سوغات و صنایع دستی شیراز

  • شروع کننده موضوع مروا77
  • تاریخ شروع
م

مروا77

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
28/1/19
17
429
48
1- یوخه
یوخه از شیرینی های محلی و سنتی شیراز به شمار می رود. در پخت یوخه از آرد گندم، شکر یا آرد قند، تخم مرغ، دارچین، روغن، هل و آب استفاده می شود و برای تزیین پودر پسته، پودر قند، نارگیل و خلال بادام به کار می رود. بد نیست بدانید که شیرینی یوخه شباهت زیادی به کاکِ کر.مانشاه دارد و تنها تفاوت جزیی این دو شیرینی، در ضخامت لایه های شان است که معمولا لایه های خمیر یوخه نازک تر هستند.
2- کلوچه مسقطی
در شیراز نوع خاصی کلوچه و مسقطی تهیه می شود و از آن جایی که این دو شیرینی را تقریبا همیشه در کنار همدیگر و درون یک سینی سرو می کنند، به کلوچه مسقطی معروف شده است. در تهیه کلوچه خاص شیرازی، از آرد سفید، آرد برنج، پودر قند، تخم مرغ، گلاب و روغن جامد استفاده می کنند و پس از آن که پخته شدند، روی شان را با خرفه تزیین می کنند.
مسقطی نیز با پودر نشاسته، آب، گلاب، شکر، زعفران و روغن مایع تهیه می شود. در نهایت این دو را در کنار همدیگر درون یک سینی می چینند. بد نیست بدانید که اصولا میهمانان در برداشتن این دو خوشمزه حساسیت خاصی به خارج می دهند؛ به ترتیبی که آن ها یک مسقطی و یک کلوچه را با هم درون یک نعلبکی می گذارند و حتما همزمان با هم آن ها را نوش جان می کنند.
شیرینی یوخه شیراز | Photo by : nikoo60


کلوچه مسقطی | Photo by : Unknown

3- بهار نارنج
شیراز است و بهار نارنجش! عرق بهار نارنج، مربای بهارنارنج و گل های خشک شده این گیاه هر کدام می توانند سوغات خوبی از سفر به شیراز باشند.
 
م

مروا77

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
28/1/19
17
429
48
4- لیموی شیرازی
لیموی شیراز جزو با کیفیت ترین لیموهاست و به همین خاطر، خرید آن به عنوان سوغاتی میان مردم رواج دارد. اگر در فصل تابستان به شهر زیبای شیراز سفر کردید پیشنهاد می کنیم آبلیموی تازه شیراز را خریداری کنید.

5- بادام سوخته
بادام سوخته از سوغات استان های فارس و کردستان به حساب می آید و در شیراز نیز می توان آن را به عنوان یادگار خوشمزه شهر خریداری کرد. برای تهیه این خوراکی، بادام، شکر یا عسل و آب را با هم مخلوط کرده و حرارت می دهند تا زمانی که آب و شکر به صورت مایعی غلیظ بادام ها را بپوشانند و در نهایت بادام سوخته حاضر می شود.
6- رنگینک
رنگینک یکی از خوراکی های مقوی ست که در استان های جنوبی کشور.مان از جمله فارس، هرمزگان، بوشهر و خوزستان محبوبیت زیادی دارد و مردم شیراز نیز آن را تهیه می کنند. رنگینک به صورت کلی از ترکیب خرما، آرد و پودر دارچین به دست می آید؛ اما شاید در هر کدام از شهرهای جنوب کشور.مان اختلافات جزیی در تهیه این خوراکی خوشمزه به چشم بخورد. معمولا شیرازی ها رنگینک را از مخلوط کردن خرما، مغز گردو یا پسته، آرد، روغن، خاک قند و يا دارچين تهیه می کنند
7- عرقیات و دمنوش های گیاهی
عرقیات و دمنوش های گیاهی هم از سوغات معروف شیراز به حساب می آیند. شما می توانید در این جا انواع مختلف دمنوش ها و عرق های گیاهی مرغوب مانند بهارنارنج، عرق بیدمشک، گلاب، عرق نسترن، عرق نعنا، عرق چهل گیاه، دمنوش بابونه، گل گاوزبان، و ... را خریداری کنید.
 
م

مروا77

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
28/1/19
17
429
48
9- آبغوره شیراز
اگر در تابستان به شیراز رفتید، می توانید آبغوره های تازه این شهر را نیز در فهرست خرید سوغاتی خود بگذارید. تقریبا در نیمه ماه مرداد آبغوره گیری در شیراز آغاز می شود و شاید برای تان جالب باشد که بیشترین آبغوره ای که توسط مردم این شهر مصرف می شود برای سالاد شیرازی است
10- نان فسا
نان یا کماچ فسایی نوعی شیرینیِ متعلق به شهر فسا، در استان فارس است که از آرد گندم، گلاب، هل و زعفران تهیه می شود و معمولا رویش را با تخم خرفه تزیین می کنند. این شیرینی ترد و خشک است و ماندگاری زیادی دارد و به همین دلیل می تواند انتخاب خوبی برای سوغات باشد.
11- مسقطی لاری

یکی دیگر از انواع مسقطی که در شیراز محبوبیت دارد و در مغازه ها دیده می شود هم مسقطی لاری است. این مسقطی در حقیقت به شهر لارستان استان فارس تعلق دارد اما از سوغاتی های محبوب شهر شیراز نیز به حساب می آید.
در تهیه این نوع مسقطی، از نشاسته، شکر، آب، گلاب، خلال بادام و پسته، روغن مایع، هل و زعفران استفاده می شود و تفاوت اصلی آن با دیگر مسقطی ها، مقدار زیادی خلال است که پخت آن استفاده می شود.
 
م

مروا77

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
28/1/19
17
429
48
سوغات شیراز
1- قالی شیراز
یکی از ارزشمندترین سوغاتی هایی که در سفر به شهر شیراز می توان خریداری کرد، قالی شیراز است. در هر کدام از شهرهای کشور.مان قالی را به نحوه خاصی می بافند و شیراز نیز نوع خاص قالی را دارد که به خاطر نوع گره ها، نحوه پودکش و نوع دارهای‌ش با قالی دیگر شهرهای ایران متفاوت است.
2- گبه
گبه یا قالیچه خرسک فرشی ست از الیاف پنبه یا پشم که معمولا در ابعاد کوچک بافته می شود. بافت این نوع قالی در میان عشایر قشقایی و لر که در بخش هایی از استان فارس سکونت دارند بسیار رایج است. این روزها شهر شیراز هم از هنر دست این اقوام بی نصیب نمانده و گبه های زیبای این شهر به ویژه در طرح خشتی یا قابی شکل بسیار محبوب است.

3- گلیم
سوغات دیگری که از اقبال بسیار خوبی در بین گردشگران برخوردار شده گلیم شیراز است که به عنوان زیرانداز یا پوشش
و... استفاده می شود. گلیم از ابریشم، موی بز و پشم گوسفند و یا دیگر چهارپایان اهلی و گاهی اوقات بدون نقشه و به صورت ذهنی بافته می شود. نخ های پشمی گلیم را با رنگ های گیاهی رنگ می کنند. جالب است بدانید که یکی از انواع گلیم های استان فارس رند نام دارد. این دست بافته بسیار ریز بافت و ظریف توسط عشایر قشقایی بر روی دار افقی بافته می شود

قالی فروشی شیراز | Photo by : Siavash
 
م

مروا77

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
28/1/19
17
429
48
4- بوریابافی
در شهر کازرون، هموطنان خوب ما با الیاف برگ درختان خرما یا نی مرداب زیرانداز یا پوششی ررا می بافند که به "بوریا" شهرت دارد. بوریا بافی را فقط مردان انجام می دهند.
5- کاشی هفت‌رنگ
کاشی هفت رنگ اثری ست هنرمندانه که با معماری شیراز عجین شده است و در بسیاری از بناهای تاریخی این شهر مانند مسجد نصیرالملک نمونه هایش دیده می شود. بد نیست بدانید معمولا این کاشی های لعاب دار در ابعاد ۱۵*۱۵ و ۲۰*۲۰ سانتیمتر هستند و با رنگ آمیزی های مختلف، به شکل دلبرانه ای در می آیند که هر مسافری را برای خرید وسوسه می کنند. هفت رنگ متداول و رایج در ساخت این نوع کاشی سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه ای، قرمز، زرد و حنایی هستند.
6- خاتم کاری
هنر ارزشمند خاتم کاری در فهرست صنایع دستی شیراز به ثبت رسیده است و نمونه های آن در بسیاری از بازارهای شهر به چشم می خورد. بد نیست این نکته را بدانید که هرچه طرح های خاتم کاری ریزتر باشند خاتم مرغوب تر و با ارزش تر است
 
م

مروا77

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
28/1/19
17
429
48
سوغات شیراز | Photo by : Elahe Pour Hossein | YJC


سوغات شیراز سرای مشیر | Photo by : Shahram Arianfar


میز معرق | Photo by : Unknown


7- معرق کاری

نام این هنر ایرانی در فهرست صنایع دستی شیراز به ثبت رسیده است و شما می توانید در بازارچه های شهر نمونه های بسیار زیبایی از هنر معرق کاری را ببینید.
8- نقره کاری
اگر در شهر شیراز به دنبال سوغاتیِ شیک و گرانقیمتی هستید، به شما پیشنهاد می کنیم ظروف نقره کاری را مد نظر خود قرار دهید. چندی از بهترین مغازه های نقره فروشی شیراز در سرای مشیر، بازار وکیل و آرامگاه حافظ قرار گرفته اند. این اشیای چشم نواز عیار 90 دارند و به همین خاطر شاید قیمت شان از نمونه هایی که در دیگر شهرها فروخته می شود کمی بالاتر باشد.
9- منبت کاری
منبت کاری از صنایع دستی تمامی استان فارس است و در بازارهای شیراز هم نمونه مرغوب آن را می توان پیدا کرد. بد نیست بدانید این صنایع دستی به نام شهر آباده فارس در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است که در فاصله تقریبا 170 کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.
10- قلم زنی
قلم زنی از هنرهای اصیل ایرانی ست که از سه سبک اصلی پیروی می کند؛ سبک شیراز، تبریز و اصفهان. در این سبک که بیشتر بر روی نقره انجام می‌شود طرح هایی مانند تخت جمشيد، گل و مرغ و تصاويری از شاهنامه به چشم می خورد.
 
آخرین ویرایش: