VIP موزه روزنامه و مجلات قدیمی (old.newspapers)

5.00 star(s) 1 Vote
mahan hashemi

mahan hashemi

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
2/9/19
1,819
21,163
113
تهران29696

⚫مجله اطلاعات هفتگی 17 خرداد سال 1356

تراژدی لاله و لادن و آرزویی که فقط زمانی دستیافتنی شد که هی چکدام زنده نبودند تا یکدیگر را جدای از هم ببینند.
لاله و لادن در 17 تیرماه سال 1382 علیرغم هشدارهای پرفسور سمیعی و بسیاری دیگر از پزشکان مبنی بر امکانپذیر نبودن عمل جداسازی در بیمارستان رافلز سنگاپور با پای خود به استقبال مرگ رفتند.
52 ساعت از عمل جداسازی توسط دکتر کیت گوا به همراه 124 پزشک دیگر گذشته بود و بیش از هشتاد درصد از بافتها از هم جدا شده بودند که لادن در اثر خونریزی دارفانی را وداع می گوید. متاسفانه تلاشهای پزشکان به سرانجام نمی رسد و یک ساعت و نیم بعد لاله نیز درگذشت.
شخصا اعتقاد دارم این عمل جداسازی بیشتر یک شوی تبلیغاتی بود برای سنگاپوریها. زیرا بعدها بسیاری از پزشکان اعلام کردند بدلیل وجود چند رگ مشترک در عروق مغز جداسازی امکانپذیر نبود.
حتی پرفسور سمیعی علیرغم هشدارهای قبلی سالها بعد اعلام کرد این عمل با توجه به پیشرفت تجهیزات پزشکی الآن هم امکانپذیر نیست چه برسد به سال 1382، در هر صورت لاله و لادن ریسک مرگ را در مقابل زندگی مشترک می پذیرند و میان مرگ و زندگی، مرگ را انتخاب می کنند.

روحشان شاد

#آقای_گیج

انجمن ناول کافه
 
آخرین ویرایش:
mahan hashemi

mahan hashemi

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
2/9/19
1,819
21,163
113
تهران

29855

29857

⚫مجله اطلاعات هفتگی بیست و سوم مهر سال پنجاه و پنج

به مناسبت بیست و سوم آذر، با این پست یادی می کنیم از اسطوره و مرد اعتراضی فوتبال ایران.

ناصر حجازی در میان قلبهای عاشقمان، حسی ست بی همتا...
ناصر خان خود عشق است،
پایدار و استوار و با صلابت...
و ریشه این عشق تا ابد در دلهایمان پابرجاست.

پ.ن: تولدت مبارک ناصر خان، حضرت غرور و پاکی...

چشم وا کُنه به چی؟ دنیا تیله بازیه / قرنِ وحشتِ شبِ ریاضیه / آینه ی اتاق من، پوستر حجازیه / چشم وا کُنم به چی؟ بی خیال! چه فازیه؟

#آقای_گیج

انجمن ناول کافه
 
mahan hashemi

mahan hashemi

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
2/9/19
1,819
21,163
113
تهران

29936


⚫مجله آسیای جوان 17 مهرماه سال 1341
گزارشی بمناسبت سالروز تولد شهبانوی ایران در سال 1341
"یک روانکار فرانسوی به نام ژرژ برال معتقد است: روح شهبانو فرح یک روان ساده و طبیعی و دور از عقده های دردناکی است که بسیاری از مردم ما متاسفانه به آن مبتلا هستند این روحیه طبیعی و عاری از شائبه لطف خاصی در چهره شهبانوی ایران پخش کرده است و چهره او را ملاحتی بخشیده است که باید آن را مافوق زیبایی دانست ..."
نگینی پر گهر بر تارک فرهنگ ایرانی
به شاه پهلوی همواره با آن عهد و پیمانی
که پاک و روشنی چون ماه تابانی
پیام آور زصلح و دوستی پیوند یارانی
همه مفهوم عشق مادری بر نونهالانی
برای هر جوانه قدرت و نیرو چو بارانی
که سمبل بر همه سالار زنهای دلیرانی
چو شهبانو فرح دیگر کجا آید به آسانی؟
#آقای_گیج

