نقد انیمیشن ترانه دریا

  • شروع کننده موضوع Bahar quəen
  • تاریخ شروع
Bahar quəen

Bahar quəen

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
21/7/19
119
2,149
93
کوچه ی نفرین شده ¡ !
انجمن ناول کافه
متن:
نقد و بررسی انیمیشن ترانه‌ی دریا


کارگردان: تام مور/ نویسنده: ویل کالینز
براساس داستانی از تام مور
محصول کشور‌های: ایرلند، دانمارک، بلژیک، لوکزامبورگ و فرانسه
سال ساخت :2014

خلاصه ی داستان : پسری ده‌ساله به نام «بِن» به همراه پدر و خواهر شش‌ساله ی خود «سيرشا» زندگی ‌می‌کند. خواهرش از زمان تولد تاکنون هیچ سخنی نگفته و پدرش هنوز برای ازدست‌دادن مادرش در غم است. سيرشا با یافتن صدفی از یادگاری‌های مادرش و همچنين دمیدن در آن به سوی دریا می‌رود و دنیای جدیدی را تجربه ‌می‌کند. بِن متوجه ‌می‌شود خواهرش آخرین سیلک (موجودات پری‌مانند در داستان‌های اسطوره‌ای مردم ایرلند) دریاست و باید با خواندن ترانه ی دریا، روح افرادی را که توسط جادوگر گرفتار شده‌اند، نجات دهد. سیورشا موفق ‌می‌شود ترانه را بخواند و روح اسیران را آزاد کند.
ترانه ی دریا محصول شرکت کارتون سالن،1 معتبرترین شرکت ایرلندی تولید انیمیشن است. «تام مور» کارگردان این انیمیشن با ساخته ی قبلی خود، یعنی «راز کلز»2 در دنیا شناخته شد و این اثر دومین ساخته‌ی بلند اوست. مور توانست جوایز مختلفی را برای این انیمیشن دریافت کند و نامزد دریافت بهترین فیلم انیمیشن در آکادمی فیلم اُسکار شود. داستان در سبک فانتزی نگارش شده و براساس داستان‌های اسطوره‌ای مردم ایرلند است.
اسطوره‌ها در همه‌جاي دنيا داستان‌هایی کهن هستند درباره ی پرسش‌هایی که مردم در گذشته مطرح ‌می‌کردند. انسان‌ها در گذشته برای پدیده‌های طبیعی که نمی‌توانستند برای آن‌ها دلیل علمی مطرح کنند، داستان‌هایی مطرح ‌می‌کردند؛ مثلاً مردم ایرلند اعتقاد داشتند موج‌های دریا توسط فردی غول‌پیکر ایجاد ‌می‌شود. در این انیمیشن هم نویسندگان سعی داشتند فرهنگ و اساطير سرزمين خود را به جهانيان معرفی کنند.
در ابتدا مي‌توان ساختار فیلم‌نامه را براساس ساختارهای اسطوره‌ای وگلر3 و جوزف کمبل4 بررسی کرد. جوزف کمبل اسطوره‌شناس نام‌آشنايي است که در کتاب خود با نام «قهرمان هزار‌چهره» خط یک داستان را مطرح نموده و کریستوفر وگلر ـ‌نویسنده‌ی معاصرـ نيز سفر قهرمان کمبل را ویرایش کرده است. آن‌ها برای قهرمان داستان خود سفري را به نام سفر قهرمان پیش‌بینی ‌می‌کنند که داراي مراحل مختلفي است و اگر قهرمان بخواهد به اين سفر برود با موانعی رو‌به‌رو ‌می‌شود؛ این موانع و مراحل، سال‌هاست که دست‌مايه و راهنمایی برای فیلم‌نامه‌نویسان شده است.
این انیمیشن، داستان سیر و سفر دو نفر، یعنی بِن به همراه خواهرش سیورشا، برای رسیدن به نقطه‌ی نهایی است؛ یعنی آزاد کردن روح افراد با خواندن ترانه‌ی دریا. آن‌ها در این سفر با موانع طبیعی، با ترس‌های دروني خود و هم‌چنین نیروهای منفی داستان، یعنی جادوگر ماکا، مقابله می‌کنند و پیروز ‌می‌شوند. شخصیت‌های داستان علاوه‌بر مقابله با مشکلات خارجی، مانند جغد‌های جادوگر، دغدغه‌ی غلبه بر ضعف‌های درونی خود را نيز دارند. آن‌ها هریک دارای مشکلي هستند که در طول داستان این مشکل رفع می‌شود و آن‌ها را متحول مي‌کند.
بِن، بچه‌ای است که از آب می‌ترسد. پدر شخصیتی است که دچار افسردگی روحی شده و سيورشا دختربچه‌ای است که نمی‌تواند سخن بگوید. در طول داستان، هریک از شخصیت‌ها در موقعیت‌های ویژه‌ی خود قرار ‌می‌گیرند و دچار تحول ‌می‌شوند. بِن برای نجات خواهرش دل به آب ‌می‌زند و شنا ‌می‌کند تا صندوقچه را بیابد. سيورشا شروع به خواندن آواز ‌می‌کند و پدر تصمیم ‌می‌گیرد زندگی‌اش را بهبود بخشد و مرگ همسرش را بپذیرد.
سبک اجرای انیمیشن به صورت دوبعدی دستی و سنتی است که شامل هزاران نقاشی برای کُل کار است. تام مور به‌شدت تحت تأثیر نقاشی است و می‌کوشد فضاهای انیمیشن را به آب‌رنگ نزدیک کند. طراحان این انیمیشن تمام شخصیت‌ها و حرکت‌های‌شان را روی کاغذ طراحی کرده و سپس اين اجراهاي خطي را پس از رنگ کردن به‌وسیله‌ی نرم‌افزارهای کامیپوتری کنار هم قرار داده‌اند.

بک گراند‌ها و پس زمينه‌هاي اين انيميشن مي توانند از نقاط قوّت اين کار باشند؛ چراکه در اين کار از صخره‌ها و مناظر بکر بسیار زیادی که در جزیره ی ایرلند قرار دارد، به خوبي استفاده شده است.
طراح شخصیت اصلی داستان را با چشمانی بزرگ و دهانی کوچک ترسیم کرده است. چشمان بزرگ، معصومیت او را افزایش ‌می‌دهد و مخاطب بیش تر ‌می‌تواند باور کند که سيورشا نماینده ای است برای نجات روح‌های اسیر در دريا. لازم به توضيح است که در داستان‌های اساطیری بسياري از مناطق جهان نیز چشم دارای جایگاه بالایی بوده و اعتقاد چنين شکل مي گرفته که روح از چشم جدا ‌می‌شود یا از طریق چشم ‌می‌توان با خدایان ارتباط برقرار کرد؛ اما برخلاف آن، دهـ*ان همیشه عاملی برای خطا تلاقی ‌می‌شده است.
به منظور معرفي فرهنگ ايرلندي به مخاطب، آهنگساز اين انیمیشن کوشيده تا تم موسیقی ایرلندی را درون اثر پیاده کند. او از شعرهای محلی و موسیقی فولکلور ایرلند در این اثر استفاده کرده و برای اين انیمیشن یک ترانه ثابت قرار داده است.
نکته ی آخر این است که عوامل توانستند خلأ انیمیشن‌های دوبعدی سنتی را در این سال‌ها جبران کنند؛ زیرا سال‌هاست استودیوهای انیمیشن برای کم کردن هزینه‌های خود از انیمیشن‌های کامپیوتری استفاده ‌می‌کنند و این انیمیشن در این زمینه موفق شد.

 
آخرین ویرایش توسط مدیر: