تاریخچه سیستم عامل لینوکس

Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
سیستم عامل های مدرن ریشه در سال ۱۹۶۹ داشتند، زمانی که دنیس ریچی و کن تامپسون(Dennis Ritchie and Ken Thompson)، زبان C و سیستم عامل یونیکس را در آزمایشگاه Bell AT & T توسعه دادند. آنها منبع اصلی کد های خود را با سایر نقاط جهان، به اشتراک گذاشتند و نهایت در سال ۱۹۷۵ شروع به فروش تجاری یونیکس کردند. در همین زمان بود که یک سیستم عامل دیگر با نام FreeBSD توسط دانشگاه برکلی توسعه داده شد و در نهایت نسخه های یونکیس به دو دسته official AT&T Unix و free BSD Unix ختم شد.
ناول کافه
در دهه هشتاد (در بازه ۱۹۸۰) بسیاری از شرکت ها شروع به توسعه یونیکس خود کردند: AIX مجموعه ای از سیستم عامل های اختصاصی یونیکس، که توسط IBM خلق شد، نمونه دیگر SunOS که بعد ها با نام Solaris توسط Sun Microsystems توسعه یافت، HP-UX که توسط شرکت Hewlett-Packard UniX توسعه یافت و… .حدود دوازده شرکت دیگر همین کار را انجام دادند. نتیجه یک آشفتگی از گویش های یونیکس و چندین روش مختلف برای انجام همان کار بود. و در همین دوران بود که اولین ریشه واقعی لینوکس شکل گرفت، زمانی که ریچارد استالمن قصد داشت این دوران جدایی یونیکس را متوقف کند و هر کس با راه اندازی پروژه GNU (گنو) ابزار هایی برای طراحی و ساخت یک سیستم عامل آزاد را فراهم آورد. هدف او ایجاد یک سیستم عامل بود که به صورت رایگان برای هر کسی در دسترس بود و همه افراد می توانستند با هم کار کنند.(بسیاری از command line tools هایی که امروزه در لینوکس استفاده می کنیم، ابزار GNU هستند.) در نهایت در دهه نود هستهٔ لینوکس توسط لینوس توروالدز( Linus Torvalds)، دانش آموز فنلاندی سوئدی به وجود آمد که ترکیب این هسته با ابزارهای GNU مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفت. در سال ۲۰۱۵ بیش از ۹۷ درصد از ابر رایانه های جهان، بیش از ۸۰ درصد از تمام گوشی های هوشمند، میلیون ها کامپیوتر رومیزی، حدود ۷۰ درصد از تمام وب سرور ها، لینوکس را اجرا می کردند. نسخه کرنل لینوکس ۴٫۰ در آوریل ۲۰۱۵ منتشر شد. کد منبع آن چند صد هزار خط افزایش یافت(در مقایسه با نسخه ۳٫۱۹ از فوریه ۲۰۱۵). و در نهایت اکنون لینوکس به مراتب رایج ترین سیستم عامل در جهان است.
 
آخرین ویرایش:
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
در سال ۱۹۷۱، سیستم‌عامل «یونیکس» (Unix) به دست تعدادی از مهندسان «شرکت تلفن و تلگراف آمریکا» (AT&T Corp) توسعه پیدا کرد. این سیستم‌عامل که هرساله پیشرفته‌تر می‌شد، چندان ارزان نبود و همه نمی‌توانستند از آن استفاده کنند. در سال ۱۹۸۴ میلادی، «ریچارد استالمن» (Richard Stallman) که رییس بنیاد نرم‌افزارهای آزاد بود، پروژه‌ی «گنو» (GNU) را آغاز کرد. در این پروژه که یک جنبش نرم‌افزاری محسوب می‌شد، برنامه‌نویسان با یکدیگر همکاری می‌کردند که این همکاری تابه‌حال هم ادامه دارد. تا چند سال بعد، ابزارهای متنوعی در پروژه‌ی گنو توسعه پیدا کردند. اما این ابزارها برای اجرا، نیازمند یک هسته‌ی مناسب و آزاد به عنوان سیستم‌عامل بودند؛ هسته‌ای که توسعه‌ی آن به این زودی‌ها امکان‌پذیر نبود.
ناول کافه
در سال ۱۹۹۱، «لینوس توروالدز» (Linus Torvalds) یک دانشجوی ۲۱ ساله بود که در دانشگاه هلسینکی درس می‌خواند. او در ابتدای این سال، یک کامپیوتر IBM خرید که با سیستم‌عامل MS-DOS کار می‌کرد. او که از این سیستم‌عامل راضی نبود، علاقه داشت از یونیکس استفاده کند. ولی متوجه شد که ارزان‌ترین نوع سیستم‌عامل یونیکس، ۵ هزار دلار قیمت دارد. به همین خاطر و به دلیل عملکرد ضعیف پروژه‌ی گنو درزمینه‌ی توسعه‌ی هسته‌ی سیستم‌عامل، لینوس تصمیم گرفت که خودش دست‌به‌کار شود.
 
