تاریخچه و معماری برج میلاد

 • شروع کننده موضوع GisOw aRamiS
 • تاریخ شروع
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,264
113
دنیای آبی و بنفش
آشنایی با برج میلاد | بلندترین برج ایران
برج میلاد سازه ای بلندآوازه است و یکی از نمادهای تهران در کنار برج آزادی و پل طبیعت به شمار می رود. سازه ای با ارتفاع 435 متر که حاصل تلاشی 11 ساله است و همچون نگینی در پایتخت می درخشد. این سازه بلندترین برج ایران است و به عنوان ششمین سازه بلند مخابراتی دنیا نیز شناخته می شود.

شاید در ابتدا فکر کنید که یک سازه به این بلندی تنها از نظر معماری اهمیت دارد و مردم نمی توانند خیلی در آن خوش بگذرانند؛ اما واقعیت این است که برج میلاد به جز آنکه یکی از افتخارات مهندسی ایران محسوب می شود بخش های متنوعی را نیز در خود دارد و در ساختار آن تلاش شده تا مردم نیز از لحظات بودن در آن لذت ببرند. این برج نمایی 360 درجه و بی نظیر از تهران را پیش روی تان قرار می دهد، رستوران ها و کافه های متنوعی دارد و میزبان جشن ها و جُنگ های بسیاری نیز هست. رستوران گردان این سازه یکی از بزرگ ترین های دنیاست و مرکز خریدش گزینه های جذابی را در خود دارد. همه اینها باعث شده اند تا برج میلاد به یک مجموعه تفریحی نیز تبدیل شود و طرفداران زیادی داشته باشد.

مجموعه برج میلاد در زمینی به مساحت 4/74 هکتار بر روی تپه های نصر قرار دارد؛ تپه‌ای با مساحت تقریبی ۶۲ هکتار واقع در جنوب محله شهرک غرب و شمال کوی نصر (گیشا) که در میان شبکه بزرگراهی شمال غرب تهران احاطه شده است. این برج از شمال به بزرگراه همت، از جنوب به بزرگراه حکیم، از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله محدود می شود. ارتفاع برج از سطح دریا 1444 متر است و جالب آنکه بزرگراه حکیم 60 متر پایین تر از سطح برج واقع شده است.

همان گونه که در ابتدا نیز گفتیم، هدف از این مطلب ارایه اطلاعاتی در زمینه معماری این سازه مهم است و برای همین نگاهی ریزبینانه به معماری و ساختار آن خواهیم داشت.

انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,264
113
دنیای آبی و بنفش
برج میلاد چگونه ساخته شد؟

با مطرح شدن نیاز به ایجاد یک فضای نو و تفریحی، ساخت یک نماد ملی با توجه به توان مهندسان ایرانی و رفع مشکلات مخابراتی و تلویزیونی، مسوولان به فکر ساخت یک مجموعه افتادند؛ اما ساخت این نماد به این راحتی ها نبود و مراحل زیادی پیش رو داشت
انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,264
113
دنیای آبی و بنفش
ارایه پیشنهاد و انتخاب محل ساخت

در سال 1370 خورشیدی بود که پیشنهاد ساخت یک برج برای تهران مطرح شد. 17 محل را برای ساخت این برج پیشنهاد دادند که در نهایت محل فعلی را برای آن برگزیدند. در سال 1373 مطالعات بر روی محل ساخت برج آغاز شد. در ادامه یک گروه شامل تیم شهرسازی، تیم مطالعات تلویزیون، مخابرات، راه و ساختمان، اقتصادی، معماری، هواشناسی، تیم مطالعات ترافیک و تیم ژئوتکنیک بررسی های لازم را انجام دادند تا اینکه 4 نقطه شامل تپه های عباس آباد، لویزان، یوسف آباد و کوی نصر از 17 نقطه پیشنهادی، مناسب شناخته شدند. در نهایت کوی نصر برگزیده شد و برای انتخاب این محل چنین دلایلی را مطرح کرده اند:

 • دسترسی همگانی با سطح سرویس‌دهی مطلوب
 • قرارگیری در یکی از مرتفع‌ترین نقاط شهر
 • اشراف بر زیباترین مناظر و نقاط شهر
 • فضای لازم جهت عملکردهای پیشنهادی و توسعه آتی
 • مجهز بودن به تاسیسات زیر بنایی
 • فاصله مناسب با پایانه‌های مهم مانند فرودگاه و ایستگاه راه‌آهن
 • ایجاد پوشش تلویزیونی
 • قابلیت ارتباط و دید مستقیم با ایستگاه‌های مخابراتی
 • استقرار در میان کاربری‌های هماهنگ و غیر مزاحم
 • استقرار در امتداد محورهای عمده شهر
 • پتانسیل برقراری ارتباط بصری با دیگر نشانه‌ها و فضاهای شهری
 • قابلیت برخورداری از فضاهای سبز یا دیگر عناصر طراحی محیطی
 • انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,264
113
دنیای آبی و بنفش
مطالعات و بررسی ها

پس از انتخاب محل دقیق، دستور نقشه برداری و مطالعات مکانیکی خاک صادر شد و در سال 1373 مطالعات ژئوتکنیک و زمین شناسی صورت گرفت. به دلیل ضعف های تهران در آن زمان، از جمله کمبود فضاهای گردهمایی، احداث هتل پنج ستاره و مرکز همایش های بین الملل نیز در پروژه لحاظ شد.

