آکواریوم خانگی

ZaHRa MoDaBeR

ZaHRa MoDaBeR

مدیر تالار ورزش + مدیر تالار طبیعت و جانداران
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار انجمن
22/9/18
2,950
6,064
113
انجمن ناول کافه

شروع پدیده‌ای با نام آکواریوم خانگی را می‌توان به 4 قرن پیش و کشور انگلستان نسبت داد. در قرن 17 میلادی روزنامه‌نگاری انگلیسی به نام ساموئل پپیس، تعدادی ماهی کمیاب را در مخزنی شیشه‌ای پر از آب نگهداری می‌کرد و گاهی آن‌ها را به نمایش عموم می‌گذاشت. این کار برای مردم هیجان و لذتی وصف‌ناپذیر داشت و به چشم سرگرمی به آن مخزن شیشه‌ای نگاه می‌کردند. پیش از آن نیز سومری‌ها قبل از آنکه ماهی‌ها را به مصرف غذایی برسانند در حوضچه‌هایی نگهداری می‌کردند، کاری که بین دیگر تمدن‌های بزرگ مانند مصری‌ها نیز رواج داشت.
آکواریوم یک محیط مصنوعی و عمومی پر شده با آب است که در آن تعداد زیادی از موجودات آبزی نگهداری می‌شوند. آکواریوم‌ها به طور معمول برای ایجاد شبیه‌سازی دنیای زیر آب و فضایی زیبا در خانه یا محل کار خریداری یا ساخته می‌شوند.
به دلیل همین جذابیت منحصر به فرد، بسیاری از افراد به دنبال خرید آکواریوم خانگی می‌روند تا بتوانند در محیط زندگی خود از گیاهان و ماهی‌های آکواریومی لذت ببرند. همچنین در بعضی از شهرها یا مراکز تفریحی به صورت عمومی و نمایشگاهی آکواریوم‌های بزرگ و دیدنی‌ای قرار دارند که به عنوان یک جاذبه‌ی دیدنی از نظر زیبایی یا وجود گونه‌های نادر باعث جذب گردشگران زیادی می‌شود.
تهیه یک آکواریوم خانگی زیبا همراه با مدل‌های ماهی تزئینی گوناگون و رنگارنگ می‌تواند طراوت زیادی به محل زندگی شما بدهد و یکی از بهترین راه‌ها برای داشتن آرامش و شبیه‌سازی طبیعت در خانه شما باشد. البته نگهداری از ماهی‌ها و گیاهان آبزی مانند هر موجود دیگری نیاز به رعایت یک سری اصول و قاعده دارد. قبل از خرید آکواریوم خانگی و هرگونه ماهی تزئینی بهتر است به اندازه کافی درباره انواع مختلف آکواریوم و موجودات آبزی مطالعه و تحقیق کنید. در این مطلب نیز قصد داریم تا حدودی شما را با آکواریوم خانگی و محل نگهداری انواع ماهی تزئینی بیشتر آشنا کنیم.
 
ZaHRa MoDaBeR

ZaHRa MoDaBeR

مدیر تالار ورزش + مدیر تالار طبیعت و جانداران
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار انجمن
22/9/18
2,950
6,064
113
انجمن ناول کافه

مواردی که قبل از خرید آکواریوم باید به آن‌ها دقت کنیم

همیشه بررسی دقیق جنبه‌های مختلف یک انتخاب می‌تواند به رضایت نهایی بیشتر ما منجر شود. ساخت یا خرید آکواریوم خانگی نیز از این قاعده مجزا نیست و قبل از هر تصمیمی لازم است تا جنبه‌های متفاوت آن به خصوص هزینه و شرایط نگهداری آن بررسی شود. در ادامه به بعضی از نکاتی که قبل از تصمیم نهایی باید به آن‌ها دقت کنید را نگاهی می‌اندازیم.
 
ZaHRa MoDaBeR

ZaHRa MoDaBeR

مدیر تالار ورزش + مدیر تالار طبیعت و جانداران
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار انجمن
22/9/18
2,950
6,064
113
انجمن ناول کافه