آخرین ویرایش:
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
در ۲۵ آگوست همان سال، «لینوس» متنی را به گروه خبری comp.os.minix مبنی بر توسعه‌ی هسته‌ی یک سیستم‌عامل جدید می‌فرستد و از برنامه‌نویسان می‌خواهد که در این مسیر به او کمک کنند. این‌گونه بود که او اولین نسخه از سیستم‌عامل لینوکس را سپتامبر همان سال منتشر کرد. دومین نسخه‌ی آن به فاصله‌ی کمی در اکتبر همان سال منتشر شد. از آن زمان و تا همین امروز، هزاران برنامه‌نویس در توسعه‌ی لینوکس مشارکت داشته‌اند که به تعداد آن‌ها همواره افزوده می‌شود. اما شاید برخی بپرسند که درنهایت لینوکس هسته‌ی سیستم‌عامل است یا به‌تنهایی یک سیستم‌عامل مستقل محسوب می‌شود؟

ناول کافه
لینوکس چیست؟
از دید فنی، لینوکس تنها نامی است برای هسته‌ی سیستم‌عامل و نه کل آن. دلیل این تعریف‌های گوناگون از لینوکس، به دلیل ماهیت انعطاف‌پذیر آن است. کمی بعد از عرضه‌ی این سیستم‌عامل، توروالدز تصمیم گرفت که به پروژه‌ی گنو بپیوندد. با این کار به‌سرعت توسعه‌ی لینوکس افزوده شد و توزیع‌های مختلفی ظاهر شدند. توزیع‌ها مجموعه‌ای از ابزارها هستند که برای رسیدن به اهدف مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند و از هسته‌ی لینوکس استفاده می‌کنند. به همین خاطر، لغت لینوکس را به سیستم‌عامل‌هایی اطلاق می‌کنند که از ترکیب‌بندی لینوکس (به‌عنوان هسته سیستم‌عامل) با نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز به دست می‌آیند. درصورتی‌که بنیاد نرم‌افزارهای آزاد تاکید دارد که از چنین سیستم‌عامل‌هایی، با عنوان گنو/لینوکس یاد شود. در این میان، سوالی که برای خیلی‌ها مطرح می‌شود این است که اگر لینوکس متن‌باز و رایگان است، پس درآمد توسعه‌دهندگان توزیع‌های آن چطور به دست می‌آید؟

 
آخرین ویرایش:
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
نحوه‌ی درآمد توسعه‌دهندگان توزیع‌های لینوکس
به دلیل متن‌باز بودن لینوکس، انواع و اقسام توزیع‌ها توسعه داده می‌شوند. برخی از این توزیع‌ها بسیار معروف هستند و برخی دیگر فقط برای استفاده‌های خاص موردتوجه قرار می‌گیرند. برخی از این توزیع‌های نه‌چندان معروف، برای راحتی کار، بر اساس توزیع‌های معروف توسعه داده شده‌اند. از معروف‌ترین و محبوب‌ترین توزیع‌ها می‌توان به «اوبونتو» (Ubuntu)، «مینت» (Mint)، «دبیان» (Debian) و «فدورا» (Fedora) اشاره کرد. ایرانی‌ها هم در این زمینه دستی بر آتش دارند. به‌طور مثال آلن باغومیان، برنامه‌نویس ایرانی، در سال ۱۳۸۳ توزیع پارسیکس را توسعه داد که درنهایت در سال ۱۳۹۶، پشتیبانی از این توزیع متوقف شد.

