خبرنامه «معماری»

  • شروع کننده موضوع TALAYEH_A
  • تاریخ شروع
TALAYEH_A

TALAYEH_A

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
طراح انجمن
31/8/18
1,705
2,633
113
20
رئیس دانشکده فنی دانشگاه رازی کرمان شاه مطرح کرد:

۶ گرایش تحصیلی فعال در دانشکده فنی مهندسی رازی کرمانشاه


کرمان شاه- رئیس دانشکده فنی دانشگاه رازی کرمان شاه گفت: در حال حاضر امکان تحصیل دانشجویان در ۶ گرایش تحصیلی در دانشکده فنی مهندسی دانشگاه رازی کرمان شاه فراهم است.به گزارش خبرنگار مهر، محسن حیاتی در سمینار تخصصی معماری که پیش از ظهر امروز دوشنبه در دانشگاه رازی کرمان شاه برگزار شد، اظهار داشت: داشتن پشتکار برای انجام هرگونه پژوهشی ضروری است و بدون پشتکار و تلاش امکان توفیق در پژوهش میسر نیست.

حیاتی در ادامه با بیان اینکه دانشکده فنی دانشگاه رازی فعالیت خود را از سال ۷۱ آغاز نمود، افزود: اکنون امکان تحصیل در ۶ گرایش مهندسی برای دانشجویان در دانشکده فنی دانشگاه رازی فراهم است.

وی رشته‌های مهندسی برق، عمران، مکانیک، شیمی، کامپیوتر و معماری را گرایشات فعال در دانشکده فنی مهندسی دانشگاه رازی کرمان شاه نام برد و گفت: هم اکنون دانشجویان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتر در گرایش‌های برق، عمران، مکانیک، شیمی و کامپیوتر در این دانشکده مشغول به تحصیل‌اند.

حیاتی اما تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در گروه معماری دانشکده فنی مهندسی رازی را ۱۳۴ نفر عنوان کرد و گفت: جذب دانشجو در گرایش معماری در دانشکده فنی دانشگاه رازی از سال ۷۷ در مقطع کاردانی آغاز شد.

وی افزود: در سال ۸۴ جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته معماری در دانشکده فنی دانشگاه رازی انجام و در سال ۸۸ مجوز راه‌اندازی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری گرایش معماری در این دانشکده اخذ شد.

حیاتی به فعالیت‌های انجمن علمی گروه معماری دانشگاه رازی کرمان شاه اشاره کرد و افزود: انجمن علمی معماری از فعال ‌ترین انجمن‌های علمی معماری کشور است و تاکنون افتخارات زیادی را به ارمغان آورده است.

مدیر گروه معماری دانشگاه رازی کرمان شاه در این سمینار، برگزاری سمینارها و نشست‌های تخصصی به ویژه در حوزه معماری را سبب برقراری تعامل و ارتباط سازنده با معماران مطرح جهان و به اشتراک گذاشتن یافته‌های علمی محققان دانست و اظهار داشت: این سمینار بخشی از اهداف آموزشی و پژوهشی دانشگاه رازی است.

برقراری ارتباط با دانشگاه‌های داخلی و خارجی از طریق ویدئو کنفرانس

عباس مهروان دعوت از اندیشمندان و چهره‌های برجسته معماری جهان را از برنامه‌های اصلی دانشگاه رازی کرمان شاه دانست و گفت: در فضاهای علمی و تخصصی شکوفایی و رشد علمی به بار می‌آید.

وی خواهران حریری را از برجسته‌‌ترین معماران جهان نام برد و گفت: شرکت معماری حریری و حریری در سالیان متمادی عنوان برترین شرکت معماری جهان را به خود اختصاص داد.

مهروان در ادامه برقراری ارتباط با دانشگاه‌های داخلی و خارجی از طریق ویدئو کنفرانس را از برنامه‌های گروه معماری دانشگاه رازی کرمان شاه در آینده برشمرد و افزود: حضور چهره‌های برجسته‌ معماری در این دانشگاه سبب برقراری ارتباط دانشجویان با آنان و در نهایت رشد علمی و پژوهشی در دانشگاه می‌شود.


کد خبر 2999647
 
TALAYEH_A

TALAYEH_A

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
طراح انجمن
31/8/18
1,705
2,633
113
20
با حضور صاحب نظران رشته معماری؛

سمینار تخصصی معماری در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز شد


کرمان شاه- مجموعه سمینار و نشست‌های تخصصی معماری با حضور دانشجویان و اساتید رشته معماری در کرمان شاه آغاز به کار کرد.به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه سمینار و نشست‌های تخصصی معماری پیش از ظهر امروز دوشنبه با حضور دانشجویان و اساتید رشته معماری در دانشگاه رازی کرمان شاه آغاز به کار کرد.

این همایش با هدف معرفی و تحلیل آثار معماران معاصر ایرانی در حال برگزاری است و توجه به طراحی و ساخت و هویت شهری و مدیریت معماری از مهمترین محورهای این سلسله نشست‌ها است.

سمینار و نشست‌های تخصصی معماری از ۲۲ تا ۲۵ آذر ماه امسال در دانشگاه رازی کرمان شاه برگزار می‌شود.

خواهران ایرانی - آمریکایی حریری که عنوان معماران برتر جهان در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۲ را دارند در این همایش به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.


کد خبر 2999454
 
TALAYEH_A

TALAYEH_A

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
طراح انجمن
31/8/18
1,705
2,633
113
20
بازتاب گزارش مهر؛

معماری پل پیر عبدالملک در اردبیل مورد بازبینی قرار می‌گیرد


اردبیل – در پی انعکاس نارضایتی شهروندان اردبیلی از معماری نامطلوب پل پیر عبدالملک و دفن آثار تاریخی با احداث آن در خبرگزاری مهر، شهردار اردبیل از بازبینی در معماری این پل خبر داد.به گزارش خبرنگار مهر، چندی پیش گزارشی تحت عنوان «نارضایتی اردبیلی‌ها از معماری پل پیر عبدالملک/ میراثی که دفن شد» در خبرگزاری مهر منتشر و نظرات و گله‌مندی‌های شهروندان اردبیلی از معماری نامطلوب پل پیرعبدالملک که در سال ۸۶ احداث شده، انعکاس و منتشر کرد.

در وضعیتی که گفته می شود این پل بر روی آثار باستانی و تاریخی شهر اردبیل احداث‌ شده است، شهروندان نسبت به ساخت نامطلوب و ایرادات فنی آن نیز گله داشته و خواستار رسیدگی به وضعیت معماری این پل و تدبیر جدی در خصوص آن بودند.

در این خصوص شهردار اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه ساخت پل‌های روگذر باهدف بهبود ترافیک درون‌شهری بوده و همچنان افزایش تعداد پل‌ها در دستور کار است، تصریح کرد: درعین‌ حال در خصوص تغییر معماری و حتی تخریب پل‌ها باید بر اساس طرح جامع ترافیک استان عمل کنیم.

به گفته حمید لطف‌اللهیان طرح جامع ترافیک قالب طراحی تمامی پل‌های روگذر و زیرگذر را در بطن خود خواهد داشت و به‌ عنوان یک سند بالادستی می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد.

وی افزود: بااین‌ وجود متأسفانه طرح هنوز به تصویب نرسیده و هرچند به تصویب شورای هماهنگی ترافیک شهرهای کشور رسیده اما مرحله نهایی تصویب نشده است.

شهردار اردبیل با تأکید به اینکه رفاه شهروندان اصلی‌ترین اولویت شهرداری است، متذکر شد: تا زمانی که طرح جامع به تصویب نرسیده نمی‌توان نسبت به تغییر در معماری یا تخریب پل و یا تخریب باهدف کشف آثار تاریخی و باستانی اقدام کرد.

وی بابیان اینکه چه‌بسا تخریب خود موجب خسارت و زیان برای شهروندان و مواریث تاریخی شود، تصریح کرد: در حال حاضر به‌صورت موقت برای پیشبرد طرح احداث پل‌ها و تقاطع‌ها از طرح تفضیلی شهر استفاده می‌شود.

لطف‌اللهیان ابراز امیدواری کرد با تصویب به هنگام طرح جامع تمامی مطالبات شهروندان ازجمله بازبینی در پل پیر عبدالملک موردبررسی قرار گیرد.

خبرگزاری مهر آماده انعکاس نظرات شهروندان و کارشناسان و برنامه‌های شهرداری اردبیل در خصوص بازبینی معماری این پل است.


کد خبر 2978569
 
TALAYEH_A

TALAYEH_A

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
طراح انجمن
31/8/18
1,705
2,633
113
20
استاندار قزوین:

ساختمان ها با طراحی ایرانی، اسلامی احداث شود


قزوین- استاندار قزوین گفت: طراحی در معماری های جدید بایستی انسان محور و ایرانی، اسلامی باشد.به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی روزبه ظهر دوشنبه در همایش ملی شهرسازی و معماری در گذر زمان که با مشارکت دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین برگزار شد اظهارداشت: انسان ها در شهر سازی های صورت گرفته از داشتن آرامش که از حقوق اولیه هر انسانی محسوب می شود محرومند.

وی افزود: با توجه به افزایش تعداد خودروها، به نظر می رسد شهر ها تنها برای تردد ماشین ها طراحی شده اند که این امر نیازمند بررسی است.

روزبه با بیان اینکه محله ها هویت خود را از دست داده اند، گفت: محله های قدیمی با هویت های تبیین شده یکدیگر را می شناختند ولی در حال حاضر زندگی آپارتمان نشینی بدون هیچ گونه ارتباط بین ساکنان آنها هویت را از محله ها گرفته است و آنها را دچار واگرایی کرده است.

وی یادآور شد: متاسفانه انسان در طراحی های جدید ساختمان ها گم شده است، متاسفانه در معماری های جدید طراحی های خوبی صورت نگرفته است.
استاندار قزوین تصریح کرد: معماری های گذشته ماندگارتر بودند و در هرکدام از شهرها متناسب با اقلیم آنها شاهد معماری خاصی در آن شهر بودیم که در حال حاضر طراحی های صورت گرفته بصورت یکنواخت است و همین امر موجب نگرانی از سال های آینده شده است.

روزبه با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰ درصد جمعیت در شهرها ساکن هستند افزود: امروز در ورود به تمام شهرها شاهد یکسانی در طراحی های شهری هستیم و همین نگرانی ما را از آینده بیشتر می کند باید تا دیر نشده، طراحی های اسلامی، ایرانی را در کشور ترویج دهیم.


کد خبر 2968823
 
TALAYEH_A

TALAYEH_A

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
طراح انجمن
31/8/18
1,705
2,633
113
20
شهردار اصفهان:

شهرداری به دنبال اجرای قراردادهای خواهرخواندگی اصفهان است


اصفهان - شهردار اصفهان گفت: مدیریت جدید شهر اصفهان به دنبال عملی كردن قراردادهای خواهرخواندگی است که پیش از این اجرا نمی‌شد.به گزارش خبرنگار مهر، مهدی جمالی‌نژاد صبح چهارشنبه در دیدار با قائم مقام وزیر محیط زیست و ساختمان آلمان و هیئتی از این کشور كه به اصفهان سفر كرده است، اظهار داشت: با توجه به ظرفیت گسترده اصفهان در مسائل شهری، می‌توان پروژه‌های خوبی در زمینه هتل‌سازی و انرژی‌های نو با همکاری کشور آلمان انجام داد.

وی به خواهرخوانده بودن اصفهان با فرایبورگ آلمان اشاره كرد و ادامه داد: در تفاهم‌نامه‌هایی كه در گذشته امضا شده بود، بندهای مختلفی وجود داشت كه به هر دلیلی اجرا نمی‌شد، از همین رو مدیریت جدید شهر اصفهان به دنبال عملی كردن بندهای قبلی بوده و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی كرد كه ضمن امضای تفاهم‌نامه‌های جدید، تضمین‌هایی نیز برای اجرا شدن آنها در نظر گرفت.

اصفهان دارای مكتب خاصی در معماری است

شهردار اصفهان در ادامه با اشاره به مكتب معماری اصفهان بیان داشت: اصفهان مكتب خاصی در معماری دارد و با توجه به تجربه شرکت‌های آلمانی در اصفهان، امیدواریم بتوانیم در زمینه هتل‌سازی با هم همكاری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری اصفهان در حال حاضر آماده همكاری با آلمان در راستای توسعه فعالیت‌های مختلف است، افزود: همچنین می‌توانیم در راستای تبادل مسائلی علمی و فناوری فعالیت‌هایی داشته باشیم، چرا كه اصفهان ظرفیت خوبی در مسائل علمی در منطقه دارد.

جمالی‌نژاد تأكید کرد: اصفهان به دنبال پیوستن به جرگه شهرهای خلاق بوده و با توجه به ظرفیت گسترده‌ای كه در زمینه صنایع دستی وجود دارد و همچنین تعداد گسترده این صنایع دستی، اصفهان جایگاه مناسبی در بین كشورهای منطقه دارد.

وی گفت: اصفهان از لحاظ دیپلماسی شهری جایگاه گسترده‌ای دارد و با توجه به این موضوع، ۱۳ خواهرخوانده داشته و همچنین در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی نیز عضویت دارد.
شهر جهانی اصفهان دارای سه عنوان بین‌المللی است

شهردار اصفهان در بخش دیگری از سخنانش به معرفی اصفهان پرداخت و گفت: اصفهان یکی از استان‌های پهناور ایران و از جمله استان‌های مهم و صنعتی کشور به‌ حساب می‌آید.

وی به نقش گسترده اصفهان در مسائل بازرگانی و اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: اصفهان قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مناسبی در زمینه‌های مختلف به‌ خصوص گردشگری دارد و این شهر یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ایران با ۲ هزار جاذبه گردشگری است.

جمالی‌نژاد با اشاره به اینکه اصفهان در طول تاریخ چهار بار پایتخت ایران بوده است، بیان داشت: قابلیت‌های اصفهان در طول تاریخ زبانزد بوده و به‌ تازگی نیز این شهر به‌عنوان پایتخت صنایع‌دستی انتخاب‌ شده و با ۱۹۰ اثر صنایع دستی به عنوان یكی از قطب‌های این صنایع شناخته شده است.

شهردار اصفهان با بیان اینكه اصفهان دارای سه عنوان جهانی است، گفت: در سال ۲۰۰۶ اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام بوده همچنین به تازگی اصفهان به جرگه شهرهای صنایع دستی پیوسته و در سال آینده نیز مقرر شده اصفهان به عنوان پایتخت گردشگری کشور معرفی شود.


کد خبر 2964279
 
TALAYEH_A

TALAYEH_A

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
طراح انجمن
31/8/18
1,705
2,633
113
20
انتقاد تندگویان از بی توجهی به ساماندهی بازار؛

خیابان‌های گرانقیمت در انحصار بانک‌هاست/ کوچ غم‌انگیز بازاری‌ها

عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد از بی توجهی به ساماندهی بازار و تفاوت‌ مزیت‌های شهرنشینی در مناطق مختلف تهران، از کوچ غم انگیز بازاری‌ها سخن گفت.محمدمهدی تندگویان در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از عدم ساماندهی مشاغل شهری و تاثیر آن در ایجاد ترافیک درون شهری، گفت: بارها اعلام کرده‌ام که مشکل اصناف در شهر تهران بسیار جدی است ضمن اینکه ساماندهی مشاغل شهری نیز وظیفه شهرداری نیست، بلکه نیاز به ورود جدی وزارت صنعت و بازرگانی و اتاق اصناف داریم.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات تهران، اختصاص خیابان‌های خاص به صنف مشخص است. مثلا در مرکز شهر یک راسته به لاستیک‌‌فروش‌ها اختصاص دارد، یک راسته به اغذیه‌فروش‌ها و یک خیابان طولانی به تزئینات اتومبیل. این شکل را در هیچ کجای دنیا نمی‌بینیم و یکی از ایرادات آن ایجاد ترافیک شهری است.

عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به استقرار نامناسب بانک‌ها، گفت: در پهنه‌های اصلی شهر به دلیل اینکه عدد و رقم تصاحب املاک بسیار بالاست، شاهد رشد چشمگیر و بی‌برنامه بانک‌ها هستیم. شما در خیابان اصلی می‌بینید که ۱۰ تا ۱۵ بانک کنار همدیگر چیده شده‌اند.

تندگویان افزود: توجیه صنفی این چیست و کجای دنیا نظیر چنین موضوعی وجود دارد؟

وی با تاکید بر اینکه اصناف باید ورود جدی به این مساله داشته باشند، گفت: ما در پمپ‌بنزین‌ها قوانین مشخص داریم. مثلاً فاصله دو پمپ‌بنزین از هم باید شعاع خاصی داشته باشد. آیا دیده‌اید پنج پمپ‌بنزین کنار همدیگر ایجاد شده باشند؟ در مورد اصناف هم این مساله باید رعایت شود.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به طرح تفصیلی شهر تهران، گفت: من این طرح را مطالعه کرده‌ام و خوشبختانه پهنه‌بندی تجاری در این طرح انجام شده اما سئوال این است که نوع صنوف را چه کسی باید هماهنگ کند؟ ما اصلاً برنامه‌ای در این حوزه نداریم و هیچ‌کس عهده‌دار این مسئولیت در شهر تهران نیست.

تندگویان ادامه داد: درواقع خود مردم و صاحبان مشاغل هستند که یک مکان یا راسته را تبدیل به یک صنف خاص می‌کنند و معلوم نیست چه کسی این مساله را تعریف می‌کند.

وی در ادامه گفتگو با اشاره به بازار تهران گفت: مساله بازار موضوع کاملاً متفاوت است. ما بحث هویت شهری را داریم که هر چقدر مطالعات به روز داشته باشیم و بخواهیم شهر را مدرن کنیم، باید بومی‌شناسی هم انجام شود.

عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران افزود: ممکن است شهرداری به این جمع‌بندی برسد که بلوار کشاورز برای دسترسی بهتر، به اتوبوس‌هایی با مسیر ویژه نیاز دارد، اما چون خود بلوار با معماری خاص، کانال‌کشی شده و درختان میانه بلوار، هویت شهری آن هستند، نمی‌توانیم این طرح را اجرایی کنیم.

هویت و اصالت شهر را نمی‌توانیم فدای ترافیک کمتر کنیم

تندگویان تصریح کرد: بازار هم همین‌طور است. در همه دنیا مراکز تجاری، کاخ‌ها و ... حفظ شده‌اند هرچند ممکن است بار ترافیکی ایجاد کنند اما هویت و اصالت شهر را نمی‌توانیم فدای ترافیک کمتر کنیم.

وی تاکید کرد: البته باید بگویم که بازار نیاز به ساماندهی جدی دارد؛ از نظر مدل تردد، بهره‌برداری و اصنافی که در آن فعالیت می‌کنند اما با اینکه بخواهیم حالت و موقعیت بازار را از بین ببریم، اصلاً موافق نیستم، چون بازار از معدود مکان‌های هویتی تهران است که باقی مانده است.

بازار از نظر مدل تردد، بهره‌برداری و اصنافی که در آن فعالیت می‌کنند، نیاز به ساماندهی جدی داردتندگویان در پاسخ به این سئوال که چه اقداماتی برای ساماندهی بازار صورت گرفته است؟ گفت: تقریباً هیچ. ضمن اینکه این بحث مربوط به شهرداری نیست بلکه بحث صنفی است. من ندیده‌ام اتحادیه‌ها و صنوف وارد شوند، بنشینند و جمع‌بندی کنند. باید پهنه‌های بازار، معلوم و ساماندهی شغلی صورت گیرد.

مدیریت شهری باعث کوچ بازارها شده است

وی با انتقاد از مدیریت شهری که باعث کوچ بازارها شده است، گفت: یک واقعیت دیگری که با آن روبرو هستیم، کوچ درون شهری بازاری‌هاست.

عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران درباره دلیل این کوچ گفت: مزایای شهرنشینی تهران تغییر کرده و ممکن است یک بازاری معتقد باشد که محل کسب و کارش برای سکونتش مناسب نیست.

تندگویان افزود: از سوی دیگر چون بافت اجتماعی را به هم زدیم، بازاری‌ها کوچ کردند.

وی با اشاره به دو نوع کوچ گفت: ما در زمینه کوچ دو بحث متفاوت داریم؛ یکی کوچ شهر به شهر و از روستا به کلانشهرهاست که وظیفه دولت است که آن را ساماندهی کند و دیگری کوچ درون شهری است که اتفاقاً شهرداری باید برای آن اندیشه کند، اما متاسفانه هیچ مطالعه‌ای در این زمینه نداریم.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: شهرداری یکسری مناطق را از سرمایه پر کرده و پررونق ساخته و در واقع خودش به کوچ درون شهری دامن زده است.

تندگویان با انتقاد از شیوه فعلی گفت: متاسفانه هویت محله‌های خوب را از دست داده‌ایم و حالا بازار تبدیل شده به محله‌ای که هیچ‌ کدام از بازاری‌ها در آن حضور ندارند.

وی در پاسخ به این سئوال که قالیباف عنوان کرده در دوره مدیریتش فاصله شمال و جنوب تهران را کم کرده است، گفت: ممکن است با ایجاد مترو و شبکه‌های اتوبوسرانی، فاصله دسترسی کم شده باشد اما فاصله اجتماعی و فرهنگی هرگز کم نشده و به سادگی هم قابل جبران نیست.


کد خبر 2959954

سیامک صدیقی
 
TALAYEH_A

TALAYEH_A

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
طراح انجمن
31/8/18
1,705
2,633
113
20
معرفی کتاب؛

کتاب «نظریه تجلی؛ درباب شمایل گریزی هنر اسلامی» منتشر شد


کتاب«نظریه تجلی؛ درباب شمایل گریزی هنر اسلامی» به همت دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شد.به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «نظریه تجلی؛ درباب شمایل گریزی هنر اسلامی» نوشته حسن بلخاری استاد دانشگاه تهران و به همت دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ و منتشر شد. در ابتدای کتاب فصلی که طلیعه نام دارد به قلم نویسنده درباره آن می خوانید:

الف: از آموزه های بنیادین الهیات مسیحی و هندو، مهمترین آموزه، عقیده تجسد است. بر بنیاد این عقیده، خدا در مقام تشبیه مطلق، به صورت انسانی متمثل و متجسد اظهار و آشکار می شود. آیات نخستین سرود یازدهم بهگودگیتا صریح ترین اشاره منابع الهیاتی هندو در تجسد کریشنا، پس از تقاضای صریح آرجونا مبنی بر رخ نمایاندن اوست و نیز آیات ابتدای انجیل یوحنا که آشکارترین اشاره به تجسد «کلمه» (حق) در مسیحیت است و لاجرم مشروعیت کامل هرگونه صورت نمایی در این دو مذهب و مشرب که تجسمی‌ترین هنرهای دینی چون شمایل و پیکره را در جهان دارایند.

ب: خدای محمد(ص) اما در مقابل تقاضای کاملا مشابه و همگون با تقاضای آرجونا و در پاسخ به «ارنی انظر الیک» حضرت موسی، در دو ساحت متفاوت، پاسخی کاملا متمایز دارد: گام اول، نفی ابد است بر اینکه هرگز مرا به صورت نخواهی دید: «لن ترانی»، و گام دوم، خطاب به موسی است که روی خود را برگدارند و به سمت و سوی کوه معطوف دارد: «ولکن انظر الی الجبل»، تا حق مستقیما بر کوه تجلی کند: «فلما تجلی ربه للجبل» یا به یک عبارت صورتی از خود ننمایاند و تمثل نگیرد و متجسد نشود، اما بر کوه تجلی کند تا بدین سان هم کوه تاب نیاورد و لاجرم ریز ریز شود: «جعله دکا» و هم موسی از هوش برود: «خر موسی صعقا» و هم مهمتر، حق از تجلی خود در عالم سخن گوید و نه آنچنان که دیگر مذاهب انگاشتند از تجسدش.

ج: نتیجه دو پاسخ متفاوت از سوی حق آن هم بر بندگان خاص خویش، تعیین کننده مطلق مفهوم و ماهیت هنر (که در عام ترین و کامل ترین تعریف خود، تصویر نمودن و آشکار کردن امر معقول است) در ادیان و مذاهبی است که تمامی موضوعات و ابعاد حیات انسان و جهان را در پرتو خدا یا «امر مطلق» تعریف و تبیین می کنند. بنابراین حرمت و حلیت یا مشروعیت و عدم مشروعیت مصادیق نیز (من جمله تصویر و شمایل) در چنین ساحتی هویت می یابند.

د: اما از «لن ترانی» و عدم صورت نمودن حق در طور، حکم مطلق حرمت تصویر حاصل نمی شود، از این رو که گرچه با «لن ترانی»، تجسد نفی شد لیک به جای آن، تجلی نشست تا حق در صورت آیات و مظاهر آشکار شود و یا به تعبیر صدرای شیرازی در مراتب: «ان الله یتجلی فی مراتبه بجمیع الاسماء و الصفات فی جمیع المراتب».

بنابراین تجلی، رد و انکار هرگونه صورت نمایی نیست (آن چنان که برخی فرق اسلامی انگاشتند) بلکه اعلام صریح حجیت و مقبولیت صورت نمودن حق در مظاهر است؛ همچون باده و پیاله ای که عکس رخ او را می نمایانند نه عین او را. به سخن لسان الغیب شیراز:

ما در پیاله عکس رخ یار دیده ایم

ای بی خبر زلذت شرب مدام ما

بنابراین در اسلام، حق به واسطه، اظهار و نموده می شود نه بی واسطه. این وسایط که همه مظاهر وجودی اویند، در عرصه هنر و زیبایی معنای «نماد» به خود می گیرند؛ نمادهایی که همچون آیاتند در قرآن. آیات قرآن، ظهر حقیقت در قالب کلمه اند و نمادها، تصویری از معانی لطیفه و مجردی که جز در این کسوت، اذن آشکاری ندارند.

نهایت اینکه در اندیشه اسلامی «امر مطلق» خود را نمی نمایاند، بل تجلی می کند و از همین روست که هنر این دین از شمایل می گریزد و میل تجرید و تفرید در صورت نمود و نماد می کند. راز تنزیه هنری ما در همین معنا و در پاسخ متفاوت حق به موسی نهفته است؛ پاسخی که تجلی را به جای تجسد نهاد. این کتاب شرح این معناست.

همچنین در مقدمه این اثر می خوانید: هنر و معماری اسلامی با آنکه قدمتی دستکم به طول سیزده قرن دارد لیکن در حوزه نظری با چالش هایی جدی روبروست؛ چالش هایی که در مقالات مختلف در حد توان، آن را مورد نقد و تامل قرار داده ام و در اینجا نیازی به تکرار آنها نیست. آنچه مهم است و بر آن تاکید می شود اینکه عوامل مختلف و متعددی فقر تحقیق و تامل در حوزه نظری هنر و معماری و بالتبع فقدان نظریه ها در این باب را سبب شده است. همین مسئله عامل اصلی آن چالش ها و نقدها و بعضا نفی هنر و معماری اسلامی شده است.

از نزدیک به بیش از نیم قرن پیش که گروه جدیدی تحت عنوان سنت گرایان با رهبری کسانی چون رنه گنون، فریتیوف شوآن، آناندا کوماراسوآمی، مارتین لینگز، سید حسین نصر، تیتوس بورکهارت، هانری کربن و ... مبانی نظری مدرنیته را به چالش کشیده و درمان اصلی دردها و رنج های ناشی از آن را بازگشت به سنت و احیای مجدد مبانی آن دانستند، تلاش هایی در جهت تبیین مبانی نظری هنر و معماری اسلامی از سوی آنان صورت گرفت. مبنا و مرجع اصلی این تبیین، آیات، روایات و آثار عرفانی و حکمی عرفا و حکمای مسلمان بود. به یک عبارت آثار بزرگان حکمت و عرفان در تمدن اسلامی با رویکرد کشف مبانی حکمی هنر و معماری اسلامی توسط این بزرگان مورد خوانش و قرائت قرار گرفت.

به عنوان مثال هانری کربن در تبیین وجوهات نظری معماری کعبه که محور اصلی معماری در تمدن اسلامی است به تأویل دقیقی آویخت که قاضی سعید قمی، حکیم بزرگ دوره صفوی در شرح خود بر توحید صدوق از کعبه و وجوهات هندسی آن آورده بود. جملات ذیل نوع رویکرد قاضی سعید قمی و مهمتر ظهور آرای او در رای و نظر اندیشمندی چون هانری کربن را با نیت تبیین مبانی نظری معماری به خوبی نشان می دهد: «از فراز این قله است که می توان تشخیص داد که چگونه می شود تطابق یا تناظری میان صورت های اشیاء یا موجودات روحانی و اشیاء یا موجودات مادی برقرار داشت».

قاضی سعید قمی می گوید عزیمت گاه بحث، کامل ترین و استوارترین اشکال، یعنی کره است. (به اعتقاد قاضی سعید کره کامل ترین شکل است و بنابراین موجودات روحانی بسیط به شکل کره اند: «ان الموجودات علی تباینها قسمین: جسمانی و روحانی و ان افضل الاشکال و اوسعها و ابعدها عن قبول الافات هو الکره فلذالک صارت البسائط علی هذا الشکل»). حال در آن واحد، به همراه مولف مان، ملاحظه می کنیم که در وضعیت فعلی، وقتی از شکل کره به شکل مکعب منتقل می شویم، در حقیقت، این انتقال، انتقال از یک مقوله به مقوله دیگر نیست زیرا شکل مکعب صرفا جایگاه برخی روابط کارکردی را که پایه های آنها در متن کره درج شده است، تعیین می کند به خصوص، از این لحاظ وقتی گفته می شود موجودات روحانی شکل کروی دارند نباید دچار خطا شد زیرا منظور این کلام یک رابـ ـطه هندسی به معنای دقیق کلمه نیست بلکه مفاد آن یک رابـ ـطه کارکردی است.

معنایش این نیست که موجودات روحانی به شکل یک گوی با قطر مشخص اند. می خواهد بگوید این گونه نیست که هر فرشته یا هر صورت نوری بشری یا جسم مثالی «در بهشت» باشد بلکه هر یک از آنها «بهشت» شان را در درون خویش دارند درست همانطور که هر موجود شیطانی «دوزخ» شان را در درون خویش دارد. قاضی سعید قمی، بر این مطلب تاکید می ورزد که شکل کروی، گردی [استداره] چیزی نیست که از قبل موجود باشد و بر موجودات روحانی تحمیل شود. شکل کروی که در ادامه به تصوری از آن می رسیم – یعنی کرویت عالم در کلیت آن و نیز کرویت آسمان هایی که عالم متشکل از آنهاست – شکلی برگرفته از موجودات روحانی است.

شکلی است که تجلی قانون باطنی وجود آنها در مکان [دنیوی] خود ما است ... تناظر میان مرکز صورت جسمانی و مرکز صورت روحانی به اعتبار آن که این مرکز یک مرکز محیط است برای آنکه درکی شهودی داشته باشیم از این که کعبه در جایگاه مرکز عالم خاکی علاوه بر این محیط بر این عالم نیز هست (محیط – محاط، حاوی – محوی) باید در خیال درک کرد که ساختار آن متناظر با ساختار هیکل های عالم روحانی، هیکل های نورانی است و این همان معنایی است که مضامین خیمه آسمانی و ابر سپید برای بیان آن طرح شده اند. بالاخره در همین ساختار عنصری که چهار سنگ بنا نماینده آنند وارد می شود؛ عنصری که بیت سنگی را «تجرد می بخشد» و به بیت روحانی ایمان تبدیل می کند».

مثال های دیگری نیز در این باب می توان آورد؛ مثال هایی که در آثاری چون هنر اسلامی، زبان و بیان، هنر مقدس، هنر و معنویت اسلامی، معبد و مکاشفه، خوشنویسی و فرهنگ اسلامی و ... مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است.

این آثار و آرا نقش بسیار مهمی در تنویر و تبیین هنر و معماری اسلامی داشتند و گرچه مورد نقد و بعضا نفی برخی متفکران و منتقدان واقع شدند لکن به هر حال در تدوین مبانی نظری هنر و معماری اسلامی بسیار موثر عمل کردند. لیکن علی رغم این تلاش های گرانقدر و نیز بی توجه به نقدهای بعضا غیر علمی به آرای این اندیشمندان، همچنان در کشف نظریه هایی که می توانند کامل تر و دقیق تر آثار هنری تمدن اسلامی را شرح داده و مبانی دینی و معنوی آن را آشکار سازند تلاشی وسیع تر و جدی تر مورد نیاز است.

این پژوهش در بحث کشف بنیادی ترین نظریه هنری در تمدن اسلامی به ویژه در باب شمایل ها به تبیین و تحقیق درباره چگونگی صورت نمودن امر مطلق در اسلام و مذاهب و مشاربی چون مسیحیت و هندوئیزم و تاثیر آن بر ماهیت و صورت هنر در این سه مذهب پرداخته و با استناد به آیه ۱۴۳ سوره اعراف، نظریه تجلی در باب تصویرگری و شمایل انگاری را ارائه می دهد. لیکن پیش از پرداختن به این نظریه تأملی کوتاه در باب نسبت میان دین و هنر و به یک معنا اثبات این نسبت، ضروری است.

این کتاب در شش فصل با موضوعات؛ دین و هنر- تجسد در هندوییزم- تجسد در یهود و مسیحیت- قرآن؛ تجلی، تجسد- از تنزیه تا تنزیل و تمثیل- استنتاج که فصل نتیجه گیری این تحقیق است تشکیل شده است.

چاپ نخست این اثر امسال در ۱۹۸ صفحه و به قیمت ۱۲هزار تومان با شمارگان ۱۲۰۰ نسخه توسط انتشارات دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ و منتشر شد.


کد خبر 2953559


خداداد خادم
 
TALAYEH_A

TALAYEH_A

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
طراح انجمن
31/8/18
1,705
2,633
113
20
حال خراب خانه‌های اشرافی

بخشی از قسمت‌های خانه فخرالدوله که تا پنج ماه پیش سالم بود، خراب شده و به نظر می‌رسد مالک آن همین رویه را پیش گرفته تا بهانه‌ خوبی برای خراب کردنش داشته باشد.خبرگزاری ایسنا نوشت: دو خانه علی امینی (نخست‌وزیر دوره پهلوی) و مادرش فخرالدوله در شهرستان ری مربوط به دوره قاجار است. معماری این دو بنا تلفیقی از معماری سبک اروپایی و معماری سنتی ایرانی است که می‌توان آنھا را از اولین خانه‌ھای ییلاقی اشرافی به شمار آورد. خانه‌های اشرافی که حال خوبی ندارند و با مرگ تدریجی دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گفته حمید عبدلی، مسوول سابق میراث فرهنگی شهرری، سازمان اوقاف و امور خیریه مالک این دو خانه است و اجازه تامین بودجه در اعتبارات استانی و ملی را برای مرمت به میراث فرهنگی نمی‌دهد. شهرداری فکر می‌کرد خانه فخرالدوله مربوط به آنهاست، در حالی که خانه برای اوقاف است. اوقاف هم می‌گوید باید بهره‌بردار خودم باشم و اگر شما مرمت می‌کنید، باید به ما بدهید تا در کنار آن مغازه تجاری بسازیم. سازمان اوقاف در کل به آثار تاریخی به دید مالی نگاه می‌کند نه ملی.

از طرفی امیر مسیب رحیم‌زاده، مسوول فعلی میراث فرهنگی شهرری می‌گوید: زمانی که برای ثبت ملی آن اقدام کردیم، اوقاف با آن موافقت نکرد. اوقاف فکر می‌کند جایی که ثبت می‌شود، از تملکش‌ خارج می‌شود. اوقاف با میراث فرهنگی در این زمینه مشارکت نمی‌کند و ما هم نمی‌توانیم برای مرمت اثری که ثبت نشده بودجه تعیین کنیم.

حالا این دو خانه تاریخی در بین ساختمان سازی‌های منطقه رها شده‌اند. در و پنجره خانه امینی را گِل گرفته‌اند تا مکانی برای معتادان و کارتن خواب‌ها نشود، خانه فخرالدوله هم سرپناه خوبی برای زباله‌جمع کن‌ها و افغان‌ها شده است. بخشی از سقف خانه که تا ۵ ماه گذشته سالم بود نیز حالا تخریب شده است.


خانه امینی

به گفته محمد حسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی) زمانی که درست تاریخ را نمی‌شناسیم، نمی‌توانیم به درستی هم از آن حفاظت یا آن را مرمت کنیم و در حفاظت بسیاری از بافت‌های تاریخی به مشکل برمی‌خوریم.

شاید برای آنکه ارزش این دو خانه را بدانیم بهتر باشد با افرادی که زمانی مالک این خانه‌ها بودند بیشتر آشنا شویم تا بلکه به خودمان بیاییم و کمی میراث‌داری کنیم.

اشرف‌الملوک امینی (فخرالدوله) دختر مظفرالدین شاه و سرورالسلطنه از زنان مشهور تاریخ معاصر ایران بود و در سن ۱۴ سالگی به عقد محسن خان، پسر میرزا علی‌خان امین‌الدوله، صدراعظم پدرش درآمد و با آموزش‌های او به مسائل سیـاس*ـی و اجتماعی عصر آشنا شد.

علی امینی، پسر فخرالدوله در خاطراتش می‌نویسد: «در اوایل سلطنت رضاشاه، روزی از دربار خبر دادند که شاه می‌خواهد به دیدن مادرم بیاید. مادرم فوری دستور داد وسایل پذیرایی را آماده کنند و مبل‌ها را طوری ترتیب دهند که رضاشاه پایین‌تر از مادر بنشیند‌. در ضمن دستور داد لنگه‌ی در ورودی باغ را هم ببندند که رضاشاه نتواند با کالسکه و با اتومبیل خودش وارد باغ شود و ناچار مقداری راه را پیاده تا عمارت طی کند. مرا هم که بچه ده دوازده ساله‌ای بودم، دم در فرستاد که از شاه استقبال کنم. رضاشاه همراه من تا داخل عمارت آمد، اما روی مبل ننشست و همانطور که قدم می‌زد شروع به صحبت کرد و قدم‌زنان به داخل باغ برگشت. مادرم هم ناچار به دنبال او روان شد.»


خانه فخرالدوله

فخرالدوله بسیار حسابگر بود. کلیه مخارج منزل، هزینه تحصیل و پوشاک فرزندان، تحت ضابطه خاصی قرار داشت و به هر یک از فرزندان خود ماهیانه ‌می‌داد. هر سه ماه یک‌بار فرزندان ایشان پس از امضا کردن صورتحساب مقرری خود را دریافت می‌کردند. این امر تا پایان عمر فخرالدوله ادامه داشت. می‌گویند در زمان حکومت زاهدی هنگامی که علی امینی وزیر دارایی بود برای اخذ مقرری ماهانه خود نزد مادر رفته بود، با کمال تعجب دید بابت حقوق سه ماهه او فقط دو هزار تومان واریز شده است، چون علت تقلیل آن را پرسید، فخرالدوله گفت: «یکی از مأمورین مالیه، شش هزار تومان از مستأجرین من رشوه گرفت، من آن پول را به مستأجر پس دادم و گفتم از حقوق تو که وزیر مالیه هستی کسر کنند تا بهتر بفهمی مردم از دست مأمورین جنابعالی آقای وزیر چه می‌کشند؟»

فخرالدوله اولین موسسه تاکسیرانی را در تهران پایه‌گذاری کرد، گرچه این اقدام بعدها از سوی دیگران دنبال شد، اما ابتکار و ابداع چنین کاری به نام او است. وی همچنین قصد تأسیس یک موسسه بورس ملی در مقابل بانک ملی (شعبه فردوسی) را داشت که به علت فراهم نبودن شرایط، موفق به ایجاد آن نشد.

فخرالدوله چندین فرزند یتیم تحت تکفل داشت که پس از رسیدن به سن بلوغ، به دختران با دادن جهیزیه کامل و به پسران سرمایه کاری شرایط ازدوا‌ج‌شان را فراهم می‌کرد. البته شرایط پیمودن مدارج تحصیلی برای افراد مستعد نیز مهیا بود. مجموع آنها ۲۸ عروس و داماد بودند.

شب‌های جمعه مرتبا دیگ‌های پلو و قیمه در مسجد امین‌الدوله جهت اطعام ایتام و فقرا بار گذاشته می‌شد. همچنین چندین مسجد و مدرسه و بیمارستان و آسایشگاه در املاک خود بنا و وقف کرد.

این تنها بخش کوچکی از تاریخ فخرالدوله و فرزندش است که از آنها تنها این دو خانه ییلاقی در حال ویرانی باقی مانده است...

** در این گزارش از اطلاعات تاریخی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران استفاده شده است.


خانه فخرالدوله
خانه امینی
سقف فروریخته خانه فخرالدوله


کد خبر 2936931
 
TALAYEH_A

TALAYEH_A

مدیر ارشد
عضو کادر مدیریت
مدیر ارشد
طراح انجمن
31/8/18
1,705
2,633
113
20
آیین نامه شورای ارزشیابی هنرمندان بازنگری شد


جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بررسی شورای ارزشیابی هنرمندان کشور با حضور محمد حسین ایمانی خوشخو رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.محمد حسین ایمانی خوشخو در جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی که با هدف بررسی شورای ارزشیابی هنرمندان کشور برگزار شد با اشاره به سابقه شورای ارزشیابی هنرمندان کشور گفت: شورای ارزشیابی هنرمندان کشور سابقه زیادی داشته و ضرورت دارد ارتباط بین نتایج شورای ارزشیابی هنرمندان و آموزش عالی و دانشگاهی بررسی شود تا شرایط، ضرورت ها و معیارهای علمی آموزش عالی و جایگاه و اهمیت هنری و عملی هنرمندان مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: با ارزیابی شورای ارزشیابی هنرمندان و بررسی امتیازات و فرصت ها و نیازهای این شورا می توان زمینه ای را فراهم کرد تا شورا ساماندهی بهتری پیدا کند و زمینه های حضور هنرمندان شاخص در کرسی های دانشگاه ها و مراکز علمی به وجود آید.

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به کمبود منابع مالی و بودجه دولت گفت: محدودیت منابع مالی مساله مهمی برای کشور است که بر هنر نیز به شدت تاثیر می گذارد. امیدواریم این محدویت منابع مالی برطرف شود تا دولت بتواند زمینه حرکت ها و طرح های موثری در هنر فراهم کند.

ایمانی خوشخو همچنین با اشاره به جان باختن هموطنان در فاجعه منا گفت: این فاجعه ای تلخ و بزرگ است که با طرح دیدگاه هایی از نظر سیـاس*ـی، دینی و بین المللی در عرصه فرهنگ و هنر نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد و این فاجعه در قالب های گوناگون هنری ثبت و ماندگار شود.

ایرج نعیمایی عضو شورای ارزشيابی هنرمندان در این جلسه با اشاره به قوانین و آیین نامه های شورای ارزشیابی هنرمندان کشور گفت: ضرورت دارد که در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره شورای ارزشیابی هنرمندان کشور تجدید نظر و بازنگری شود تا ابهام هایی که در مصوبه و آیین نامه های اجرایی آن وجود دارد برطرف شود.

نعیمایی افزود: آیین نامه های روشن و جامع شورای ارزشیابی هنرمندان به تناسب رشته های هنری و با شاخص های کمی می تواند فعالیت شورا را بر اساس ظوابط مشخص و شفاف فراهم کند. کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی نهاد مناسبی است تا مصوبه و آیین نامه های شورا را بررسی و اصلاح کند تا نقص ها و ابهام ها از بین برود.

نعیمایی در ادامه گفت: درباره حضور هنرمندان دارای درجه هنری در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز ابهام وجود دارد و برای این منظور لازم است که مصوبه و آیین نامه ها بازنگری شود و حضور هنرمندان در دانشگاه ها به شرط صلاحیت مورد تایید ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد.

نعیمایی همچنین اظهار امیدواری کرد شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی دوباره تشکیل شود.

با بررسی مصوبه و آیین نامه شورای ارزشیابی هنرمندان کشور قرار شد در جلسات آینده این کمیسیون با حضور مسئولان شورای ارزشیابی مباحث دنبال شده تا با مشخص شدن پیشنهادات اصلاحی نظرات کمیسیون به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

حسن بلخاری، محمدرضا جعفری جلوه، محمدعلی رجبی، حسن ریاحی، حمیدرضا نوربخش، اسماعیل آذر، غلامرضا اسلامی، مجتبی آقایی، محمدعلی خبری، عبدالمجید شریف زاده، رحمت امینی، حسین پارسایی و محمد خزاعی در این جلسه حضور داشتند و نظرات خود را درباره شورای ارزشیابی هنرمندان بیان کردند.


کد خبر 2933563


محیا رضایی کلانتری