم روی بینایی و تنفس کودک تأثیر گذاشت، معمولاً جراحی انجام می‌شود. اسکار ناشی از جراحی در بسیاری از بچه‌ها بسیار بهتر از جای همانژیومی که خودش از بین رفته تحمل می‌شود.
زمان شروع درمان بسیار مهم است تا جلوی رشد همانژیوم گرفته شود؛ بنابراین تشخیص زودهنگام حیاتی است. متأسفانه با این حال، نه بسیاری از پزشکان و نه حتی بسیاری از متخصصین پوست با همانژیوم آشنایی دارند که بتوانند زود جلوی آن را بگیرند. به همین دلیل مراجعه به پزشکی که علاوه بر تخصص پوست، در امور همانژیوم‌ها نیز ماهر باشد، اهمیت دارد.
 
سَرKob

سَرKob

کاربر اخراج شده
کاربر اخراج شده
5/10/19
1,421
20,075
113
محوطه‌ی بازی
گگآشی را هنگام جواب دادن به موبایل روی کدام گوشمان استفاده کنیم؟
از گوش چپ برای جواب‌دادن به موبایل استفاده کنید
محققان معتقدند صحبت کردن با گوش راست باعث میشود امواج موبایل مستقیما روی مغز اثر بگذارند❗
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ‎‌‌‌‌‌‌
 
سَرKob

سَرKob

کاربر اخراج شده
کاربر اخراج شده
5/10/19
1,421
20,075
113
محوطه‌ی بازی
در چه هنگام بدن دچار کمبود منیزیم می‌شود؟
اگر بی دلیل دچار اضطراب میشوید، سردرد میگرنی دارید، یا دچار گرفتگی عضلات کمر و کتف میشوید ؛
به احتمال زیاد بدنتان دچار کمبود منیزیم شده !
با تخمه کدو تنبل این کمبود رو جبران کنید

‌‌‌‌‌‌‌‌ ‎‌‌‌‌‌‌
 
سَرKob

سَرKob

کاربر اخراج شده
کاربر اخراج شده
5/10/19
1,421
20,075
113
محوطه‌ی بازی
فواید تخم شربتی برای سلامت بدن؟
تخم شربتی جایگزین قرص های تسکین دهنده میگرن
تخم شربتی سرشار از کلسیم، منیزیم و زینک(روی) است که برای میگرن مفید است.
همچنین حاوی امگا 3 است که برای سلامت قلب بسیار خوب میباشد.