ناول کافه
محیط توزیع اوبونتو
باید توجه کرد که چون لینوکس به‌عنوان یک هسته‌ی سیستم‌عامل، متن‌باز و رایگان است، قرار نیست تمام توزیع‌های آن هم رایگان باشند. مثال بارز در این زمینه هم شرکت «رد هت» (Red Hat) است که توزیع «رد هت» را به فروش می‌رساند و از همین راه در سال ۲۰۱۶ موفق شد ۲.۴ میلیارد دلار درآمد کسب کند. توزیع معروفی همچون «اوبونتو» باوجود این‌که رایگان است، اما شرکت توسعه‌دهنده‌ی آن، از طریق مشاوره درزمینه‌ی شبکه، فروش نرم‌افزارهای غیر رایگان، کمک‌های مردمی و دیگر موارد، کسب درآمد می‌کند. البته در این میان نمی‌توان کمک بلاعوض برنامه‌نویسان را فراموش کرد که بسیاری از آن‌ها به‌طور رایگان به توسعه‌ی توزیع‌های مختلف کمک می‌کنند.
 
آخرین ویرایش:
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
کاربرد لینوکس در عرصه‌های گوناگون
در دنیای تکنولوژی گفته می‌شود که تقریباً هر کاری را می‌توان با لینوکس انجام داد؛ شاید سهم سیستم‌عامل‌های گنو/لینوکس در دسکتاپ‌ها زیاد نباشد اما درخشش اصلی لینوکس در عرصه‌های دیگر است. اما دلیل این استقبال چیست؟ آیا فقط به دلیل رایگان بودن و امنیت بالای آن است؟ علاوه بر این دو مشخصه، لینوکس یک هسته‌ی سیستم‌عامل بسیار انعطاف‌پذیر است که می‌توان از آن تقریبا روی هر پردازنده و با هر نوع معماری استفاده کرد. اما از لینوکس دقیقا در چه عرصه‌هایی استفاده می‌شود؟
ناول کافه
سیستم‌عامل اندروید بر اساس هسته‌ی لینوکس توسعه یافته است
یک مثال بارز برای استفاده‌ی لینوکس در عرصه‌های متنوع، سیستم‌عامل اندروید است. این سیستم‌عامل که بر پایه‌ی هسته‌ی لینوکس نوشته‌شده، در انواع و اقسام وسایل استفاده می‌شود. از گوشی‌ها و ساعت‌های هوشمند گرفته تا تلویزیون‌ها و یخچال‌ها. علاوه بر این، بیش از ۹۵ درصد ابرکامپیوترهای جهان از سیستم‌عامل‌هایی بر پایه‌ی لینوکس بهره می‌برند. استفاده از لینوکس فقط به همین موارد محدود نمی‌شود. علاوه بر استفاده از لینوکس در سیستم اتومبیل‌های خودران، شرکت‌های بزرگی مانند گوگل، فیسبوک و توییتر، از این سیستم‌عامل برای سرورهایشان استفاده می‌کنند. آن‌قدر لینوکس در زمینه‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد که در این فضای کم، فرصت پرداختن به همه‌ی آن‌ها امکان‌پذیر نیست. اما چیزی که باید توجه کرد این است که گستره‌ی استفاده از لینوکس هرروز بیشتر از گذشته می‌شود و دوری و عدم توجه به آن، به ضرر خود ما خواهد بود.
 
