صنایع دستی وسوغاتی یزد

  • شروع کننده موضوع Aeđαи
  • تاریخ شروع
A

Aeđαи

مدیر بازنشسته تالار هنر
مدیر بازنشسته
13/11/18
1,838
35,077
113
وارد بازار یزد می شویم ، رنگها و بوهای وسوسه انگیز در ابتدای بازار مبهوتت می کند. نمیدانی به کدام سمت بروی به حجره ترمه فروش ها ، حجره پارچه های نخی و زیلو و..، دارایی بافی و یا به دکان های شیرینی فروشی یزدی بروی. از یک طرف رنگهای شاد و پر تلالو دست بافته ها ، از طرف دیگر عطر و بوی هل و زعفران شیرینی های مخصوص یزدی.
در جدال میان رنگ و عطر ، رفتن به سمت حجره های پارچه بافی و صنایع دستی می رویم. داخل حجره ها مردانی بزرگ پشت دستگاههای سنتی بافت پارچه نشسته اند و جوانانی درکنارشان تحصیل هنر می کنند. با ورود به یکی از حجره ها ، پیرمرد مهربان و با تجربه ای با لهجه دلنشین یزدی ورودمان را خیرمقدم می گوید و برایمان از کارش بی ریا و بی ادعا سخن ها می گوید و تجربیات سالهای خود را در زمانی اندک در اختیارمان می گذارد.

از دست بافته هایی که با قیمتهای بسیار مناسب عرضه می کنند ، خریداری کرده به دیگر حجره های صنایع دستی و سپس شیرینی فروشی ها می رویم.

اینجا در این شهر همه گشاده رویند و دستی سخاوتمند دارند و به گردشگران احترامی ویژه می گذارند و از او میخواهند طعم یک یک سوغات را بچشند و بعد اگر دوست داشتند خرید کنند. به راستی مردمانی نیکومنش و بااصالتند که چنین آثار و سوغاتشان به دل می نشیند.ترمه0.jpgسوغاتیkarnaval.ir0_.jpgیزد10.jpg
 
A

Aeđαи

مدیر بازنشسته تالار هنر
مدیر بازنشسته
13/11/18
1,838
35,077
113
شعربافی
هنر شعربافی با رشته‌های مختلف خود به وسیله دستگاه‌های چوبی انجام می شود که به اقتضای نوع توليد در ابعاد مختلف طراحی و ساخته می‌شود. محصولات شعربافی متنوع و گوناگون و به شرح زیر می‌باشند:
ترمه بافی: پارچه ترمه از لحاظ نقش و بافت و مواد اولیه متنوع است.
ترمه از ابرشیم و کرک نازک تولید می شود. شال چارقدی، شال بندی ریا ، شال راه راه ، شال یزدی ، شال کشمیری و… از انواع ترمه های تولیدی یزد است.

یزدkarnaval.ir13.jpgسوغاتیkarnaval.ir7_.jpgیزدkarnaval.ir6_.jpg
 
A

Aeđαи

مدیر بازنشسته تالار هنر
مدیر بازنشسته
13/11/18
1,838
35,077
113
زری بافی
زری بافی سابقه ای دیرینه دارد و بافت آن به دوره ساسانیان می رسد.
ماده این هنرابریشم طبیعی است.
مخمل

در بافت مخمل از ابریشم طبیعی استفاده می‌شود.

شمد

شمد نوعی پارچه نازک است که در بافت آن نخ پنبه یا ابریشم مصنوعی بکار رفته و در فصل تابستان به عنوان روانداز از آن استفاده می‌کنند. شمد اغلب دارای نقش‌های ساده به صورت چهارخانه است.
چادرشب

در شهرستان یزد ، اردکان و بخش زارچ می‌بافند. معمولاً دو نوع چادرشب که نوع اول آن نازک و منقوش است و به نام چادرشب رختخواب‌پیچ معروف است و نوع دوم آن ضخامت بیشتری دارد و چادرشب صحرایی نام دارد و برای حمله علوفه و محصولات کشاورزی استفاده می‌شود و دارای نقش‌های راه راه است.


11714
 
A

Aeđαи

مدیر بازنشسته تالار هنر
مدیر بازنشسته
13/11/18
1,838
35,077
113
زيلوبافی
زیلو از زيراندازهای معروف استان یزد بوده و يكی از مناسب‌ترين و بادوام‌ترين كف‌پوش‌ها به ويژه برای مناطق كويری است. مركز تولید زيلو شهرستان ميبد است.

قدمت زيلو بافی در اين شهر به دوره پيش از اسلام می‌رسد و قديمی‌ترين زيلو در مسجد جامع ميبد است. زيلو از نخ پنبه‌ای بافته می‌شود و طرح‌ها و نقش‌های آن معمولا به آبی و سفيد است و گاهی از قرمز و نارنجی و سبز نیز استفاده می‌شود. زيلوهای مرغوب به نام زيلوی نفتال شهرت دارند.


یزدkarnaval.ir18.jpgزیلوkarnaval.ir0_.jpg
 
A

Aeđαи

مدیر بازنشسته تالار هنر
مدیر بازنشسته
13/11/18
1,838
35,077
113
دارایی بافی
ماده اولیه این پارچه ابریشم طبیعی بوده است اما در حال حاضر در بافت آن از نخ ویسکوز استفاده می شود . در حال حاضر ایکات ( دارایی ) را تنها می توان در کارگاههای محدود شهر یزد مشاهده کرد.

در مورد وجه تسمیه آن گفته می شود نام دارایی از آن جهت برای آن مصطلح شده که در قدیم این پارچه جهیزیه هر عروس و جز وسایل سرمایه ای او بوده است به این دلیل به آن دارایی گفته اند و چون اشخاصی که این نوع پارچه را می‌خریدند ثروتمند بوند به این سبب به آن دارایی می‌گفتند. ویژگی خاص پارچه های دارایی نوع نقش آن است. پارچه زیبا و رنگارنگ دارایی با رنگهای گرم و پرشوری مانند زرد ، سبز ، قرمز و بنفش است.


یزد0.jpg
 
A

Aeđαи

مدیر بازنشسته تالار هنر
مدیر بازنشسته
13/11/18
1,838
35,077
113
سفال و سرامیک
در اصطلاح محلی به تولیدات سفال « کواره » می‌گویند. #میبدتولید کننده عمده سفال در استان یزد است و با نقش‌های اصیل مرغ و ماهی و خورشید خانم ، شهرت دارد. کواره‌های ساخت میبد اساساً سه گونه سفال ساده بدون لعاب ، سفال لعاب‌دار و کاشی و سرامیک است.
سوغاتkarnaval.ir8_.jpg
 
A

Aeđαи

مدیر بازنشسته تالار هنر
مدیر بازنشسته
13/11/18
1,838
35,077
113
شیرینی جات
و اما هیجان انگیزترین و دلچسب ترین قسمت این سفر خرید شیرینی های بی نظیر و خوش طعم و بوی یزد است. شهرستان یزد ، به علت نوع اقلیم و منطقه جغرافیایی خاص آن ، دارای زمستان‌های سرد و نسبتاً مرطوب و تابستان‌های گرم و طولانی و خشک است. به همبن علت در تابستان گرم ، خشک و طولانی با انواع آش‌ها و زمستان سرد را با انواع غذاهای شیرین و شیرینی‌جات معروف خود پشت سر می گذارند.

انواع شیرینی:

باقلوا ( لوز پسته ، لوز بادامی یا بیدمشک ، لوز نارگیلی ، لوز مخلوط دورنگ ، لوز ترحیمی ) ، کیک یزدی ، کیک تخته‌ای ، حاجی بادام ، نان برنجی ، نان پنجره‌ای ، قطاب ، پشمک ، سوهان‌ آردی ، حلوا ارده و...


سوغاتیkarnaval.ir10.jpgسوغاتیkarnaval.ir2_.jpgسوغاتkarnaval.ir15.jpgیزد0-1.jpgیزدkarnaval.ir0_1.jpg
 
A

Aeđαи

مدیر بازنشسته تالار هنر
مدیر بازنشسته
13/11/18
1,838
35,077
113
غذاهای سنتی یزدی
یکی از غذاهای خوشمزه و سنتی یزد قیمه نخود است. اکثر گردشگران یک وعده ناهار خود را قیمه نخود سفارش می دهند و از طعم و عطر آن لذت می برند.
سوغاتkarnaval.ir11.jpg
و...

این ها مختصری از صنایع دستی و شیرینی های سنتی استان یزد است. حتما اگر به بازار یزد بروید موارد بیشمار دیگری توجه شما راجلب می کند.
یه مورد دیگه که باید یادآری کنم این هست که، اگر در فصل پاییز به این استان سفر کردید، به باغ های انار سر بزنید و طعم فوق العاده انار این شهرستان رو بچشید.
انار0.jpgیزدی1-سوهان11111.jpg