آینه کاری در معماری

  • شروع کننده موضوع GisOw aRamiS
  • تاریخ شروع
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,270
113
دنیای آبی و بنفش
آینه کاری در معماری
با بررسی آینه کاری توجه به این نکته که نور در معماری اسلامی ایران همیشه به منزله روشن کردن کامل فضای معماری بکار نمی رود و بلکه گاهی جنبه عرفان و تقدس به خود گرفته و جنبه های دیگر فضا چون رنگ و بافت را تحت تاثیر قرار داده و بر آنها تاکید می کند، بارزتر می گردد و استفاده از هنر آینه کاری مبین رسیدن کثرت به وحدت الهی می باشد

آینه کاری هنر ایجاد شکل های منظم در طرح ها و نقوش متنوع و با قطعات کوچک و بزرگ آیینه به منظور تزیین بین سطوح داخلی بنا است.

آینه در معماری ایران نماد اهورا مزدا است. که بازتاب روشنایی خدا را می توان در آن دید.

که در معماری اسلامی حکمت حضور خود را از آب گرفته که دیوار و سقف از آن پوشیده میشده و در نهایت فرد خود را درون یک تمامیت پاک در می یابد.

آینه کاری از هنرهای پر رونق دوره قاجار بوده که برای تزیین بناهای سلطنتی و زیارتگاهها بکارگرفته می شده. اوج هنر آینه کاری در ایران قدیم را می توان در دوره صفویه و قاجار جستجو کرد.
انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,270
113
دنیای آبی و بنفش
شیوه های مختلف بکارگیری آینه
در جاهایی که از آینه کاری در قطعات بزرگ استفاده می شد به طور معمول سطح کار را با رنگ سفید نقاشی می کردند و طرح های متنوع در آن پدید می آوردند.کهن ترین آینه کاری از این نوع در کاخ چونقان بختیاریاست.

در تزیینات آینه کاری از تلفیق گچبری و آینه کاری نیز استفاده می شود که در حقیقت تلفیقی از هر دو هنر به شمار می آید. از نمونه های عالی آن آینه کاری دارالسیاده حرم حضرت رضا (ع) و ایوان نارنجستان شیراز در نقوش گره است که شامل نقوش اسلیمی و ختایی و ترنج بندی خط و کتیبه می باشد.

انواع دیگری از آینه کاری که به آیینه تصویر نما یعنی نقاشی روی آیینه معروف است و شیوه دیگر گچ بری روی آیینه است
انجمن ناول کافه
 
GisOw aRamiS

GisOw aRamiS

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
29/3/19
1,702
31,270
113
دنیای آبی و بنفش
آینه تصویر نما
بر روی قطعات بزرگ آینه که داخل طاقچه ها و روی جرز ها جاسازی شده اند نگاره هایی به صورت گلها و پرندگان را با رنگ روغن نقش اندازی می کنند.

نوع دیگری از نقاشی بروی آینه از اهمیت هنری خاصی برخوردار است و عبارت است از برداشتن بخشی از جیوه پشت اینه با توجه به نقش مورد نظر، سپس قلم گیری می شده و بعد از آن مرحله رنگ گذاری است.
انجمن ناول کافه
 
A

ardalanglass

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
6/4/20
2
2
3
www.ardalanglass.com
مزیت استفاده از آینه های دکوراتیو
مهم ترین مزیت استفاده از آینه های دکوراتیو، طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان های کوچک، ایجاد فضایی بزرگ و دلباز است. با کم ترین هزینه و با بهره گیری از انواع آینه تزیینی در منزل می توان ایده ای خلاقانه و متفاوت را ایجاد کرد. مهم ترین ویژگی آینه های دکوراتیو ایجاد فضایی آرامش بخش برای بهبود حالت روانی افراد است. آینه های دکوراتیو تاثیرات مثبتی در دکوراسیون داخلی دارند که از مهم ترین آن ها می توان به انعکاس نور طبیعی و مصنوعی برای روشن تر شدن فضای داخلی و عمق بخشیدن به فضا اشاره کرد. آینه های دکوراتیو، یک ایده جذاب، جالب و مقرون به صرفه برای آرایش و تزیین منازل هستند. آینه دکوراتیو با دو جنس شیشه ای و پلکسی گلاس ارائه می شوند. مدل شیشه ای نسبت به مدل پلکسی گلاس انعکاس منظم تری دارد ولی شکننده تر و سنگین تر است. در مقابل، جنس پلکسی گلاس سبک تر است و شکنندگی کمتری دارد و با توجه به قابلیت برشکاری کم هزینه تر (نسبت به شیشه) می توان تنوع بسیار زیادی در طرح های آن ایجاد کرد. آینه های دکوراتیو دارای دو رنگ طلایی و نقره ای هستند.

منبع: اردلان گلس
 
  • لایک
Reactions: Melorin
A

ardalanglass

کاربر ناول کافه
کاربر انجمن
6/4/20
2
2
3
www.ardalanglass.com
استفاده از آینه و کنسول در دکوراسیون داخلی منزل
اگر شما هم به دنبال زیبایی و جلوه‌ای متفاوت از دکوراسیون داخلی منزل هستید حتما می‌‌‌دانید که این روزها انتخاب آینه و کنسول شیک و چشم‌گیر بخش جدا نشدنی‌ برای خانه‌ها حتی خانه‌هایی با فضای نسبتا کوچک به شمار می‌‌‌آید. در دنیای آینه‌ها، مدل‌ها و طرح‌های متنوعی پیش روی‌تان است که همراه یک کنسول سِت می‌تواند نمای بی‌نظیری را به خانه‌تان ببخشد.
 
  • لایک
Reactions: Melorin