آخرین ویرایش:
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
۲۵ آگوست، تاریخ تولد لینوکس است. این سیستم‌عامل محبوب امسال ۲۸ ساله شد. لینوکس سرتاسر جهان در دستگاه‌های هوشمند زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه شروع زندگی این سیستم‌عامل به آهستگی و بدون سر و صدا بود، اکنون لینوکس تبدیل به بزرگترین و فراگیرترین پروژه‌ی متن باز تاریخ تبدیل شده است. در این مطلب مروری داریم بر تاریخچه‌ی لینوکس و روند پیشرفت آن تا رسیدن به این نقطه.ناول کافه
خالق لینوکس، لینوس توروالدز (Linus Torvals) است. توروالدز از ۱۱ سالگی علاقه‌ی خود را به کامپیوتر و سیستم‌های عامل نشان داد. او ماجراجویی‌های کامپیوتری خود را از یک دستگاه کومودور VIC-20 شروع کرد. لینوس در زمان دانشگاه به سیستم‌عامل‌های Minix علاقه پیدا کرد.
بعد از مدتی که توروالدز با سیاست‌های مجوزی Minix دست و پنجه نرم کرد، کم‌کم علاقه‌اش به این سیستم‌ کم شد و تصمیم گرفت سیستم‌عامل مخصوص خود را بنویسد. او در آگوست سال ۱۹۹۱ ایمیلی به کاربران مینیکس ارسال کرد و از آنها خواست تا آنچه را که علاقه دارند در سیستم‌عامل جدید و رایگان او ببینند شرح دهند. این ایمیل امروز به عنوان یکی از افسانه‌های لینوکس شناخته می‌شود.
 
آخرین ویرایش:
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
توروالدز ابتدا نام سیستم‌عامل خود را Freax گذاشت و پس از مدتی نام لینوکس را برای آن انتخاب کرد. او حتی یک راهنمای صوتی برای تلفظ صحیح نام این سیستم‌عامل منتشر کرد. نسخه‌ی ۰.۰۱ لینوکس در سپتامبر ۱۹۹۱ معرفی شد و نسخه‌ی ۰.۱۲ در فوریه‌‌ی سال ۱۹۹۲ رونمایی شد، از آن نسخه به بعد، توروالدز تصمیم گرفت تا برای ادامه‌ی توسعه‌ی سیستم‌عامل جدیدش به GNU ملحق شود. نسخه‌ی ۱.۰ لینوکس در مارچ ۱۹۹۴ عرضه شد که شامل ۱۷۶٬۲۵۰ خط برنامه بود.ناول کافه
اولین توزیع لینوکس که توزیعی جامع هم نبود، Softlanding Linux System نام داشت و در زمان عرضه توسط افراد زیادی استفاده شد. این توزیع که امروزه با نام SLS شناخته می‌شود، به نوعی یکی از نیاکان Slackware شناخته می‌شود. Slackware به عنوان قدیمی‌ترین توزیعی که هنوز پشتیبانی می‌شود، شناخته می‌شود. این توزیع در سال ۱۹۹۳ به دست یک دانشجوی دانشگاه Moorhead به نام Patrick Volkerding متولد شد و هنوز هم توسط او پشتیبانی می‌شود.
در دنیای حرفه‌ای لینوکس و کاربران اینترپرایز آن، نام رد هت (Red Hat) بیش از همه‌ی نام‌ها شناخته شده است. توزیع این شرکت در سال ۱۹۹۴ روی سی‌دی رام عرضه شد و به عنوان اتفاقی انقلابی شناخته می‌شود. لوگوی این شرکت که یک کلاه قرمز است، در طول سالیان تکامل پیدا کرده و دلیل استفاده از آن، عادتی است که یکی از خالقان لینوکس به نام Marc Ewing داشته و همیشه کلاه قرمز پدربزرگش را می‌پوشیده است.
 
آخرین ویرایش:
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
Tux نام لوگوی جهانی لینوکس است. در توضیح دلیل استفاده از این نماد، توروالدز بارها عنوان کرده که زمانی در سال ۱۹۹۶ از باغ وحشی در استرالیا دیدن می‌کرده است و به صورت اتفاقی توسط یک پنگوئن گاز گرفته می‌شود. او از آن زمان عاشق پنگوئن‌ها می‌شود و نمی‌تواند به آنها فکر نکند. در اصطلاحات عامیانه نیز عبارتی برای این حالت وجود دارد که "pinguinitis" نام دارد.ناول کافه
محبوبیت لینوکس در همان سال‌های اولیه به سرعت افزایش می‌یافت و در مقابل، نگرانی مایکروسافت از این افزایش محبوبیت نمایان شده بود. اولین نشانه‌های نگرانی مایکروسافت در اظهار نظرهای استیو بالمر در سال ۲۰۰۱ نمایان بود. او در عبارتی در آن سال لینوکس را این گونه توصیف کرده بود: "لینوکس مانند سرطانی است که با یک حس مالکیت معنوی خود را به هر چیزی که لمس می‌کند می‌چسباند."
یک اتفاق جالب هم در سال ۲۰۰۱ برای نام لینوکس افتاد. یک شرکت سویسی به نام Rosch در این سال یک ماده‌ی شوینده با این نام تولید کرد و هنوز نیز از این برند استفاده می‌کند. اما حق مالکیت معنوی برای نام لینوکس در سیستم‌عامل‌های کامپیوتری، به توروالدز تعلق دارد.
 
آخرین ویرایش:
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
لینوکس در تبلیغات تلویزیونی نیز ظاهر شد. در سال ۲۰۰۳، شرکت IBM یک تبلیغ تلویزیونی برای این سیستم‌عامل منتشر کرد و در انتهای آن نیز از عبارت "آینده باز است" استفاده کرد.ناول کافه
در ابتدای توسعه‌ی لینوکس، توروالدز تصمیمی برای معروف شدن و بزرگ شدن این پروژه‌ی تفریحی نداشت. اما لینوکس توسعه پیدا کردو معروف شد و در سال ۲۰۰۵، توروالدز در مصاحبه‌ای در مجله‌ی BusinessWeek از موفقیت‌های این سیستم‌عامل سخن گفت و تصویر او نیز روی جلد مجله چاپ شد.
لینوکس در دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلفی استفاده می‌شود. اما به جرات می‌توان اندروید را که بر پایه‌ی کرنل لینوکس است، یکی از عوامل اصلی گستردگی وسیع و موفقیت جهانی آن دانست. اندروید امروزه در ۸۰ درصد تلفن‌های هوشمند سرتاسر جهان اجرا می‌شود.
 
آخرین ویرایش:
Toraɴj

Toraɴj

مدیر تیم ترجمه+تالار نرم افزار+مترجم زبان انگلیسی
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
شاعر انجمن
منتقد آزمایشی
16/6/19
1,379
11,390
113
در سال ۲۰۱۲، شرکت رد هت به درآمد ۱ میلیارد دلاری رسید و به عنوان اولین شرکت اوپن سورسی شناخته شد که به این درآمد رسیده است. در مراسم آن سال، مدیر عامل این شرکت Jim Whitehurst درباره‌ی این موفقیت گفت: "رد هت اولین کمپانی اوپن سورس جهان و یکی از معدود کمپانی‌های نرم‌افزاری است که به درآمد سالیانه‌ی یک میلیارد دلار رسیده است. تکنولوژی‌ها اوپن سورسی که ما ارائه می‌کنیم، روز به روز مشتریان بیشتری پیدا می‌کنند و این کاربران از محصولات ما برای طراحی مجدد دیتاسنترها و رسیدن به صلبیت، بازدهی و قابلیت کلاد بیشتر استفاده می‌کنند.
پس از گذشت حدود یک دهه از اظهار نظر عجیب بالمر، مدیر عامل کنونی مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا از علاقه‌ی این شرکت به لینوکس پرده برداشت و این خبر انتشار گسترده‌ای در رسانه‌های جهانی داشت.ناول کافه
گسترش توزیع‌های لینوکس در طول سالیان به سرعت انجام شده و امروز می‌توان عنوان کرد که برای هر ذائقه‌ای، توزیع مناسب وجود دارد. امروزه کمتر کسی پیدا می‌شود که بتواند گستردگی و حاکمیت لینوکس را زیر سوال ببرد. این سیستم‌عامل در اکثر زمینه‌های دنیای تکنولوژی وارد شده است. در وب، لینوکس در بیش از ۹۵ درصد برترین دامین‌های دنیا استفاده می‌شود. اکثر مارکت‌های مالی جهان از این سیستم‌عامل استفاده می‌کنند. ۹۸ درصد از سریع‌ترین ابرکامپیوترهای جهان به لینوکس مجهز هستند. در زمینه‌ی رایانش ابری نیز، لینوکس نقش مهمی دارد و ۷۵ درصد از سرویس‌های حرفه‌ای ابری از آن به عنوان پلتفرم اصلی استفاده می‌کنند. حتی در تجهیزات فضایی نیز از لینوکس به عنوان پایه‌ی سیستم‌ها استفاده می‌شود.
 
آخرین ویرایش: