درباره طراحی وب-تاریخچه و تعریف

  • شروع کننده موضوع Toraɴj
  • تاریخ شروع
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
حروف نگاری یا Typography
طراحان وب میتوانند به جای استفاده از حروف و حالت های متعدد تایپ، تنوع حروف را به چند مورد محدود و آشنا کاهش دهند. بیشتر مرورگرها تعدادی فونت آشنا و ایمن را شناسایی میکنند، که طراحان هم برای دوری از مشکلات، از همانها استفاده میکنند.

دانلود فونت بعداً در ماژول فونت های CSS3 گنجانده شد و از آن پس در مرورگرهای سافاری 3.1 ، اپرا 10 و موزیلا فایرفاکس 3.5 پیاده سازی شده است. این موضوع متعاقباً علاقه به حروف نگاری وب، و نیز دانلود فونت را بیشتر کرده است.

صفحه آرایی بیشتر سایتها از فضای منفی برای شکستن متن به چند پاراگراف استفاده میکند و نیز از متن های تراز شده در مرکز استفاده نمی کنند.

گرافیک متحرک یا Motion graphics
صفحه آرایی و رابط کاربری ممکن است از گرافیک متحرک نیز تاثیر بپذیرد. استفاده یا عدم استفاده از گرافیک متحرک به مخاطب هدف وبسایت بستگی دارد. گرافیک متحرک را میتوان از یک سایت سرگرمی-محور انتظار داشت یا لااقل این نوع سایت ها، بهتر شاهد آن بودند. با اینحال، مخاطب هدف یک وبسایت با علایق جدی یا رسمی تر (مثل تجارت، ارتباط یا امور دولتی) ممکن است انیمیشن را بیهوده و گیج کننده بداند، حتی اگر مصرفی جز سرگرمی یا زیبایی نداشته باشد. البته این بدان معنی نیست که محتوای جدی تر توسط انیمیشن و ویدیوهای مرتبط، قابل ارائه نیستند. در هر صورت، طراحی گرافیک متحرک، میتواند مرز بین تصاویر تاثیر گذار و تصاویر گیج کننده باشد.

تصاویر گرافیکی متحرکی که توسط کاربر سایت آغاز نشده باشند، ممکن است که اشکالاتی در دسترسی ایجاد کند. استانداردهای دسترسی کنسرسیوم وب جهانی، ایجاب میکند که به کاربر اختیار غیرفعال کردن انیمیشن داده شود.

ناول کافه
 
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
کیفیت کد
طراحان وبسایت، انطباق دادن با استانداردها را تمرین خوبی میدانند. این عمل معمولاً با توضیح عملکرد عناصر انجام میشود. عدم انطباق با استانداردها، سایت را غیرقابل استفاده یا مستعد خطا نمیکند، اما استانداردها میتوانند راهنمایی برای صفحه آرایی درست برای سهولت خواندن و نیز کنترل کننده صحیح بودن عناصر کدنویسی باشند. این استانداردها شامل خطاهای کدنویسی، صفحه آرایی منظم تر برای کد، و حصول اطمینان از شناسایی مناسب آیدی ها و کلاس ها است.

صفحاتی که ضعیف کدنویسی شده اند گاهی اوقات به طور محاوره ای “سوپ چسب” یا tag soup نامیده میشوند. اعتبارسنجی توسط W3C تنها زمانی قابل انجام است که DOCTYPE که برای Highlight یا برجسته نشان دادن خطاها در کد استفاده میشود، به درستی تعریف شده باشد. این سیستم، خطاها و ناحیه هایی را که با استانداردهای طراحی وب تطابق ندارند شناسایی میکند. این اطلاعات توسط کاربر قابل اصلاح هستند.

تولید محتوا
وبسایت ها به دو صورت تولید میشوند: به طور ایستا یا به طور پویا.

وب سایت ایستا یا وب سایت استاتیک
یک وبسایت ایستا، فایلی یکتا را برای هر صفحه سایت ذخیره میکند. هربار که آن صفحه فراخوانی شود، همان محتوا بازگردانده میشود. این محتوا یکبار، در طراحی سایت، ایجاد میشود و معمولاً با دست نوشته میشود، گرچه بعضی سایتها از یک پروسه تولید اتومات، شبیه سایتهای پویا که خروجی های آنها به مدتی طولانی به عنوان صفحات کامل ذخیره میشود، استفاده میکنند. چنین سایتهای ایستایی که به طور اتومات ساخته میشوند، حدود سال 2015 با مولدهایی مثل Jekyll و Adobe Muse به محبوبیت رسیدند.

مزیت وبسایت ایستا، این است که آسانتر هاست یا میزبانی میشوند، زیرا سرور آن تنها باید محتوای ایستا را برآورده کند، و نیازی نیست اسکریپت های سمت سرور را اجرا کند. این عمل، به مدیریت سرورِ کمتری نیاز دارد و احتمال برملا کردن حفره های امنیتی را پایین می آورد. همچنین حتی روی سخت افزارهای ارزان قیمت سرور، صفحات را با سرعت بیشتری بارگذاری میکند. این مزایا، با گسترش وب هاستینگ ارزان و ارائه ویژگی های پویا، و نیز با ارائه عملکرد بالا در بازه های زمانی کوتاه توسط سرورهای مجازی، رفته رفته اهمیت خود را از دست دادند.

تقریباً تمام سایتها مقداری محتوای ایستا دارند، زیرا جنبه های پایه ای مثل تصاویر و مجموعه تعاریف معمولاً ایستا هستند، حتی در وبسایتی که صفحات آن پویایی بالایی دارند.

ناول کافه
 
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
وب سایت پویا یا وب سایت داینامیک
وبسایت های پویا سریع ساخته میشوند و از فناوری اسکریپت‌نویسی سمت سرور برای تولید صفحات وب استفاده میکنند. چنین سایتهایی معمولاً محتوای خود را از پایگاه داده های بَک-اِند (back-end) استخراج می کنند: بعضیها جستارهایی در سرتاسر پایگاه دادهای مرتبط با جستجوی یک کاتالوگ یا خلاصه سازی اطلاعات عددی هستند، بعضی دیگر ممکن است از یک پایگاه داده اسنادی از قبیل Mongo DB یا NoSQL برای ذخیره سازی واحدهای بزرگتر محتوا، مثل پست های بلاگ یا مقالات ویکی، استفاده کنند.

در فرایند طراحی، معمولاً صفحات پویا توسط صفحات ایستا مدلسازی یا طرح ریزی میشوند. مهارتهای مورد نیاز برای توسعه صفحات پویا بسیار وسیعتر از صفحات ایستا است، و شامل کدنویسی سمت سرور و کدنویسی پایگاه داده و نیز طراحی رابط کاربری سمت کاربر میباشد. بنابراین حتی پروژه های پویای متوسط، تقریباً همواره به کار تیمی نیاز دارند.

اولین صفحات پویای وب ساخته شده، اغلب مستقیماً به زبانهای مثل Perl، PHP یا ASP نوشته شده بودند. بعضی از این زبانها، که مهمترین آنها PHP و ASP بودند، از یک روش “الگویی” (template) استفاده میکردند که در آن یک صفحه سمت سرور، نشانگر ساختار صفحه کامل سمت کاربر بود و داده ها به مکان های تعریف شده توسط “برچسبها” (tags) تزریق می شدند. در مقایسه با کدنویسی به یک زبان کاملاً رَویه ای یا به عبارتی وابسته به دستورالعمل مثل Perl، این روشی سریعتر برای توسعه بود.

هر دوی این روشها در بسیاری از وبسایت ها با ابزارهای متمرکز بر کاربردِ سطح بالایی مثل سیستم های مدیریت محتوا یا CMS ها جایگزین شده اند. این سیستم ها مبتنی بر پلتفرم های کدنویسی چندمنظوره ساخته میشوند و این پیشفرض را دارند که هر سایتی محتوای خود را مطابق با یکی از چند الگوی شناخته شده ارائه میکند، مثل بلاگ با ترتیب زمانی، مجله موضوعی یا سایت خبری، انجمن کاربری یا ویکی. این ابزار، بدون نیاز به کدنویسی، پیاده سازی چنین سایتی را بسیار آسان و آنرا به امری سازمان یافته و طراحی-محور تبدیل میکند.

طراحی صفحه خانه یا Homepage
کارشناسان حوزه مصرف، از جمله جیکوب نیلسن (Jakob Nielsen) و کایل سوسی (Kyle Soucy) همواره بر نقش طراحی صفحه خانه در موفقیت سایت تاکید داشته اند و مدعی بودند که صفحه خانه، مهمترین صفحه یک سایت است. با این حال کاروَرزان در اوایل هزاره جدید به این حقیقت پی بردند که بخشی بزرگ و روبه رشد از ترافیک وبسایت ها، از صفحه خانه عبور نمی کنند، و توسط موتورهای جستجو، خبرنامه های الکترونیکی و یا فیدهای RSS، مستقیماً وارد صفحات محتوایی میشوند؛ چیزی که بسیاری از کارورزان را قانع کرد که صفحات خانه اهمیتی کمتر از آنچه مردم تصور میکنند، دارند. جارد اسپول (Jared Spool) در سال 2007 استدلال کرد که صفحه خانه یک سایت، کمترین اهمیت را میان صفحات آن سایت دارد.

در 2012 و 2013، طرح های اسلایدی (که “اسلایدر” یا “بنرهای گَردان” نیز نامیده میشوند) در صفحات خانه، بسیار محبوب شدند، و اغلب استفاده آنها این است که محتوای جدید یا مهم را در فضایی محدود نمایش دهند. بسیاری از کارورزان باور دارند اسلایدرها یک عنصر بی تاثیر در طراحی است و بهینه سازی موتو جستجو و قابلیت مصرف سایت را کاهش میدهد.

موقعیت های شغلی در حوزه طراحی وب سایت
تولید وبسایت دارای دو شغل عمده است: طراح وب و توسعهدهنده وب، که اغلب در ساخت سایت همکاری نزدیکی با یکدیگر دارند. طراحان وب مسئول جنبه های بصری سایت هستند، که شامل صفحه آرایی، رنگ بندی و حروف نگاری صفحه وب میشود. طراحان وب همچنین دانشی مفید از زبان های نشانه گذاری مثل HTML و CSS دارند، گرچه گستره ی دانش آنها در هر فرد متفاوت است. به ویژه در سازمانهای کوچک تر، یک فرد باید مهارتهای لازم برای طراحی و برنامه نویسی کل صفحه را داشته باشد، درحالیکه سازمان های بزرگتر ممکن یک طراح وب صرفاً برای جنبه های بصری داشته باشند.

شغل های دیگری که ممکن است درگیر کار طراحی وبسایت شوند، عبارتند از:

  • طراحان گرافیکی برای ساختن المان های بصری سایت مثل لگو، آرایش صفحه و دکمه ها
  • متخصصین بازاریابی اینترنتی برای کمک به حضور دائمی در وب از طریق راههای استراتژیک هدف گیری مخاطبین سایت، توسط بازاریابی و تکنیکهای ترقی در اینترنت
  • نویسنده های سئو (SEO) برای واکاوی و پیشنهاد کردن لغات صحیح جهت استفاده در یک سایتِ به خصوص، و افزایش دسترسی به سایت و حضور بیشتر آن در موتورهای جستجوی مختلف
  • کارشناسان کپی رایت اینترنتی، جهت جذاب نمودن محتوای نوشتاری برای مخاطبین هدف سایت
  • طراح تجربه کاربری (UX) که جنبه های مختلف ملاحظات کاربر-محور را باهم ادغام میکند، از جمله معماری اطلاعاتی، طراحی کاربر-محور، تست کاربر، طراحی تعاملات و گاهی اوقات طراحی بصری.
ناول کافه