معرفی سیستم عامل OpenBSD

 • شروع کننده موضوع mrx
 • تاریخ شروع
mrx

mrx

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
18/8/18
779
1,218
93
اورگانا
شعار

در وب‌گاه رسمی اوپن‌بی‌اس‌دی، شعاری در مورد رکورد امنیتی اوپن‌بی‌اس‌دی دربارهٔ ایمن‌بودن این سیستم به گونهٔ پیش‌فرض، به نمایش گذاشته شده‌است. تا تاریخ ژوئن ۲۰۰۲، این شعار «پنج سال بدون حتی یک حفرهٔ امنیتی راه دور در نصب پیش‌فرض!» بود. در آن سال یک حفرهٔ امنیتی در اوپن‌اس‌اس‌اچ پیدا شد که یک مهاجم را توانا می‌ساخت تا از راه دور بتواند در اوپن‌بی‌اس‌دی — و هر سیستم دیگری که در آن زمان از اوپن‌اس‌اس‌اچ بهره می‌برد — رخنه کرده و دسترسی ریشه را بدست آورد. این شکاف امنیتی زود برطرف شد. سپس این شعار به «تنها یک شکاف امنیتی راه دور در نصب پیش‌فرض، در مدت زمانی نزدیک به شش سال!» تغییر کرد. در سال ۲۰۰۷، یک آسیب‌پذیری امنیتی راه دور وابسته به شبکه در اوپن‌بی‌اس‌دی پیدا شد که آن هم بی‌درنگ درست شد. به دنبال پیداشدن این آسیب‌پذیری، شعار به «تنها دو حفره امنیتی راه دور در نصب پیش‌فرض در طول یک مدت زمان طولانی!» تغییر کرد که تا به امروز پابرجا است.

این شعار نقد شده‌است؛ چرا که در نصب پیش‌فرض اوپن‌بی‌اس‌دی، شمار کمی سرویس در حال اجرا و مشغول به‌کار وجود دارد. برخی از منتقدین ادعا می‌کنند که شعار باید به «بدون برنامه کاربردی مشغول به کار در نصب پیش‌فرض» تغییر کند. چرا که بیشتر کاربران، سرویس‌های بیشتری را پس از نصب اجرا خواهند کرد و برنامه‌های کاربردی بیشتری را نصب خواهند کرد.
 
mrx

mrx

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
18/8/18
779
1,218
93
اورگانا
اجازه‌نامه

اوپن‌بی‌اس‌دی با پروانه‌های نرم‌افزاری گوناگونی عرضه می‌شود و روی‌هم‌رفته تلاش می‌کند تا دنباله‌رو سیاست‌های حق تکثیر بی‌اس‌دی یونیکس باشد. امروزه، بیشتر پروژه‌های متن‌باز، پروانه‌هایی را بکار می‌برند که کاربران را ناچار می‌کند پس از انجام هرگونه دگرگونی در نرم‌افزار، آن دگرگونی‌ها را دوباره برای پروژه هم بفرستند. پروژهٔ اوپن‌بی‌اس‌دی یک پروانهٔ دارد که چنین بندی را ندارد. از دیگر پروانه‌هایی که اوپن‌بی‌اس‌دی با آن‌ها منتشر می‌شود، می‌توان به اجازه‌نامه بی‌اس‌دی و اجازه‌نامه آی‌اس‌سی اشاره کرد. پروانه آی‌اس‌سی، پروانه‌ای است که کدهای تازه با آن منتشر می‌شوند و بکاربردن آن به دیگر پروانه‌ها ارج دارد. همچنین کدهایی که پروژه‌های دیگر نوشته‌اند، اگر با سیاست‌های حق تکثیر پروژه سازگار باشند، می‌توانند به درخت کدهای منبع اوپن‌بی‌اس‌دی هم راه یابند. پروژهٔ اوپن‌بی‌اس‌دی، پروانه جی‌پی‌ال — که دیگر پروژه‌های متن‌باز به گستردگی آن را بکار می‌برند — را نامناسب می‌داند، چرا که بر پایهٔ گفتهٔ آنها، این پروانه محدودیت‌هایی دارد که برای استفاده از نرم‌افزار به صورت تجاری غیرقابل پذیرش هستند. در نتیجهٔ این سیاست، کدهایی که با اجازه‌نامهٔ جی‌پی‌ال (و روی‌هم‌رفته دیگر اجازه‌نامه‌های کپی‌لفت) هستند، در هستهٔ سیستم و همچنین در سایر «نهادهای فعال» سیستم بکار برده نمی‌شوند و تنها در بخش‌های اختیاری یا «نهادهای غیرفعال» سیستم (همانند ابزارهای توسعه نرم‌افزار)، بکار برده می‌شوند. برای نمونه، کامپایلر جی‌سی‌سی و دیگر ابزارهای توسعه پروژهٔ گنو که جزء بخش‌های غیرفعال شمرده می‌شوند، در اوپن‌بی‌اس‌دی گنجانده شده‌اند.