این تنها مطالعات فاز اول بود و پس از اتمام آن، مطالعات مرحله دوم با موضوع برج مخابراتی – تلویزیونی آغاز شد و به موازات آن عملیات اجرایی قسمت هایی از پروژه انجام گرفت. با شروع مطالعات مرحله دوم و اجرایی شدن عملیات ساخت برج مخابراتی- تلویزیونی میلاد، فکر دیگری به ذهن سازندگان رسید و آن ایجاد یک مرکز با کاربری های متنوع بود که علاوه بر رفع کاستی ها بر جاذبه اقتصادی آن می افزود. موضوع ایجاد مرکز تجارت بین الملل در همین حین مطرح شد و ایده تاسیس چنین مرکزی شکل گرفت که هدفش ارتقای حوزه تجارت صنعتی و تجارت الکترونیک، کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و هم افزایی کارآیی هر یک از اجزای پروژه بود. بر این اساس چنین کاربری هایی برای پروژه در نظر گرفته شد:

برج میلاد تهران به عنوان مرکز ارتباطات مخابراتی - تلویزیونی

مرکز همایش ها و جشنواره های بین المللی و هتل پنج ستاره به عنوان مرکز ارتباطات فرهنگی، اجتماعی و گردشگری

مرکز تجارت بین الملل، به عنوان مرکز مبادلات تجاری

در نهایت کار بر روی این طرح در سال 75 به صورت رسمی آغاز شد و این بخش ها را در برمی گرفت:

برج و ساختمان راس آن، مرکز جشنواره ها و همایش های بین الملل، مجموعه تجارت جهانی، هتل پنج ستاره و پارک آی تی

شهرداری تهران، شركت یادمان سازه را به عنوان مجری پروژه معرفی کرد و دكتر محمدرضا حافظی -استاد دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه شهید بهشتی- را به عنوان معمار و طراح پروژه در نظر گرفت. موضوع را به صورت طرح و ساخت به مناقصه گذاشتند و در نهایت پیمانکار مورد نظر انتخاب شد.
انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,264
113
دنیای آبی و بنفش
آغاز ساخت

پس از 3 سال، مطالعات جغرافیایی، امکان سنجی و زمین شناسی، در دی ماه 1376 کلنگ آغاز ساخت آن را در تپه های نصر بر زمین زدند. پروژه ساخت این برج ابتدا با نام برج یادمان کلید خورد؛ اما در سال 1380 به مناسبت یکصدمین سالروز تولد امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، نام این پروژه به برج میلاد تغییر یافت.
انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,264
113
دنیای آبی و بنفش
افتتاح برج

40 درصد پروژه را در 8 سال و 60 در صد آن را در 30 ماه تکمیل کردند. پس از حدود 11 سال در 16 مهر 1387 برج در مراسمی با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار تهران با شعار "آسمان نزدیک است " افتتاح شد و درِ آن را به روی مردم گشودند. در این مراسم بیش از 250 خبرنگار ایرانی و خارجی نیز حضور داشتند.
انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,264
113
دنیای آبی و بنفش
حرف و حدیث ها در مورد ارایه دهنده طرح برج

برخی بر این باورند که برج میلاد کنونی در اصل بخشی از یک پروژه بزرگ ۵ میلیون متر مربعی بوده که ژاکلین رابرتسون -طراح شهری سرشناس امریکایی- در دوره پهلوی دوم، آن را طراحی کرد. این پروژه شهستان پهلوی نام داشت و محدوده وسیعی تا اراضی عباس‌آباد را شامل می شد. گفته می شود که الیزابت نجیب الحلبی -ملکه آینده اردن در آن زمان- بعدها به عنوان همکار ژاکلین رابرتسون به کار گماشته شد. بر اساس حرف ها و حدیث ها ژاکلین رابرتسون به گونه ای برنامه ریزی کرده بود که یک سوم این پروژه عظیم به فضای باز اختصاص یابد و در دو سوم باقی مانده، بناهایی ساخته شود که عبارت بودند از: ۵۰۰۰۰ واحد مسکونی، ساختمان های دولتی، سفارت و کنسولگری کشورها، دفاتر تجاری بین المللی و مراکز فرهنگی متعدد همچون موزه، کتابخانه و گالری‌ های هنری.

از سوی دیگر منابع دیگری طرح این برج را کاملا به بعد از انقلاب اسلامی مربوط می دانند و حتا غلامحسین کرباسچی، طرح برج میلاد را متعلق به دوران شهردار بودن خودش تلقی می کند و در این باره گفته است:

در بازدیدهای مختلفی که از شهرهای بزرگ دنیا داشتیم، می‌دیدیم که ساختمان‌های مختلفی در این شهرها وجود دارد که هم به نوعی سمبل شهر است و هم جاذبه توریستی است برای شهر.
اما پیشنهاد ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال 1370 و همزمان با شهرداری مسعود رجب‌پور مطرح شد و سپس ساخت آن را به طور جدی دنبال کردند.
انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,264
113
دنیای آبی و بنفش
کاربری برج میلاد

برج میلاد با هدف ایجاد سازه ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهر تهران ساخته شده است. این برج نه تنها یک جاذبه گردشگری و تفریحی به شمار می رود بلکه در امور زیر از آن استفاده می شود:

تسهیل و گسترش ارتباطات بیسیم (Wireless) در سطح تهران بزرگ، بهینه سازی و گسترش پوشش رادیو و تلویزیون (VHF/UHF/FM)، ایجاد زیرساخت های تلویزیونی دیجیتال (DVB/MVDS)، هواشناسی و کنترل ترافیک

رستوران گردان، رستوران ویژه، سکوی دید باز و بسته، رواق‌های هنری، گنبد آسمان، موزه مشاهیر ایران، موزه شهرداری، فود کورت، واحدهای تجاری، فضاهای نمایشگاهی در ساختمان برج و امکاناتی چون مرکز همایش‌های بین‌المللی با ۱۵ سالن مختلف، پارک دلفین‌ها، پینت بال، سینمای شش بعدی، سینما، لیزریوم، رستوران سنتی، رستوران محیطی و ... همه و همه از بخش های متنوع این مجموعه به شمار می روند.

با این اوصاف می توان برج میلاد را مجموعه چند عملکردی دانست که در حوزه های مخابراتی، مراکز تجاری، رستوران ها، خدمات پذیرایی، مرکز همایش ها، خدمات گردشگری و تفریحی فعالیت می کند. فاز اول برج شامل برج میلاد تهران و مرکز همایش هاست و برای فاز دوم نیز مرکز خرید، برج هتل و برج اداری را در نظر گرفته اند.
انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,264
113
دنیای آبی و بنفش
معماری برج میلاد
شکل کلی برج از یک هشت ضلعی تشکیل شده است که تعدادی دیوار داخلی و چهار باله ذوزنقه ای شکل به آن متصل هستند. به طور کلی ساختمان برج، این بخش ها را در خود دارد:

 • ساختمان پای برج (لابی)، شفت، ساختمان راس و دكل آنتن برج
بیشترین قطر سازه راس، 60 متر است و در ارتفاع 280 متری قرار دارد. حجم بتن ریزی بدنه حدود 33000 متر مکعب و حجم بتن ریزی کل پروژه 63 هزار متر مکعب است. وزن کل برج به حدود 150 هزار تن می رسد و در کل برج حدود 17 هزار متر مربع شیشه به کار رفته است. وزن کل اسکلت فلزی این ساختمان به 2000 تن می رسد که با استفاده از تیرهای شعاعی و اتصالات صفحه فلزی، به بدنه بتنی متصل شده اند.


در زیر پی و بدنه برج ابزار دقیق استاتیکی و دینامیکی کار گذاشته اند تا عملکرد نیروها را بررسی کنند و نتایج آنها را برای کسب اطلاعات بیشتر، نگهداری برج و همچنین کارهای تحقیقاتی استفاده کنند. همچنین در بدنه و اطراف برج، شبکه ای به نام میکروژئودزی تعبیه شده است تا هرگونه حرکت احتمالی بدنه برج و محدوده اطراف آن ثبت شود و در صورت لزوم بتوان اطلاعات لازم را با دوربین‌های دقیق نقشه‌برداری ثبت کرد.
انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,264
113
دنیای آبی و بنفش
مقاومت در برابر باد و زلزله و صاعقه

این ساختمان با ارتفاع 435 متر در برابر جریان های هوا با سرعت 140 کیلومتر بر ساعت و تندبادهای لحظه ای با سرعت 220 کیلومتر بر ساعت مقاوم سازی شده است. همچنین این ساختمان در برابر زلزله مقاومت دارد و در صورت وقوع زلزله، سازه پایداری خود را حفظ خواهد کرد.

برج میلاد بلندترین ساختمان تهران و ایران است و در معرض اصابت صاعقه قرار دارد. برای حفاظت از این سازه در مقابل صاعقه، سیم‌های مسی در بدنه آن کار گذاشته اند که تا کف پی امتداد می یابند.
انجمن ناول کافه