هزینه آکواریوم

در بیشتر مواقع، افرادی که تمایل به خرید آکواریوم خانگی دارند به دنبال قیمت پایین می‌گردند. به عنوان مثال اگر سری به سایت‌های آگهی و خرید و فروش بزنید، می‌توانید با پول کمی در حدود 200 هزار تومان یک آکواریوم مناسب پیدا کنید. هر چند این گزینه‌ها ممکن است جذاب باشد اما خرید چنین آکواریومی آن هم بدون در نظر گرفتن هزینه‌های متفرقه آن می‌تواند حسابی شما را از خریدتان پشیمان کند.
به طور واقع‌بینانه برای شروع و خرید تجهیزات مناسب، قیمت آکواریوم خانگی برای شما حدود 600 الی 800 هزار تومان هزینه در پی دارد. اگر فکر می‌کنید این هزینه برای شما زیاد است بهتر است کمی صبر داشته باشید و تا زمانی که پس‌انداز و بودجه شما با تجهیزات مورد نیاز تطابق پیدا کند دست نگه دارید. تهیه لیست از موارد مورد نیاز، میتواند اولین قدم برای پس‌انداز و بودجه‌بندی باشد.
از مواردی که می‌تواند هزینه بر دست شما بگذارد میتوان به دستگاه تصفیه آب، مخزن آکواریوم و پایه آن، سیستم روشنایی، فیلترهای بهداشتی، شن و ماسه کف آکواریوم، لوازم تزئین آکواریوم، تور، تجهیزات تمیزکننده و اصلی‌ترین مورد یعنی ماهی و غذای آن اشاره کرد. از این موارد لیستی تهیه کنید و با پرس‌وجو از فروشگاه‌ها یا بررسی سایت‌های فروش اینترنتی قیمت تقریبی هر یک از این اجناس را به دست آورید.
قبل از تصمیمگیری نهایی، قیمت موارد مصرفی مانند آب و برق آکواریوم یا غذای ماهی که باید به صورت منظم تهیه شود را نیز با هزینه‌های قبلی جمع بزنید. مطمئن باشید که به اندازه لازم درباره تجهیزات آکواریوم و قیمت‌های آن تحقیق کرده‌اید تا با دیدن قیمت نهایی شگفت‌زده نشوید.
اگر در نهایت هزینه‌ای که به دست آوردید با بودجه شما سازگار نبود، میتوانید از تجهیزات و لوازم دست دوم استفاده کنید. در چنین شرایطی عجله را کنار بگذارید و با دقت و صبر مضاعف از سالم بودن و کیفیت اجناس دست دوم اطمینان حاصل نمایید.
 
ZaHRa MoDaBeR

ZaHRa MoDaBeR

مدیر تالار ورزش + مدیر تالار طبیعت و جانداران
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار انجمن
22/9/18
2,950
6,064
113
انجمن ناول کافه

اندازه آکواریوم

جالب است بدانید بر خلاف آنچه که در ظاهر دیده می‌شود، مدیریت آکواریوم های کوچک بسیار دشوارتر از آکواریوم های بزرگ است. در آکواریوم خانگی کوچک، کمترین تغییرات در شرایط آب می‌تواند تاثیرات زیادی را بر روی موجودات آبزی به همراه داشته باشد. به دلیل کمتر بودن حجم آب، تغییرات دمایی نیز بسیار سریع رخ میدهد و فشار زیادی به موجودات آبزی زنده در آکواریوم می‌آید.

در نتیجه اگر برای اولین بار است که آکواریوم تهیه می‌کنید، بهتر است مخزن‌هایی که حجم کمتر از 40 لیتر دارند را خریداری نکنید. غیر از مبحث هزینه، هر چه حجم آکواریوم خانگی شما بیشتر باشد، موفقیت شما در نگهداری از آن بیشتر خواهد بود. می‌توانید در صورت امکان اولین تجربه خود را با یک آکواریوم 80 لیتری رقم بزنید.
 
ZaHRa MoDaBeR

ZaHRa MoDaBeR

مدیر تالار ورزش + مدیر تالار طبیعت و جانداران
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار انجمن
22/9/18
2,950
6,064
113
انجمن ناول کافه

وزن آکواریوم

به طور تقریبی آکواریومی با حجم آبی 60 لیتر، وزنی معادل 45 کیلوگرم خواهد داشت. این مخزن و آکواریوم باید در جای مناسب و روی پایه مستحکمی قرار بگیرد. آکواریوم را باید در مکانی قرار دهید که نورمستقیم خورشید به آن نتابد. به این موارد سختی‌های جابه‌جایی آکواریوم در صورت نیاز، دسترسی‌پذیری برای تعویض آب، نظافت آن و فاصله مناسب از سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی یا مناطقی که ممکن است بر روی شرایط آب اثر بگذارند، مانند آشپزخانه، را نیز اضافه کنید.
 
ZaHRa MoDaBeR

ZaHRa MoDaBeR

مدیر تالار ورزش + مدیر تالار طبیعت و جانداران
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار انجمن
22/9/18
2,950
6,064
113
انجمن ناول کافه

انواع موجودات آبزی و ماهی تزئینی

سعی کنید با ماهیانی که نگهداری از آنها ساده است تجربه اولیه خود را شروع کنید. سپس قدم به قدم با کسب مهارت لازم به دنبال ماهی هایی با شرایط خاص‌تری بروید. تعداد و اندازه ی ماهیانی که قصد نگهداری از آن‌ها را دارید، از جمله ماهیان جنگجو، گوشت‌خوار یا صرفا ماهی تزئینی ، حجم و اندازه آکواریوم دلخواه شما را تعیین میکند.