انجمن ناول کافه
 
mahan hashemi

mahan hashemi

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
2/9/19
1,819
21,163
113
تهران


⚫مجله آسیای جوان 17 مهر ماه سال 1341
تصویر زیبایی از بانو شهلا ریاحی که در سال 1341 توسط آقای عباس کشاورز صاحب عکاسی برگ از خانم شهلا ریاحی گرفته شده است.
صرف دیدن یک خواب بهانه ای گردید تا مجله آسیای جوان عکس روی جلد این شماره خود را به خانم ریاحی اختصاص دهد.
خانم شهلا ریاحی از جمله هنرپیشه های فعال پیش از انقلاب بودند که بعد از انقلاب هم اجازه حضور در سینما و تلویزیون را کسب نمودند و تا زمانیکه سرپا بودند و قدرت بازیگری داشتند در این عرصه فعالیت نمودند و آثار بسیاری از خود بجای گذاشتند.
در اغلب فیلمها و سریالهایی که از دوبله بجای صدای سر صحنه استفاده شده است یکی از بهترین گویندگان دوبلاژ ایران یعنی بانو رفعت هاشم پور بجای ایشان گویندگی میکردند.
"... شهلا ستاره ستاره پر سابقه سینمای فارسی چند شب پیش بعد از خواندن کتابی درباره «راهی که ما می رویم» خسته و کوفته چشم بر روی هم می بندد نیمه ها شب از خواب پریده و در حالیکه دچار التهاب و ناراحتی خاصی بود فریاد میزند: ولم کنید هنر را بوسیدم و کنار گذاشتم!"
#آقای_گیج
 
mahan hashemi

mahan hashemi

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
2/9/19
1,819
21,163
113
تهران⚫مجله اطلاعات هفتگی 20 مرداد سال 1357
مدارس در چند روز آینده در اغلب شهرها یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند.
از 20 مرداد سال 57 تا امروز 1 دیماه 98 معضل آلودگی هوا نه تنها حل نشد بلکه بدتر هم شد.
"در دانشگاه تهران هم اینک نمونه ای از یک گیاه تازه شناخته شده نگهداری می شود که «برگ بو» نام دارد. آزمایشات انجام شده روی این گیاه توسط اساتید دانشگاه نشان داده است که این گیاه قادر است سرب شناور در هوا را که ناشی از سوختهای صنعتی و اتومبیلها می باشد جذب نماید بدون اینکه خود پژمرده شود ..."
#آقای_گیج
 
mahan hashemi

mahan hashemi

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
2/9/19
1,819
21,163
113
تهران