در سال ۲۰۰۱، به دنبال نگرانی‌هایی که به دنبال تغییر پروانه دیوار آتش ipfilter به راه افتاده بود، توسعه‌دهندگان اوپن‌بی‌اس‌دی به گونه‌ای هدفمند آغاز به بازبینی پروانهٔ همه کدهای منبع اوپن‌بی‌اس‌دی کردند. در این بازبینی سراسری، کدهای زیادی پیدا شد که پروانه آن‌ها پذیرفتنی، یا سراسر بدون هرگونه پروانهٔ نرم‌افزاری بودند، یا اینکه یک پروانه سربسته و چندپهلو داشتند. پروژهٔ اوپن‌بی‌اس‌دی با دارندگان حق تکثیر این کدها تماس گرفتند و از آن‌ها درخواست کردند تا کدها را با یک پروانه دلپسندتر از دید آن‌ها پخش کنند. به دنبال این کار، با موافقت دارندگان حق تکثیر کدها، پروانه برخی از کدها تغییر کرد، تا اوپن‌بی‌اس‌دی بتواند آن‌ها را بکار بَرَد. برخی از کدها هم از درخت اوپن‌بی‌اس‌دی زدوده شدند. از میان کدهایی که زدوده شدند، همهٔ نرم‌افزارهایی بودند که دنیل برنشتاین آن‌ها را نوشته بود. برنشتاین در آن هنگام این گونه خواسته بود که همهٔ نسخه‌های تغییریافته از برنامه‌های او باید پیش از پخش دوباره، به تأیید او برسند. زدودن این کدها تنشی بین توسعه‌دهندگان اوپن‌بی‌اس‌دی و برنشتاین برانگیخت. برنشتاین بر این باور بود که زدودن کدهای او بیجا بوده‌است. او این‌گونه بیان داشت که مرورگر وب نت‌اسکیپ یک پروانهٔ سختگیرانه‌تر دارد و توسعه‌دهندگان اوپن‌بی‌اس‌دی را متهم به ریاکاری کرد که کدهای نت‌اسکیپ را دست نزدند، اما کدهای او را زدودند. موضع پروژهٔ اوپن‌بی‌اس‌دی در این مورد این‌گونه بود که هرچند نت‌اسکیپ یک نرم‌افزار متن‌باز نیست، شرایط مجوز آن بگونه‌ای است که برآورده کردن آن‌ها آسان‌تر است. آن‌ها مدعی شدند که اینکه قرار باشد برنشتاین همه کدها را تأیید کند نیازمند انجام کارهای نابایستهٔ زیادی خواهد بود و بهتر از همه این است که این کدها زدوده شوند.
 
mrx

mrx

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
18/8/18
779
1,218
93
اورگانا
نام و نشان

نام اوپن‌بی‌اس‌دی اشاره به این نکته دارد که کدهای منبع اوپن‌بی‌اس‌دی را می‌توان به آسانی از اینترنت (یا به روش‌های دیگر) دریافت کرد. همچنین این نام اشاره به‌شمار زیاد سکوهای سخت‌افزاری دارد که این سیستم‌عامل از آن‌ها پشتیبانی می‌کند.

پروژه اوپن‌بی‌اس‌دی نخست غول بی‌اس‌دی را به عنوان نشان خود بکار می‌برد. در نسخه‌ای از این نشان که پروژهٔ اوپن‌بی‌اس‌دی بکار می‌برد، یک هاله در بالای سر این غول دیده می‌شد. این نشان را اریک گرین کشیده بود. درات از گرین خواسته بود که نشان را برای نسخه‌های ۲٬۳ و ۲٬۴ اوپن‌بی‌اس‌دی بکشد. ابتدا قرار بود که یک غول کامل (بدن و سر) در نشان کشیده شود، اما کار بر روی نشان به درازا کشید و گرین تنها توانست بخش سر را برای نسخهٔ ۲٬۳ بکشد. اما برای نسخهٔ ۲٬۴، هم بخش دُم و هم بخش نیزه را کشید.

در نسخهٔ ۲٬۵، یک نشان نو به نام غول پاسبان معرفی شد که تای سماکا آن را کشیده بود.

با این همه، برای اینکه نماد شانس فری‌بی‌اس‌دی مانند نماد شانس اوپن‌بی‌اس‌دی که پروژهٔ فری‌بی‌اس‌دی بسیار هم در بکارگیری آن کامیاب شده بود، پروژه اوپن‌بی‌اس‌دی بر آن شد تا نشانی تازه برگزیند. این نشان تازه، پافی نام گرفت که یک بادکنک‌ماهی است. اندیشهٔ پشت این نشان، از الگوریتم bcrypt آمده‌است، که خود گونه‌ای از الگوریتم بلوفیش (بادکنک‌ماهی) است و دو تن از توسعه‌دهندگان اوپن‌بی‌اس‌دی به نام‌های نیلز پرووس و دیوید مازیرس آن را آفریده‌اند.

از نسخهٔ ۳٬۰ به این سو، یک ترانه به همراه هر نسخه عرضه می‌شود. موضوع این ترانه‌ها، معمولاً رویدادهایی است که در هنگام توسعهٔ آن نسخه برای توسعه‌دهندگان اوپن‌بی‌اس‌دی رخ داده است که عمدتاً مشکلاتی است که شرکت‌ها برای توسعه‌دهندگان اوپن‌بی‌اس‌دی پدید آورده‌اند یا در مورد رفتارهای «ریاکارانه‌ای» است که شماری از پروژه‌های متن‌باز انجام می‌دهند. همچنین گه‌گاهی، زمینه و مضمون ترانه‌ها، از فیلم‌ها و آهنگ‌های سرشناسی گرفته می‌شود که توسعه‌دهندگان، جایگاه کنونی خود را همانند آن‌ها می‌پندارند. برای نمونه ترانهٔ نسخهٔ ۳٬۸، هکرهای RAID گمشده نقیضه‌ای از سری ایندیانا جونز است، یا ترانهٔ جادوگر شهر اواس که نقضیه‌ای به جادوگر شهر اوز است. ترانه‌ها را می‌توان به دو گونه OGG و MP3 به رایگان از وب‌گاه رسمی اوپن‌بی‌اس‌دی دریافت کرد. همچنین همراه با هر ترانه، مضمون ترانه، متن اشعار آن ترانه و همچنین پوستر ترانه نیز ارائه می‌شود. گاهی، تای سماکا و گروه موسیقی پلید تونگد دویلز در آماده کردن این ترانه‌ها همکاری می‌کنند.
 
mrx

mrx

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
18/8/18
779
1,218
93
اورگانا
ادعای وجود درب پشتی

در تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۱۰، گریگوری پری، از توسعه‌دهندگان پیشین اوپن‌بی‌اس‌دی، ایمیلی برای تئو درات فرستاد که در آن ادعا شده بود سازمان اف‌بی‌آی نزدیک به ده سال پیش، به چندی از توسعه‌دهندگان پیشین اوپن‌بی‌اس‌دی و شرکت NetSec (شرکتی که آن‌ها در آن کار می‌کردند) مبلغی پول به عنوان رشوه پرداخت کرده تا یک درب پشتی را در پشته رمزنگاری اوپن‌بی‌اس‌دی جاسازی کنند. او در این ایمیل بیان داشت که پیمان‌نامهٔ عدم افشای او با اف‌بی‌آی مدتی پیش به پایان رسیده و برای همین بر آن شده تا این داستان را برای همگان آشکار کند. او همچنین افزوده بود که برای همین بوده که کارکنان اف‌بی‌آی تا دیرگاه، دیگران را سفارش به استفاده از اوپن‌بی‌اس‌دی می‌کردند. پری، همچنین نام دو تن از توسعه‌دهندگان — که به ادعای او در این رخداد دست داشتند — را هم در ایمیل خود نوشته بود. با این همه، آن دو تن، گذاشتن درب پشتی در سیستم‌عامل اوپن‌بی‌اس‌دی را رد کردند. درات سه روز پس از دریافت این ایمیل، در تاریخ ۱۴ دسامبر، آن را به یکی از لیست‌های پستی اوپن‌بی‌اس‌دی فرستاد و پیشنهاد بازبینی کدهای پشته IPSec را داد. درات از همهٔ توسعه‌دهندگان اوپن‌بی‌اس‌دی خواست که هر کدام جداگانه به بررسی کردن کدهای پشته IPSec بپردازند. چند هفته پس از آن، چند باگ در پشتهٔ IPSec اوپن‌بی‌اس‌دی پیدا و زدوده شد که البته ناخواسته پدید آمده بودند، اما هیچ گواهی مبنی بر بودن یک درب پشتی در پشته IPSec پیدا نشد. تئو درات در این‌باره بیان داشت که: «من باور دارم NetSec شاید برپایه ادعاها، پیمان‌نامه‌ای برای نوشتن درب پشتی داشته‌است. اگر آن‌ها درب پشتی نوشته باشند، فکر نمی‌کنم که آن [درب پشتی] را در درخت کد منبع ما کارگذاشته باشند. آن‌ها شاید این درب پشتی را در محصولات خودشان [که مبتنی بر اوپن‌بی‌اس‌دی هستند] کار گذاشته‌اند».
 
mrx

mrx

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
18/8/18
779
1,218
93
اورگانا
موارد استفاده

رایانه‌های رومیزی
میزکارهای گرافیکی، مجموعه‌های اداری، مرورگرهای وب و دیگر برنامه‌هایی که یک کاربر عادی به آن‌ها نیاز دارد، برای اوپن‌بی‌اس‌دی هم در دسترس هستند. اوپن‌بی‌اس‌دی از گونه‌های پرشمار ابزارهای توسعه، سرورهای شبکه و دیگر قابلیت‌هایی که بکار برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان وب می‌خورند، پشتیبانی می‌کند. اوپن‌بی‌اس‌دی از برنامه‌های پکت اسنیفر، برنامه‌های کاوش و بازبینی ترافیک شبکه، و دیگر برنامه‌هایی که شاید یک مدیر شبکه به آن‌ها نیاز داشته باشند، پشتیبانی می‌کند. اوپن‌بی‌اس‌دی یک نسخهٔ ویژه از سیستم پنجره‌بندی اکس برای خود دارد که زینوکارا نام دارد و در نصب پیش‌فرض اوپن‌بی‌اس‌دی هم گنجانده شده‌است. با این همه، برای اینکه در نصب پیش‌فرض اوپن‌بی‌اس‌دی برنامه‌های کاربردی کمی وجود دارد، اوپن‌بی‌اس‌دی بی‌درنگ آمادهٔ بکارگیری بر روی یک رایانه رومیزی نیست و در سنجش با سیستم‌عامل‌های دیگر همچون برخی از توزیع‌های لینوکس، نیازمند تلاش‌های بیشتری است تا برای یک میزکار آماده شود.

سرویس‌دهنده‌ها
اوپن‌بی‌اس‌دی را می‌توان همچون یک کارساز وب، سرویس‌دهنده رایانامه، بانک اطلاعاتی یا هر گونه سرویس‌دهنده دیگری پیکربندی کرده و بکار برد.

مدیریت شبکه
از اوپن‌بی‌اس‌دی می‌توان برای یک دیوار آتش، پل و شکل‌دهنده ترافیک بهره برد. اوپن‌بی‌اس‌دی را می‌توان برای راه‌اندازی کردن یک سامانه کشف نفوذ، پراکسی سرور و همچنین برای نظارت و سرپرستی کردن بر روی ترافیک شبکه، بکار برد.
 
mrx

mrx

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
18/8/18
779
1,218
93
اورگانا
استفاده توسط سازمان‌های دولتی و تجاری

برخی از سازمان‌های دولتی و شرکت‌های تجاری که اوپن‌بی‌اس‌دی را برای اهداف گوناگون خود بکار می‌برند:


 • کمیسیون حقوق بشر استرالیا
 • وزارت امور همگانی دولت شیلی
 • مؤسسه مناطق فرهنگی و گردشگری کلمبیا
 • مجمع انتخاباتی ایالت سونورا
 • TronicGuard GmbH - یک شرکت میزبانی وب آلمانی
 • ‎.vantronix - تولیدکننده دستگاه‌های فایروال که مبتنی بر اوپن‌بی‌اس‌دی هستند.
 • Core Force - یک نرم‌افزار امنیتی برای مایکروسافت ویندوز است که مبتنی بر اوپن‌بی‌اس‌دی است.
 
mrx

mrx

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
18/8/18
779
1,218
93
اورگانا
مشتقات

از جمله سیستم‌عامل‌های سرشناسی که از اوپن‌بی‌اس‌دی مشتق شده‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


 • MirOS BSD
 • Anonym.OS (متوقف‌شده)
 • AdJ (برای کاربران اسپانیایی‌زبان)
 • ekkoBSD (متوقف‌شده)
 • MicroBSD (متوقف‌شده)

همین‌طور سیستم‌عامل pfSense که یکی از مشتقات فری‌بی‌اس‌دی است، از فایروال پی‌اف که توسط پروژه اوپن‌بی‌اس‌دی توسعه داده شده، استفاده می‌کند.
 
mrx

mrx

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
18/8/18
779
1,218
93
اورگانا
نرم‌افزارهای گرفته شده از دیگر پروژه‌ها

 • X.org، سیستم پنجره‌ای اکس، به همراه تعدادی وصله.
 • GCC نسخه‌های ۴٫۲، ۳٫۳ یا ۲٫۹۵ (بسته به سکوی سخت‌افزاری مورد استفاده).
 • پرل، به همراه تعدادی وصله و بهینه‌سازی که توسط توسعه‌دهندگان پروژه اوپن‌بی‌اس‌دی انجام شده‌است.
 • nginx، یک وب‌سرور، به همراه تعدادی وصله
 • اس‌کیوال لایت، به همراه تعدادی وصله و بهینه‌سازی
 • sendmail، یک سرویس‌دهنده پست الکترونیک به همراه libmilter.
 • BIND، یک سرویس‌دهنده نام دامنه همراه با تعدادی وصله. پروژه اوپن‌بی‌اس‌دی بهینه‌سازی‌های زیادی را از نظر امنیتی و همین‌طور در مد chroot انجام داده.
 • NSD، یک دی‌ان‌اس سرور
 • sudo، که به کاربران معمولی اجازه می‌دهد تا بتوانند دستورها را به عنوان کاربر ریشه اجرا کنند.
 • ncurses، کتابخانه‌ای که برای طراحی کردن رابط‌هایی کاربری مبتنی بر منو استفاده می‌شود.
 • binutils به همراه تعدادی وصله.
 • گنو دیباگر همراه با تعدادی وصله.
 • less نسخه ۴۴۴ همراه با تعدادی وصله.
 • AWK، یک زبان برنامه‌نویسی که عمدتاً برای پردازش متون استفاده می‌شود.
 • LibreSSL - مشتق‌شده از OpenSS
 
 • Like
Reactions: alison.me

درباره انجمن ناول کافه

انجمن ناول کافه در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۱۳ با هدف ترویج کتابخوانی و کمک به افراد اهل قلم و خوش ذوق که شرایط بروز استعدادهای خود را تا کنون نداشته اند رسما فعالیت خود را آغاز کرده است. با توجه به علاقه مندی همه اقشار جامعه در هر محدوده سنی به تکنولوژی و موبایل و دوری جستن از کتاب کاغذی، امید داریم از طریق راه اندازی سایت و انجمن رسمی ناول کافه سرانه مطالعه رو در زمینه کتاب الکترونیک رونق ببخشیم. (تیـم مــدیریت)

کپی رایت

تمامی حقوق سایت و انجمن نزد ناول کافه محفوظ است.هرگونه کپی برداری از کتاب ها و رمان ها ، فایل های صوتی ، جلد کتاب ها و ... مجاز نمی باشد.همچنین نشر مجدد محتویات انجمن و سایت ناول کافه در رسانه ها ، اپلیکیشن ها و سایت های دیگر کاملا غیر مجاز بوده و تیم ناول کافه راضی به این کار نمی باشد.در صورت عدم رعایت قوانین، ناول کافه با فرد خاطی از طریق مراجع قانونی برخورد خواهد کرد.