همچنین، این موارد روی فضای مورد نیاز شما تاثیر میگذارد. برای اولین قدم اندازه آکواریوم را تا جای ممکن بزرگ و تعداد ماهی‌ها را کم در نظر بگیرید. قبل از خرید تجهیزات یا موجودات آبزی، به شیوه‌ای برنامه‌ریزی کنید تا بتوانید به مرور با گسترش آن و افزایش تعداد ماهی‌ها از آکواریومی زیبا لذت ببرید.
 
ZaHRa MoDaBeR

ZaHRa MoDaBeR

مدیر تالار ورزش + مدیر تالار طبیعت و جانداران
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
ویراستار انجمن
22/9/18
2,950
6,064
113
انجمن ناول کافه

ساخت آکواریوم خانگی

آکواریوم ها در طرح ها و سایزهای مختلفی ساخته میشوند و قیمتشان به نوع و ضخامت شیشه، لوازم تزئینی ، نوع ماهی‌ها، گیاهان و بعضی فاکتورهای دیگر بستگی دارد. شاید یکی از به صرفه ترین و لذت‌بخش ترین کارها، ساخت آکواریوم خانگی با چند ابزار و شیشه یا پلاستیک با کیفیت باشد.

ابتدا اندازه مناسبی برای فضای ماهی ها مشخص کنید. هرچه فضای بزرگتری در نظر بگیرید، کار خودتان را برای ساخت و تهیه، سخت‌تر و برای نگهداری و محافظت از ماهی‌ها راحت‌تر می‌کنید. سپس شیشه مورد نظرتان را در ابعاد مناسب تهیه کنید. سعی کنید از شیشه های آنیل استفاده کنید زیرا مقاومت بالایی نسبت به لمینیت و پلاستیک پلی کربنات دارند.

اگر قصد دارید آکواریومتان را همیشه به شکل لبالب پر کنید باید شیشه ضخیم‌تری بگیرید. هر چند به شما توصیه می‌کنیم که تا حد امکان آکواریومتان را تا لبه آن پر نکنید، این کار ممکن است فشار مضاعفی به شیشه وارد کند و هر چه این فشار بیشتر شود خطر آسیب به آن نیز بالاتر می‌رود. هرچه ارتفاع آکواریوم بیشتر باشد، ضخامت شیشه آن نیز باید بیشتر شود. بطور مثال آکواریومی با ارتفاع 20 تا 30 سانتی‌متر به ضخامت 6 میلی‌متر و آکواریومی با ارتفاع 30 تا 45 سانتی‌متر به ضخامت 9 میلی‌متر نیاز دارد.

برای اینکه شیشه ها راحت تر و محکم تر به یکدیگر بچسبند، به چسب آکواریوم 100% سیلیکونی، نوار چسب پهن و ابزار مخصوص چسب زدن نیاز دارید. برای چسباندن شیشه ها، ابتدا آنها را با استفاده از استون یا الکل خوب تمیز کنید. لایه خارجی شیشه را به صورت نصفه با چسب نواری پهن بچسبانید و نصف دیگر آن را آزاد بگذارید. طرف آزاد بعد از این مرحله با چسب سیلیکون به شیشه مجاور چسبانده میشود. به همین ترتیب تمام لایه‌های آکواریوم را به یکدیگر متصل کنید.

در انتها آکواریوم را تست کنید تا نشتی نداشته باشد. کمی آب در آکواریوم بریزید و چند لحظه منتظر بمانید، اگر نشتی‌ای مشاهده کردید باید صبر کنید تا آکواریوم کاملا خشک شود سپس دوباره چسب بزنید. این مرحله را تا زمان رسیدن آب به ارتفاع مورد نظر به صورت مکرر انجام دهید تا از سلامت و کیفیت مخزن آکواریوم خود مطمئن شوید. حالا شما صاحب یک مخزن شخصی و دست‌ساز هستید.
 

درباره انجمن ناول کافه

انجمن ناول کافه در تاریخ ۱۳۹۷/۵/۱۳ با هدف ترویج کتابخوانی و کمک به افراد اهل قلم و خوش ذوق که شرایط بروز استعدادهای خود را تا کنون نداشته اند رسما فعالیت خود را آغاز کرده است. با توجه به علاقه مندی همه اقشار جامعه در هر محدوده سنی به تکنولوژی و موبایل و دوری جستن از کتاب کاغذی، امید داریم از طریق راه اندازی سایت و انجمن رسمی ناول کافه سرانه مطالعه رو در زمینه کتاب الکترونیک رونق ببخشیم. (تیـم مــدیریت)

کپی رایت

تمامی حقوق سایت و انجمن نزد ناول کافه محفوظ است.هرگونه کپی برداری از کتاب ها و رمان ها ، فایل های صوتی ، جلد کتاب ها و ... مجاز نمی باشد.همچنین نشر مجدد محتویات انجمن و سایت ناول کافه در رسانه ها ، اپلیکیشن ها و سایت های دیگر کاملا غیر مجاز بوده و تیم ناول کافه راضی به این کار نمی باشد.در صورت عدم رعایت قوانین، ناول کافه با فرد خاطی از طریق مراجع قانونی برخورد خواهد کرد.