⚫مجله دختران و پسران 7 خرداد سال 1356
شکوفه نو - باکارا - میامی سه کاباره مشهور و مجلل تهران در پیش از انقلاب بودند. محمود قربانی و محمد کریم ارباب و حجازی(ها) جزو مطرح ترین کاباره داران پایتخت بودند. روابط بین این سه نفر همیشه دستخوش رقابت بر سر تصاحب گوگوش برای اجرای برنامه در این سه کاباره بوده است.
در خصوص تاریخ فوت پرویز حجازی چند تناقض وجود دارد. در تمام منابع (از جمله ویکی پدیا) آمده است که پرویز حجازی در یازدهم دیماه فوت کرده است. اما طبق این بریده پرویز حجازی دوبار خودکشی میکند. بار اول در دیماه بوده که ظاهرا ناموفق بوده است و بار دوم در خردادماه. در واقع او در خودکشی دوم از دنیا میرود.
بر خلاف اطلاعاتی که از پرویز حجازی در ویکی پدیا یا سایر سایتها منتشر شده است و او را صاحب کاباره نامیده اند باید گفت که پرویز حجازی هیچوقت از خودش کاباره ای نداشت. پدر پرویز حجازی صاحب کاباره شکوفه نو بوده است. ظاهرا اختلافات خانوادگی حاکم بر آنها مانع از آن میشود که آنها باهم کار کنند. زیرا پرویز و برادرش هریک جداگانه مدیریت دو کاباره را بعهده میگیرند.
بعد از مرگ محمد کریم ارباب یکی از رقیبان از میدان خارج میشود و پرویز حجازی کاباره باکارا را اجاره میکند و حتی تصمیم به خرید کاباره میامی هم میگیرد که موفق نمی شود. گوگوش که تازه از محمود قربانی طلاق گرفته بود هنگام طلاق متعهد میگردد بخاطر جبران هزینه هایی که محمود برای او کرده است یکسال هر شب در کاباره میامی بخواند و هر شب ده هزارتومن از بدهی او کسر شود. پرویز حجازی موفق میشود این معادله را بهم بزند و گوگوش را به کاباره خود ببرد و بعد ماجرای چک یک میلیون تومانی و جلب گوگوش در روز چهارم برنامه ها و ...
حجازی در سال پنجاه و پنج بدهی زیادی بالا می آورد. در کمال ناباوری یکی از طلبکارانش که حتی حکم جلب او را نیز گرفته بود برادرش حمید بود. از طرفی او همزمان یک شکست عشقی را هم تجربه میکرد. نهایتا او در زیر این فشارها تاب نمی آورد و دو بار دست به خودکشی میزند و نهایتا کسیکه به گوگوش لقب شاه ماهی داده بود با زندگی وداع میکند.
#آقای_گیج
 
mahan hashemi

mahan hashemi

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
2/9/19
1,819
21,163
113
تهران⚫مجله اطلاعات هفتگی 25 آذر سال 1356
پاسخ رد علی پروین به بازی در سینما در سال 1356
"... خبرنگاران هنری ما مطلع شدند که در گرماگرم بازی های جام جهانی آرژانتین و در روزهایی که تب فوتبال بالا گرفته است، یک تهیه کننده فیلم های فارسی به علی پروین پیشنهاد شرکت در یک فیلم سینمایی را داده است که گویا پروین پاسخ به پیشنهاد این تهیه کننده را به بازگشت از آرژانتین موکول کرده است. «جواد علیزاده» کاریکاتوریست معروف که طرح بالا را از پروین کشیده و از دوستان این فوتبالیست معروف است در این مورد به خبرنگار ما گفت: پروین با این پاسخ خواسته است بطور محترمانه ای جواب رد به این تهیه کننده معروف داده باشد."
#آقای_گیج
 
mahan hashemi

mahan hashemi

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
2/9/19
1,819
21,163
113
تهران⚫مجله زن روز 5 تیرماه سال 1344

آگهی آدامس خروس و روغن نباتی قو در جراید سال 1344

در دهه چهل آدامس در ایران دارای دو برند بسیار معروف بود. آدامس خروس و آدامس شیک در بسته بندی دوتایی و چهارتایی و شش تایی.
بعدها بسته بندی استیکی هم تولید شد و همزمان برخی از برندهای خارجی با طعم های میوه ای هم وارد بازار شد که در این میان آدامس های موزی سهم بیشتری از بازار را تصاحب کردند. در هر صورت آدامس خروس و آدامس شیک جزئی از نوستالوژیهای جویدنی ما ایرانیها هستند.

در میان روغن نباتی ها هم برندهایی مانند روغن نباتی قو و روغن نباتی شاه پسند و روغن نباتی جهان سه برند معروف دهه چهل بودند.

#آقای_گیج

 
mahan hashemi

mahan hashemi

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
2/9/19
1,819
21,163
113
تهران⚫مجله زن روز 16 دی سال 1346

طنز جراید در سالگرد صدور فرمان کشف حجاب

اگر حجاب کشف نشده بود!

تجارتچی کاریکاتوریست هنرمند و خوش قریحه نشسته و با خود فکر کرده که اگر سی و دو سال پیش کشف حجاب نشده بود و چادر و پیچه و روبنده کماکان لباس زن ایرانی بود وضع خدمات اجتماعی زن در مشاغل گوناگون چه شکل و قیافه ای به خود می گرفت. نتیجه این تخیلات این شد که کاریکاتوریست خوش قریحه، زن را در خدمات و مشاغل مختلف پیش خود مجسم کرده و صحنه هایی ترسیم نموده که که اکنون یکایک از نظر شما می گذرد.

#آقای_گیج

 
mahan hashemi

mahan hashemi

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
2/9/19
1,819
21,163
113
تهران⚫مجله هواپیمایی ملی ایران (هما) 27 فروردین سال 1351

تمام خطوط هوایی معتبر جهان دارای یک نشریه اختصاصی هستند که بصورت ماهنامه یا فصلنامه منتشر می گردد. این مجله فقط برای مسافرین همان شرکت هوایی در دسترس قرار می گیرد و مانند سایر مجلات در کیوسکهای مطبوعاتی قابل فروش نیستند. این مجلات که معمولا شامل آخرین خبرها در حوزه هوانوردی و ایرلاین مربوطه می باشند برای مطالعه مسافرین در طول پرواز منتشر می گردند و مسافرین را تا رسیدن به مقصد سرگرم می کند (البته اگر به خطای انسانی دچار نشوند)
در بهار سال 51 نخستین جشنواره فیلم تهران برگزار می گردد و ایران ایر که در آنزمان در بین سایر ایرلاین ها فرمانروایی می کرد مسئولیت انتقال بزرگترین هنرپیشه های جهان را به تهران متقبل می گردد. امروز باورش سخت است که تهران در گذشته میزبان هنرمندانی چون آلن دلون - یول براینر - اینگرید برگمن - سندی شاو و... بوده است و همه آنها ایران ایر را برای سفر به تهران انتخاب کرده بودند. ایران ایر درست در زمانیکه داشت تبدیل به یک خط هوایی غول آسا می شد با وقوع انقلاب 57 مورد تحریم آمریکا قرار گرفت و امروز بجز یک نام خاطره انگیز چیزی از آن باقی نمانده است. زمانیکه ایران ایر به سایر خطوط هوایی فخر می فروخت در دبی و بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس فرودگاهی که در آن هواپیمای 747 بتواند پرواز کند وجود نداشت و اغلب شیوخ عرب برای مسافرت به آمریکا با هواپیماهای چارتر به مهرآباد می آمدند و ایران را بعنوان کشور ترانزیت انتخاب می کردند.

#آقای_گیج

انجمن ناول کافه
 

درباره انجمن ناول کافه

انجمن ناول کافه در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۱۳ با هدف ترویج کتابخوانی و کمک به افراد اهل قلم و خوش ذوق که شرایط بروز استعدادهای خود را تا کنون نداشته اند رسما فعالیت خود را آغاز کرده است. با توجه به علاقه مندی همه اقشار جامعه در هر محدوده سنی به تکنولوژی و موبایل و دوری جستن از کتاب کاغذی، امید داریم از طریق راه اندازی سایت و انجمن رسمی ناول کافه سرانه مطالعه رو در زمینه کتاب الکترونیک رونق ببخشیم. (تیـم مــدیریت)

کپی رایت

تمامی حقوق سایت و انجمن نزد ناول کافه محفوظ است.هرگونه کپی برداری از کتاب ها و رمان ها ، فایل های صوتی ، جلد کتاب ها و ... مجاز نمی باشد.همچنین نشر مجدد محتویات انجمن و سایت ناول کافه در رسانه ها ، اپلیکیشن ها و سایت های دیگر کاملا غیر مجاز بوده و تیم ناول کافه راضی به این کار نمی باشد.در صورت عدم رعایت قوانین، ناول کافه با فرد خاطی از طریق مراجع قانونی برخورد خواهد کرد.
5.00 star(s) 1 Vote